Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Danko o debakli v eurovoľbách: Ľudia chcú, aby sme zostali vo vláde. Jeho šance na post šéfa parlamentu sú nulové, tvrdí Mesežnikov

Slovenská národná strana (SNS) dostala dôveru vo voľbách do Národnej rady, v eurovoľbách jej voliči odkázali, aby zotrvala vo vláde. Takto reflektuje na výsledky sobotných eurovolieb vedenie národniarov. Predseda SNS Andrej Danko hovorí aj o poučení sa z výsledkov pri tvorbe kandidátky do budúcna. Poďakoval sa voličom za všetky získané hlasy.

10.06.2024 15:30 , aktualizované: 16:14
Andrej Danko Foto:
Andrej Danko
debata (146)

„Ľudia nám podľa nášho názoru odkázali, aby sme zotrvali v tejto vláde,“ vyhlásil Danko s tým, že rozhodnutie voličov rešpektuje. Úlohu presadzovať národno-vlastenecké témy v Európskom parlamente (EP) podľa neho na seba prevzali napríklad Republika aj časť Smeru. Upozornil, že individuálne konanie v EP nič neprinesie. Verí, že v Európskom parlamente sa preto reprezentanti národných síl začlenia do frakcií a ukážu akceptáciu národného hlasu.

Čo sa týka práce v koalícii, SNS je podľa Danka pripravená pokračovať v legislatívnej činnosti a v presadzovaní tém, ktoré sa od národno-vlasteneckého bloku v domácej politike očakávajú.

Michal Šimečka Čítajte viac PS hrozí to, čo kedysi HZDS a Smeru. Demokratom uškodila minulosť s Matovičom, hovorí politológ Štefančík

Veľmi slabý volebný výsledok SNS určite nepomôže Dankovi v jeho snahe stať sa predsedom Národnej rady SR. Pre agentúru SITA to povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. „Tento debakel mu určite neposlúži ako niečo, o čo sa môže oprieť vo svojich divokých nápadoch a ambíciách a šanca, že sa stane predsedom parlamentu, je momentálne nulová. S necelými dvoma percentami v eurovoľbách nemôže vôbec o niečom takom uvažovať,“ domnieva sa Mesežnikov.

Smer nebude riskovať

Funkcia predsedu parlamentu patrí podľa koaličnej dohody Hlasu, a tak to podľa politológa aj zostane. Hlas sa postu šéfa Národnej rady SR vzdať nemieni. „Pre Smer je síce výhodnejší proficovský Danko, lebo s ním zrejme dosiahnu viac, ale poslanecký klub Hlasu a celkovo strana Hlas je silnejšia ako SNS. Takže si myslím, že Smer nebude presadzovať Danka za cenu komplikácií s Hlasom,“ hovorí Mesežnikov.

Šimečka: Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie
Video

Andrej Danko je podľa neho politik, ktorý nedokáže odhadnúť vlastné schopnosti, ani možnosti svojej strany. „Prichádza s návrhmi, ktoré komplikujú situáciu vo vládnej koalícii. Už v roku 2017 vyvolal koaličnú krízu, chcel otvárať koaličnú zmluvu, no nedosiahol nič,“ pripomenul Mesežnikov situáciu, keď Danko nečakane vypovedal koaličnú zmluvu a zdôvodnil to nevyhnutnosťou prenastavenia pravidiel v koalícii. Dankovi sťažuje pozíciu podľa politológa aj to, že poslanecký klub jeho strany v Národnej rade SR tvoria väčšinou nečlenovia SNS. „Ak by Andrej Danko ich názory neakceptoval, môžu mu stranu teoreticky prebrať,“ poukázal.

Peter Pellegrini Čítajte viac Absencia Pellegriniho i posun k Smeru, hodnotí volebný zisk Hlasu Slosiarik. Šutaj Eštok zaútočil na opozíciu

Za neúspechom SNS vo voľbách do Európskeho parlamentu vidí skutočnosť, že strana nie je veľmi zrozumiteľná v európskych témach. „Republika, ktorá je radikálne eurofóbna, bola pre voličov presvedčivejšia,“ poukázal Mesežnikov na nepomer vo výsledku hnutia Republika (12,53 percenta) a SNS (1,90 percenta).

Ľudovít Ódor (PS)
Ľubica Karvašová (PS)
+12Martin Hojsík (PS)
smer, ps, eurovoľby Čítajte viac Prečo napriek mobilizácii Smeru vyhralo PS? Štyri prekvapenia volieb podľa šéfa Ipsosu Hankovského
146 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #Grigorij Mesežnikov #eurovoľby 2024