Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Absencia Pellegriniho i posun k Smeru, hodnotí volebný zisk Hlasu Slosiarik. Šutaj Eštok zaútočil na opozíciu

Zvolený poslanec do Európskeho parlamentu za Hlas Branislav Ondruš sľubuje, že v Európe bude hlasom ľudí zo Slovenska. Urobí všetko preto, aby vždy reprezentoval národno-štátne záujmy Slovenska.

10.06.2024 14:50 , aktualizované: 16:34
debata (6)

„Strana Hlas-SD bude v Európskom parlamente pracovať predovšetkým na tom, aby sa európske inštitúcie vrátili naspäť Slovákom, aby európske inštitúcie zohľadňovali reálne potreby, záujmy a podmienky ľudí žijúcich na Slovensku,“ povedal Ondruš a poďakoval sa voličom Hlasu. Ubezpečil, že ho ako europoslanca bude na Slovensku vidieť a počuť. Ako zástupca Hlasu chce byť súčasťou frakcie socialisti a demokrati.

Politológ Štefančík o výsledkoch eurovolieb: Prekvapila ma pozícia Hlasu, za neúspechom SNS môžu byť udalosti po Dankovej nehode
Video

Výsledok volieb mohol byť podľa predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka pre stranu lepší. Myslí si, že voľby ovplyvnila situácia v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer). Obavy ľudí o ďalší vývoj Slovenska podľa neho prekryli aj mnohé európske témy. Myslí si, že časť voličov jeho strany možno zo solidarity s Ficom odovzdala hlas Smeru.

Hlas rešpektuje výsledky volieb, blahoželá víťazovi volieb Progresívnemu Slovensku (PS), ako aj všetkým zvoleným poslancom za SR. Šutaj Eštok je rád, že sa do EP nedostali strany Demokrati, SaS či koalícia Za ľudí, Slovensko. Predstavitelia týchto strán podľa neho prispeli výraznou mierou k polarizácii v spoločnosti. Šutaj Eštok očakáva od PS, že jeho europoslanci nebudú na pôde EP poškodzovať meno SR „vymyslenými príbehmi“. Ocenil vyššiu účasť a verí, že budúce eurovoľby skončia s ešte vyššou účasťou Slovákov.

Ľudovít Ódor (PS)
Ľubica Karvašová (PS)
+12Martin Hojsík (PS)

Hlas získal v eurovoľbách 7,18 percenta hlasov a skončil na štvrtom mieste za PS, Smerom a Republikou. Jedným z dôvodov horšieho výsledku je absencia bývalého predsedu Petra Pellegriniho. Pre agentúru SITA to skonštatoval sociológ Martin Slosiarik s tým, že v prípade Hlasu jeho voliči najčastejšie hovorili, že v parlamentných voľbách stranu volili práve pre jej lídra. Druhým faktorom podľa Slosiarika môže byť ideový posun strany bližšie k strane Smer.

„Možno aj samotní voliči nevnímali taký rozdiel medzi Smerom a Hlasom," povedal Slosiarik. Pripomenul pritom, že Smer už v minulosti dokázal prebrať časť voličov svojich koaličných partnerov. „A ukazuje sa to tak pri Hlase ako aj pri SNS. Čiže nový predseda Hlasu (Matúš Šutaj Eštok, pozn. SITA) bude mať pred sebou veľmi ťažnú úlohu stabilizovať ten elektorát a ponúknuť im niečo, čím sa možno môžu od toho Smeru odlíšiť," dodal Slosiarik.

Michal Šimečka Čítajte viac PS hrozí to, čo kedysi HZDS a Smeru. Demokratom uškodila minulosť s Matovičom, hovorí politológ Štefančík
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #eurovoľby 2024