Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Demokrati

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 3

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Jaroslav Naď, PhDr., PhD. 43 r., predseda strany Hrubá Borša
2. Štefan Hamran, JUDr. 48 r., bývalý policajný prezident Komárno
3. Jana Žitňanská, Mgr. 50 r., odborníčka na oblasť zdravotného znevýhodnenia Bratislava
4. Juraj Šeliga, Mgr., PhD. 33 r., právnik Hruštín
5. Monika Podhorány Masariková, Mgr., PhD. 36 r., bezpečnostná analytička Bratislava
6. Michal Kiča, Mgr. 36 r., advokát so zameraním na právo životného prostredia, environmentálny aktivista Bratislava
7. Andrea Letanovská, MUDr., PhD. 55 r., primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Bratislava
8. Dorota Nvotová, 41 r., umelkyňa Bratislava
9. Tomáš Meravý, Ing. 38 r., ekonóm Viničné
10. Natália Svítková, Ing. 37 r., predsedníčka gymnastického klubu Prievidza
11. Jarmila Koteková, Mgr. 42 r., ekonómka Jablonové
12. Michal Drotován, Mgr. 42 r., starosta mestskej časti Bratislava
13. Kristián Čekovský, Mgr. 33 r., odborník na médiá a komunikáciu Bratislava
14. Jozef Mihál, RNDr. 59 r., autor odborných publikácií a lektor Slovenský Grob
15. Eduard Heger, Ing. 48 r., ekonóm Bratislava

Líder kandidátky

Jaroslav Naď

Odborník na obranu a bezpečnosť, bojovník proti korupcii a poľovník.

Narodil sa v Nitre, vyrastal v Banskej Štiavnici a na východe v Pavlovciach nad Uhom. Vyštudoval Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici a doktorandské štúdium absolvoval na Akadémii Ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Témam obrany a bezpečnosti sa venuje vyše 20 rokov. Ako diplomat zastupoval Slovensko v štruktúrach NATO a EÚ. Spoluzakladal a viedol Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku.

Jaroslav Naď na archívnej snímke. Foto: Pravda, Luboš Pilc
Jaroslav Naď Jaroslav Naď na archívnej snímke.

Vo vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera pôsobil ako minister obrany.

Hrával futbal za Banskú Štiavnicu aj za Kráľovú pri Senci. Voľný čas rád trávi so svojimi tromi deťmi. Chodieva na prechádzky lesom a poľovačky, k čomu ho doviedol otec.

Programové priority

Priority pre Európu

  1. Obrana a bezpečnosť

V globalizovanom svete je vojenská bezpečnosť a stabilita kľúčová pre prosperitu Európskej únie, a teda aj Slovenska. Nebudeme sa nečinne prizerať na agresiu Ruska na Ukrajine, na rast hybridných hrozieb zo strany autoritárskych režimov, ani na snahy o eróziu jednoty v obrannej politike únie. Našim cieľom je, aby EÚ vystupovala jednotne, konala ako skutočne globálny aktér a zohrávala pozitívnu úlohu vo svete.

  1. Spravodlivosť

Veríme, že Európska únia má nielen silu čeliť výzvam, ale má aj silu ich prekonať. Zasadíme sa o ochranu a posilňovanie demokratických štandardov v celej EÚ. Budeme bojovať proti akémukoľvek porušovaniu princípov právneho štátu, nezávislosti justície, slobody médií a obmedzovaniu whistleblowerov.

Zasadíme sa o dodržiavanie ľudských práv, práv žien i práv menšín a zásadu rovnosti pre všetkých občanov EÚ.

  1. Ochrana demokracie

Budeme systematicky podporovať demokratické povedomie, myšlienku európskej spolupráce, ako aj motiváciu obyvateľov k účasti na politickom živote zodpovedným, kritickým a aktívnym spôsobom. Budeme prinášať témy Európskej únie na Slovensko prostredníctvom silného zastúpenie a prítomnosti europoslancov v domácej politike a verejnom priestore.

  1. Zelená a solidárna Európa

Globálna konkurencia je tvrdá, my ako Európa s tým musíme vedieť držať krok. Snaha o technologický pokrok i zachovanie poľnohospodárskej výroby naráža na limity ochrany životného prostredia.

Naším cieľom je urobiť zo Slovenska jedno z najatraktív­nejších investičných miest v Európe a zrýchliť tak jeho ekonomický rast, a to prostredníctvom zelenej a digitálnej transformácie. Budeme presadzovať koordináciu tvorby a implementácie verejných politík, reforiem a investícií, vrátane tých, ktoré sú spolufinancované z európskych zdrojov.

Budeme systematicky podporovať politiky zamerané na posilnenie globálnej konkurencieschop­nosti EÚ, teda na podporu vedy, výskumu a inovácií, digitálnej transformácie, otvoreného a spravodlivého obchodu, podpory malých a stredných podnikov, ako aj investovaním do vzdelávania a odbornej prípravy v oblastiach kľúčových pre technologický rozvoj, výskum a tvorbu nových riešení (STEM).

Celý program na webe strany

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
2,7%
24. 4. 2024 AKO
2,3%
19. 3. 2024 Focus

O strane

Demokrati (v rokoch 2018 – 2023, SPOLU – občianska demokracia, v roku 2023 krátko Modrá koalícia) je slovenská stredová proeurópska a zelená politická strana, zaregistrovaná v januári 2018 politikmi Miroslavom Beblavým a Jozefom Mihálom.

V komunálnych voľbách v roku 2018 získalo SPOLU 358 poslaneckých a 19 starostovských postov. Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa v koalícii s Progresívnym Slovenskom umiestnila na 1. mieste so ziskom 20,11 % hlasov. SPOLU má v súčasnosti jedného europoslanca, Vladimíra Bilčíka.

V parlamentných voľbách v roku 2020 v koalícii s Progresívnym Slovenskom sa strana tesne nedostala do Národnej rady SR, po voľbách dvojkoalíciu ukončila.

V roku 2023 sa strana premenovala na Modrú Koalíciu, ktorá mala pôsobiť ako strana spájajúca pravicový politický blok. Po odchode platformy Modrí, vedenej Mikulášom Dzurindom, sa strany chopil premiér Eduard Heger a stranu opäť zasiahla vnútrostranícka premena, ako napríklad zmena názvu na Demokrati.

Dnes sú súčasťou strany 12 poslanci Národnej rady SR, ktorí opustili OľaNo, stranu Igora Matoviča: Eduard Heger, Jaroslav Naď, Ján Budaj, Miroslav Kollár, Jana Žitňanská, Andrej Stančík, Kristián Čekovský, Anna Mierna, Ján Mičovský, Róbert Halák a Jaromír Šíbl a bývalí členovia Za ľudí Jana Žitňanská a Juraj Šeliga. Od marca 2023 je predsedom Eduard Heger.

V parlamentných voľbách 2023 skončili Demokrati pred bránami parlamentu, získali len 2,93 % hlasov.

Predsedovia strany
Ing. Eduard Heger 2023 – 2023
Jaroslav Naď 2023 – súčasnosť