Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.
Andrej Danko (49) je predsedom Slovenskej národnej strany (SNS), na jej čele je od roku 2012, keď nahradil Jána Slotu. V parlamentných voľbách v roku 2020 získala SNS 3,16 % a zostala mimo parlamentu. Danko pôsobil po voľbách 2016 (SNS získala 8,64 % hlasov) ako predseda Národnej rady SR až do ukončenia funkčného obdobia. SNS vtedy tvorila koalíciu so stranami Smer-SD a Most-Híd a Sieť.
Danko je vyštudovaný právnik. Počas posledných rokov čelil kritike za kapitánsku hodnosť, ktorú mu v roku 2020 odňal vtedajší minister obrany Jaroslav Naď, a tiež aj za telefonáty s dnes už odsúdenou Alenou Zsuzsovou, ktorá figuruje v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Médiá sa tiež zaoberali originalitou jeho rigoróznej práce, po ktorej mu bol udelený titul JUDr.
Aktuálne je podprededom Národnej rady SR. Kandidoval aj na prezidenta SR vo voľbách 2024, krátko pred 1. kolom sa vzdal v prospech Štefana Harabina. V tomto roku sa tiež „preslávil“ dopravnou nehodou, keď v Dúbravke zdemoloval semafor a z miesta nehody odišiel. Koncom apríla sa dobrovoľne zúčastnil na upratovaní Dubravky – ako „trest“ za nehodu.
Slovenská národná strana je v Európskom parlamente súčasťou politickej skupiny Identita a demokracia (ID Party). Tento politický projekt vznikol 13. júna 2019 a združuje europoslancov z národno-konzervatívnych politických strán podporujúcich nižšie pripojený spoločný program. Členmi ID Party sú napríklad aj tieto politické strany: nemecká AfD (Alternatíva pre Nemecko), rakúska FPÖ (Slobodná strana Rakúska), či česká SPD (Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura).
1. DODRŽIAVANIE DEMOKRATICKÝCH PRINCÍPOV Politická strana a jej členovia založili svoj politický projekt na dodržiavaní demokratických princípov a ustanoveniach Charty základných práv, a preto odmietajú akékoľvek sympatie, resp. súvislosť s ktorýmkoľvek autoritatívnym alebo totalitným projektom.
2. SUVERENITA Politická strana verí v suverenitu štátov a národov a spoluprácu medzi národmi. Preto odmieta všetky politiky zamerané na vytvorenie superštátu alebo akéhokoľvek iného nadnárodného subjektu. Táto „opozícia“ voči akémukoľvek prenosu národnej suverenity na nadnárodné orgány a / alebo európske inštitúcie je jedným zo základných princípov, ktoré spájajú členov strany.
3. IDENTITA Strany a poslanci Európskeho parlamentu založili svoju politickú alianciu na princípe zachovania identity občanov a národov Európy a rešpektovaní špecifických vlastností týchto národov. Právo na kontrolu a reguláciu prisťahovalectva je preto základným princípom, ktorý zdieľajú všetci členovia strany.
4. ŠPECIFICKOSŤ Členovia strany uznávajú právo každého jednotlivca brániť konkrétne a jedinečné ekonomické, sociálne a územné prvky v Európe. Politická strana si zároveň zachováva rôznorodosť politických projektov svojich členov.
5. SLOBODA Členovia IDE si vybudovali svoju politickú stranu na obranu individuálnych slobôd a zdôrazňujú osobitný význam ochrany slobody prejavu, vrátane digitálnej slobody, ktorá je dnes čoraz viac ohrozovaná.
6. KULTÚRA AKO ZÁKLAD POLITIKY Politická strana je toho názoru, že kultúra je samotnou podstatou všetkých politických činností a že iba kultúrne a vedecké vzdelávanie umožní občanom rozvíjať politické vedomie.
Slovenská národná strana (SNS) je pravicová a nacionalistická strana. V kultúrnoetických otázkach je konzervatívna. Strana vznikla v roku 1990, avšak profiluje sa ako nástupca Slovenskej národnej strany v 19. storočí. Jej predsedom je Andrej Danko, ktorý v roku 2012 vystriedal kontroverzného Jána Slotu.
V parlamentných voľbách vo februári 2020 získala SNS len 3,16 % hlasov, čo bol najhorší výsledok v dejinách strany, a do parlamentu sa nedostala. V nadväznosti na neúspech ohlásil odstúpenie predseda strany Andrej Danko. V apríli Danko vyhlásil, že za predsedu opätovne nebude kandidovať, nakoniec kandidatúru ohlásil, jeho protikandidátom bol Anton Hrnko. Na sneme SNS v Liptovskom Mikuláši 12. septembra 2020 bol Danko opäť zvolený do funkcie predsedu, keď porazil Hrnka v pomere hlasov 88 ku 27. Hrnko následne ohlásil odchod zo strany.
Predčasné parlamentné voľby 2023 dostali stranu do parlamentu (SNS získala 5,62 %) a následne aj do vládnej koalície so Smerom a Hlasom.
Predsedovia strany | |
---|---|
Víťazoslav Móric | 1990 – 1991 |
Jozef Prokeš | 1991 – 1992 |
Ján Slota | 1994 – 1999 |
Anna Malíková | 1999 – 2003 |
Ján Slota | 2003 – 2012 |
Andrej Danko | 2012 – súčasnosť |