Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 14

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Marian Kotleba, Ing. Mgr. 47 r., predseda politickej strany Banská Bystrica
2. Andrea Hudecová, Mgr. 45 r., manažérka financií Jatov
3. Martin Beluský, Ing. PhD. 37 r., predseda programovej komisie Piešťany
4. Rastislav Schlosár, JUDr. 40 r., právnik Bacúrov
5. Katarína Boková 42 r., referentka oddelenia exportu Turčianske Kľačany
6. Miroslav Belička, Mgr. 54 r., obchodník s priemyselnými nehnuteľnosťami Banská Bystrica
7. Ivan Pavlisko, Mgr. 78 r., dôchodca Ružomberok
8. Marcel Urban 41 r., bezpečnostný manažér Lúka
9. Magdaléna Sulanová, Ing. 71 r., dôchodkyňa Bratislava
10. František Drozd 63 r., dôchodca Čadca
11. Klaudia Hrušková, Mgr. 46 r., ekonómka Banská Bystrica
12. Peter Cavar 29 r., konateľ spoločnosti Hnúšťa
13. Peter Magát 34 r., stavebný konštruktér Oščadnica
14. Rastislav Rogel, Mgr. 54 r., slobodný umelec Bratislava
15. Marek Kotleba, Mgr. 41 r., podpredseda strany Banská Bystrica

Líder kandidátky

Absolvoval štúdium na Fakulte prírodných vied UMB v Banskej Bystrici. Potom pracoval ako pedagóg. V roku 2013 ukončil štúdium ekonomiky verejných služieb na Ekonomickej fakulte UMB. Kotleba bol pôvodne vodcom politického hnutia Slovenská pospolitosť, ktoré v roku 2006 rozpustil Najvyšší súd SR pre jeho politický extrémizmus, ktorý je je v rozpore s Ústavou SR. Kotlebovci si následne založili ďalšiu stranu, pričom sa opakovane hlásia k podpore fašistického vojnového Slovenského štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa, ktorý bol popravený za vojnové zločiny. V roku 2017 podala Generálna prokuratúra návrh na rozpustenie Kotlebovej strany z dôvodu jej extrémistických politických postojov.

Marian Kotleba počas poslednej diskusie... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX Marian Kotleba počas poslednej diskusie prezidentských kandidátov pred 1. kolom prezidentských volieb na pôde RTVS.

Vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) v roku 2013 ho v 2. kole zvolili za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Vo voľbách do VÚC 2017 neuspel.

V parlamentných voľbách v roku 2016 kandidoval na čele kandidátky strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (Kotleba – ĽSNS). Bol poslancom NR SR.

V prezidentských voľbách 2019 skončil s výsledkom 10,39 na 4. mieste a nepostúpil do 2. kola. Uspel však v parlamentných voľbách 2020 a ako líder kandidátky ĽSNS opäť stal poslancom Národnej rady SR.

V októbri 2020 ho Špecializovaný tretsný súd odsúdil zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. V apríli 2022 Najvyšší súd zmiernil pôvodný rozsudok na šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na rok a pol. Verdikt sa stal právoplatný a Kotleba prišiel o mandát poslanca NR SR.

V parlamentných voľbách 2023 Kotlebova ĽS NS prepadla a získala len 0,84 percenta hlasov. Kandidátku viedol Marek Kotleba, Marián Kotleba bol v podmienke a kandidovať nemohol. V polovici januára, už po vypršaní trestu, ohlásil kandidatúru v prezidetnských voľbách 2024 a začal so zberom podpisov. V 1. kole skončil ôsmy so ziskom 0,56 % hlasov.

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
1,0%
24. 4. 2024 AKO
2,1%
19. 3. 2024 Focus

O strane ĽSNS

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko je krajne pravicová nacionalistická a extrémistická politická strana. Niektorí jej členovia sa hlásili k neonacistickým ideám. Poslanecký klub tejto strany bol súčasťou parlamentu do 19. apríla 2022, keď po zániku mandátu predsedu strany Mariána Kotlebu prestal mať dostatočný počet členov.

Pre obhajobu Slovenského štátu a sympatie niektorých jej kandidátov k Hitlerovi je strana často označovaná za fašistickú a neonacistickú, či extrémistickú. 25. mája 2017 podala Generálna prokuratúra návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko na Najvyšší súd z dôvodu jej extrémistických politických postojov, fašistických tendencií a programu a činnosti strany smerujúcim k porušovaniu Ústavy SR, zákonov a odstráneniu súčasného demokratického systému v Slovenskej republike.

Najvyšší súd Slovenskej republiky návrh generálneho prokurátora ohľadom zrušenia strany na svojom zasadnutí dňa 29. 4. 2019 zamietol s ohľadom na skutočnosť, že sa nepodarilo dokázať rozpor so zákonom, ktorý by zakladal dôvody na jej rozpustenie.

V parlamentných voľbách v roku 2016 sa dostala prvýkrát do parlamentu s 8,04 % platných hlasov a obdobný výsledok zopakovala v parlamentných voľbách v roku 2020, keď získala 7,97% platných hlasov. V predčasných parlamentných voľbách strana prepadla – získala len 0,84% hlasov.

Pred piatimi rokmi v eurovoľbách 2019 sa jej darilo – zisk 12,07% jej vyniesol dve kreslá v europarlamente – pre Milana Uhríka a Miroslava Radačovského.

Predsedovia strany
Ing. Martin Beluský PhD. 2010–2015
Ing.Mgr. Marian Kotleba 2015-súčasnosť