Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Socialisti.sk

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 9

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Artúr Bekmatov, Mgr., PhD. 34 r., predseda politického hnutia Nitra
2. Sely Papan 25 r., webadmin Malacky
3. Lucia Hubinská, 29 r., vysokoškolská pedagogička Topoľčany
4. Tatiana Seňanová, 37 r., odborárka Bratislava
5. Ľubomír Zeman, Mgr. 29 r., úradník Bratislava
6. Juraj Ďurove, doc. Ing., CSc. 74 r., dôchodca Košice
7. Miroslav Pomajdík, Mgr. 37 r., politológ Arnutovce
10. Ahmad Gharaibeh, MUDr., PhD., MPH 56 r., lekár Košice
11. Stanislav Pirošík, Mgr. 35 r., projektant Valaská Dubová
14. Beata Novomeská, Mgr. 44 r., učiteľka ZŠ Bratislava

Líder kandidátky

Mgr. Artur Bekmatov, PhD.

Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Na katedre začal pôsobiť následne ako doktorand. Ľavicový politik a redaktor (1990). Bol predsedom Frontu ľavicovej mládeže a členom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska.

V auguste 2020 bol po odstúpení Eduarda Chmelára zvolený za predsedu strany Socialisti.sk. V súčasnosti pôsobí ako asistent poslanca NRSR za SMER – sociálna demokracia Michala Stušku.

V roku 2016 kandidoval v parlamentných voľbách zo 4. miesta kandidátnej listiny KSS. Do parlamentu sa KSS nedostala. V roku 2019 ohlásil vstup do strany Socialisti.sk. Za ňu kandidoval z 5. miesta kandidátky v parlamentných voľbách vo februári 2020, avšak strana sa do parlamentu opäť nedostala. V parlamentných voľbách 2023 kandidoval za SMER–SD zo 150. miesta.

V župných voľbách 2022 sa pokúšal o post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale získal len 1,6% hlasov a nestal sa ani župným poslancom.

Programové priority

Európska únia je výsledkom medzinárodnej integrácie kapitalistických ekonomík, ktorá slúži ako nástroj na udržanie systému a vlády ekonomických elít. V dôsledku celoplošného vykorisťovania namiesto priateľských vzťahov medzi národmi narastá nacionalizmus, rasizmus a fašizmus. Obyvatelia chudobnejších krajín sa hnevajú na obyvateľov bohatších pre vyššie platy za rovnakú prácu či pre podstatne vyššie dotácie. Naopak obyvatelia bohatších štátov sa hnevajú na zúfalých pracovníkov, ktorí musia opustiť domácu krajinu, že im „kradnú prácu“.

Európska únia je od počiatku a od svojho základu projektom kapitalistov na dosahovanie najvyšších ziskov na medzinárodnej úrovni proti cieľom celých národov. Zmeňme to!

Rovnosť národov v európskom zoskupení bude zabezpečená až potom ako bude výroba a prírodné bohatstvo v spoločenskom vlastníctve každého národa a vzťahy vzájomnej podpory budú základom nie olupovania, ktorého sme svedkami, ale rovnocennej svojbytnej spolupráce v Európe.

Priority

  • Mierová Európa
  • Za koniec zotročovania Východného bloku!
  • Za nezávislú Európu bez Ameriky!
  • Proti neoliberalizmu, za spoločnú prosperitu!
  • Proti útokom na suverenitu!

Celý program na webe strany

Predvolebné prieskumy

Zatiaľ sa strana v prieskumoch neobjavila

O strane

Socialisti.sk je slovenské mimoparlamentné ľavicové politické hnutie, ktoré vzniklo zaregistrovaním v roku 2019. Cieľom hnutia je presadzovať hodnoty postavené na troch základných pilieroch – sociálnom, environmentálnom a mierovom. Hnutie má prinášať „radikálnu, ľavicovú demokratickú alternatívu voči koristníckemu kapitalizmu, ktorý ničí spravodlivosť, rovnosť a život na Zemi“.

Súčasným lídrom strany je Artur Bekmatov.

Socialisti neprichádzajú preto, aby niekomu poslúžili vylepšovať umierajúci systém. Socialisti prinášajú radikálnu demokratickú alternatívu voči kapitalizmu, ktorý ničí spravodlivosť, rovnosť i život na Zemi. Ľavica sa dnes nepotrebuje brodiť v močiari zástupných tém konzervatívnej a liberálnej pravice.

Je najvyšší čas sa z tejto schémy vymaniť a jasne povedať: nebudeme sa hanbiť brániť ľud, ktorý je zdrojom moci v štáte. Naopak, budeme napádať politicky privilegované elity, ktoré majú panický strach z obnovenia alebo prehĺbenia skutočnej demokracie, ktoré sa usilujú umlčať ľudí, ktorí chcú svoj hlas späť.