Radikálne strany získavajú v Európskom parlamente stále väčší vplyv. Český politológ Lukáš Jelínek pre spravodajskú televíziu ta3 vysvetlil, že českí voliči, zdá sa, uprednostňujú nové politické zoskupenia s odlišnou rétorikou.

V Česku zvíťazilo politické hnutie ANO pred koalíciou SPOLU, čo sa očakávalo aj na základe prieskumov verejnej mienky. Prekvapenie priniesli ďalšie priečky, ktoré obsadili „takpovediac, protestné, až antisystémové“ zoskupenia.
Dva mandáty získalo spojenectvo Prísaha a Motoristi, rovnako tak koalícia Stačilo!, ktorú dala dohromady komunistická strana s ďalšími protestnými subjektmi.
Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru získala len jeden mandát a neúspech ju prekvapil. Rovnako sklamaní sú Piráti, keďže klesli z troch európskych mandátov na jeden.

„Je tu istá nespokojnosť. Jednak s Fialovou vládou, ale aj s tým, ako si počínali doposiaľ českí politici smerom k Európskej únii. Táto nespokojnosť ďalej rastie,“ povedal Jelínek.
Podobne ako Slovensko, aj Česko zaznamenalo rekordnú volebnú účasť. Voliť tam prišlo vyše 36 percent ľudí.

„Namiesto toho, aby voliči do Štrasburgu poslali čatu údržbárov s jemným náčiním, posielajú demolačnú skupinu. Za Česko výrazne pribudne množstvo radikálnych, k Európe kriticky až antieurópsky naladených poslancov,“ vysvetlil politológ.

Už predvolebné prieskumy naznačovali, že budúci europarlament sa posunie doprava. Navyše atmosféra v Európe vplýva aj na jednotlivé členské štáty a spôsobuje v nich určitú nepohodu. Podľa politológa Jelínka z toho najviac profitujú práve opozičné a protestné strany.
„Česká republika nie je výnimkou. Môžeme sa ešte istý čas upokojovať, že nástup krajnej pravice v Európe nie je taký razantný, ako bol doteraz. Hlavný tón budú ďalej udávať európski ľudovci, socialisti a liberáli,“ dodáva.
Zároveň je potrebné zdôrazniť, že budú výrazne oslabení. Mali by preto viac premýšľať nad spôsobom komunikácie s voličmi, pretože medzi nimi narastá stále väčšia priepasť, dodal politológ.