Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Kresťanská únia

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 17

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Milan Krajniak, Bc. 51 r., konzervatívny autor, manažér Bratislava
2. Michal Považan, Mgr., PhD. 43 r., právnik Banská Bystrica
3. Lýdia Pilková, Mgr. 53 r., projektová manažérka Golianovo
4. Jozef Lukáč, PhDr. 50 r., manažér, religionista Záborské
5. Radovan Marcinčin, Mgr. 54 r., učiteľ Spišská Nová Ves
6. Peter Liba, Mgr. 43 r., teológ, projektový manažér Košice
7. Eva Hudecová, Mgr. 34 r., politologička Nitra
8. Monika Kavecká, Mgr., MHA, MPH 51 r., diplomovaná zdravotná sestra Kunerad
9. Ján Szőllős, Mgr. RNDr., CSc. 59 r., pastor Bernolákovo
10. Martin Boltižiar, prof. PaedDr. PhDr. RNDr., PhD. 49 r., geograf, ekológ, vedecký pracovník Nitra
11. Peter Maretta, 52 r., podnikateľ Vyšný Kubín
12. Zlatko Baláž, Ing. 49 r., ekonóm, expert na európske záležitosti Bratislava
13. Juraj Gordan, Mgr. 55 r., štátny zamestnanec, mládežnícky hokejový funkcionár Bojnice
14. Helena Hlubocká, MBA 51 r., expertka v oblasti zdravotnej politiky Bratislava

Líder kandidátky

Milan Krajniak

bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Narodil sa v Bojniciach 30. januára 1973, od roku 1991 žije v Bratislave. V roku 1994 začal podnikať, zaoberám sa najmä public relations, marketingom a obchodom s realitami. V rokoch 2003 až 2006 bol členom Prezídia Fondu národného majetku Slovenskej republiky. V rokoch 2010 až 2012 bol poradcom ministra vnútra Slovenskej republiky, zaoberal som sa okrem iného rómskou kriminalitou. Od roku 2016 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za hnutia SME RODINA, v ďalšom volebnom období od marca 2020 s prestávkou od 17. marca 2021 do 8. apríla 2021 zastával post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR najprv vo vláde Igora Matoviča a neskôr vo vláde Eduarda Hegera.

Milan Krajniak Foto: Ivan Majerský, Pravda
krúžkovanie, Milan Krajniak Milan Krajniak

Jeho priority: „Chceme zastupovať v europarlamente aj na Slovensku ľudí, ktorí vyznávajú kresťanské a konzervatívne hodnoty, a ktorí chcú suverénnu a samostatnú konzervatívnu politiku. Budeme chrániť život, kresťanské hodnoty, rodinu, deti pred LGBTIQ+ a transgender ideológiou a brániť Slovensko pred progresívnou ideologickou kolonizáciou.“

Programové priority

Líder kandidátky Milan Krajniak s dvojkou Michalom Považanom zdôraznili priority KÚ – suverénne Slovensko ako štát s právom veta v EÚ, obhajoba a presadzovanie kresťanských a konzervatívnych hodnôt, revízia Green Deal-u, aby neškodil vysokými cenami energií slovenským domácnostiam a zbytočnými ideologickými reguláciami slovenským poľnohospodárom a priemyslu. Veria, že vďaka Kresťanskej únii prídu k eurovoľbám aj takí ľudia, ktorí by inak neprišli.

Prioritou štvorice žien na kandidátke KÚ je sociálna oblasť a zdravotníctvo. „V práci pre Slovensko chceme zúročiť manažérske, politické i praktické skúsenosti s cieľom nahlas a otvorene nielen hovoriť ale i navrhovať riešenia v oblastiach, ktorých efektívne fungovanie je nevyhnutné pre život každého občana Slovenska,“ zdôraznila Monika Kavecká, bývala poslankyňa NR SR a zdravotná sestra.

Predvolebné prieskumy

Zatiaľ sa strana v prieskumoch neobjavila

O strane

KRESŤANSKÁ ÚNIA je stredo-pravá konzervatívna politická strana pre 21. storočie, založená na hodnotách stáročiami overenej židovsko-kresťanskej tradície.

Je stranou, ktorá chce spájať ľudí, aby vo vzájomnom rešpekte a v demokratickej diskusii hľadali najlepšie riešenia pre spoločné dobro.

Chce prispieť k budovaniu sebavedomého a silného Slovenska. Slovenska, ktoré bude dôstojným partnerom pre svojich najbližších susedov, pre EÚ i pre medzinárodné spoločenstvo.

Kandidátka Kresťanskej únie stojí na troch pilieroch: ľuďoch z Kresťanskej únie ako je Michal Považan či bývalí poslanci Ján Szöllös a Radovan Marcinčin; ľuďoch, ktorí boli predtým v Sme rodina ako je Milan Krajniak alebo bývalí poslanci Eva Horváthová a Jozef Lukáč a do tretice ľuďoch z bývalého OĽaNO – Monika Kavecká a Peter Liba.