Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Slovenská národná strana

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 10

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Andrej Danko, JUDr. 49 r., podpredseda národnej rady, advokát Bratislava
2. Tomáš Taraba, Ing. Mgr. 44 r., podpredseda vlády, minister Pezinok
3. Martina Šimkovičová, PaedDr. 52 r., ministerka kultúry Bratislava
4. Zdenko Čambal, PhDr., PhD. 62 r., primátor mesta Holíč
5. Roman Michelko, Mgr. 53 r., poslanec národnej rady Bratislava
6. Romana Tabák, Bc. 33 r., poradkyňa Bratislava
7. Filip Kuffa, Ing. et Ing. 36 r., štátny tajomník Kežmarok
8. Štefan Kuffa, PhDr. 62 r., štátny tajomník Kežmarok
9. Adam Lučanský, Ing. 30 r., poslanec národnej rady Bystrička
10. Karol Farkašovský, PhD. 68 r., poslanec národnej rady Bratislava
11. Dagmar Kramplová, Mgr. 65 r., poslankyňa národnej rady Bratislava
12. Peter Kotlár, MUDr. 45 r., poslanec národnej rady Martin
13. Pavel Ľupták, Ing. 65 r., poslanec národnej rady Turčianske Teplice
14. Ivan Ševčík, Ing. 60 r., poslanec národnej rady Poluvsie
15. Rudolf Huliak, Ing. 49 r., poslanec národnej rady, starosta obce Očová

Líder kandidátky

Andrej Danko

Andrej Danko (49) je predsedom Slovenskej národnej strany (SNS), na jej čele je od roku 2012, keď nahradil Jána Slotu. V parlamentných voľbách v roku 2020 získala SNS 3,16 % a zostala mimo parlamentu. Danko pôsobil po voľbách 2016 (SNS získala 8,64 % hlasov) ako predseda Národnej rady SR až do ukončenia funkčného obdobia. SNS vtedy tvorila koalíciu so stranami Smer-SD a Most-Híd a Sieť.

Andrej Danko počas rokovania parlamentu, 25.... Foto: SITA, Milan Illík
Andrej Danko Andrej Danko počas rokovania parlamentu, 25. január 2024

Danko je vyštudovaný právnik. Počas posledných rokov čelil kritike za kapitánsku hodnosť, ktorú mu v roku 2020 odňal vtedajší minister obrany Jaroslav Naď, a tiež aj za telefonáty s dnes už odsúdenou Alenou Zsuzsovou, ktorá figuruje v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Médiá sa tiež zaoberali originalitou jeho rigoróznej práce, po ktorej mu bol udelený titul JUDr.

Aktuálne je podprededom Národnej rady SR. Kandidoval aj na prezidenta SR vo voľbách 2024, krátko pred 1. kolom sa vzdal v prospech Štefana Harabina. V tomto roku sa tiež „preslávil“ dopravnou nehodou, keď v Dúbravke zdemoloval semafor a z miesta nehody odišiel. Koncom apríla sa dobrovoľne zúčastnil na upratovaní Dubravky – ako „trest“ za nehodu.

Andrej Danko zametá Dúbravku
Andrej Danko zametá Dúbravku
+10Andrej Danko zametá Dúbravku

Programové priority

Slovenská národná strana je v Európskom parlamente súčasťou politickej skupiny Identita a demokracia (ID Party). Tento politický projekt vznikol 13. júna 2019 a združuje europoslancov z národno-konzervatívnych politických strán podporujúcich nižšie pripojený spoločný program. Členmi ID Party sú napríklad aj tieto politické strany: nemecká AfD (Alternatíva pre Nemecko), rakúska FPÖ (Slobodná strana Rakúska), či česká SPD (Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura).

SPOLOČNÝ PROGRAM POLITICKEJ STRANY IDENTITA A DEMOKRACIA

1. DODRŽIAVANIE DEMOKRATICKÝCH PRINCÍPOV Politická strana a jej členovia založili svoj politický projekt na dodržiavaní demokratických princípov a ustanoveniach Charty základných práv, a preto odmietajú akékoľvek sympatie, resp. súvislosť s ktorýmkoľvek autoritatívnym alebo totalitným projektom.

2. SUVERENITA Politická strana verí v suverenitu štátov a národov a spoluprácu medzi národmi. Preto odmieta všetky politiky zamerané na vytvorenie superštátu alebo akéhokoľvek iného nadnárodného subjektu. Táto „opozícia“ voči akémukoľvek prenosu národnej suverenity na nadnárodné orgány a / alebo európske inštitúcie je jedným zo základných princípov, ktoré spájajú členov strany.

3. IDENTITA Strany a poslanci Európskeho parlamentu založili svoju politickú alianciu na princípe zachovania identity občanov a národov Európy a rešpektovaní špecifických vlastností týchto národov. Právo na kontrolu a reguláciu prisťahovalectva je preto základným princípom, ktorý zdieľajú všetci členovia strany.

4. ŠPECIFICKOSŤ Členovia strany uznávajú právo každého jednotlivca brániť konkrétne a jedinečné ekonomické, sociálne a územné prvky v Európe. Politická strana si zároveň zachováva rôznorodosť politických projektov svojich členov.

5. SLOBODA Členovia IDE si vybudovali svoju politickú stranu na obranu individuálnych slobôd a zdôrazňujú osobitný význam ochrany slobody prejavu, vrátane digitálnej slobody, ktorá je dnes čoraz viac ohrozovaná.

6. KULTÚRA AKO ZÁKLAD POLITIKY Politická strana je toho názoru, že kultúra je samotnou podstatou všetkých politických činností a že iba kultúrne a vedecké vzdelávanie umožní občanom rozvíjať politické vedomie.

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
4,1%
24. 4. 2024 Focus
4,8%
19. 3. 2024 Focus

O strane SNS

Slovenská národná strana (SNS) je pravicová a nacionalistická strana. V kultúrnoetických otázkach je konzervatívna. Strana vznikla v roku 1990, avšak profiluje sa ako nástupca Slovenskej národnej strany v 19. storočí. Jej predsedom je Andrej Danko, ktorý v roku 2012 vystriedal kontroverzného Jána Slotu.

V parlamentných voľbách vo februári 2020 získala SNS len 3,16 % hlasov, čo bol najhorší výsledok v dejinách strany, a do parlamentu sa nedostala. V nadväznosti na neúspech ohlásil odstúpenie predseda strany Andrej Danko. V apríli Danko vyhlásil, že za predsedu opätovne nebude kandidovať, nakoniec kandidatúru ohlásil, jeho protikandidátom bol Anton Hrnko. Na sneme SNS v Liptovskom Mikuláši 12. septembra 2020 bol Danko opäť zvolený do funkcie predsedu, keď porazil Hrnka v pomere hlasov 88 ku 27. Hrnko následne ohlásil odchod zo strany.

Predčasné parlamentné voľby 2023 dostali stranu do parlamentu (SNS získala 5,62 %) a následne aj do vládnej koalície so Smerom a Hlasom.

Predsedovia strany
Víťazoslav Móric 1990 – 1991
Jozef Prokeš 1991 – 1992
Ján Slota 1994 – 1999
Anna Malíková 1999 – 2003
Ján Slota 2003 – 2012
Andrej Danko 2012 – súčasnosť