Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Progresívne Slovensko

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 21

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Ľudovít Ódor, 47 r., ekonóm Bratislava
2. Ľubica Karvašová, 36 r., odborníčka na európsku politiku Bratislava
3. Martin Hojsík, Mgr. 47 r., podpredseda europarlamentu Bratislava
4. Veronika Cifrová Ostrihoňová, 35 r., moderátorka Bratislava
5. Michal Wiezik, doc. Ing., PhD. 44 r., europoslanec Zvolen
6. Lucia Yar, PhDr., PhD. 37 r., expertka na európsku politiku Bratislava
7. Miroslav Kocúr, ThDr. Mgr., PhD. 55 r., pedagóg, manažér, konzultant Marianka
8. Vanda Rogovská, Ing., PhD. 52 r., analytička v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle Pezinok
9. Krisztián Váradi, MUDr. 29 r., lekár Dunajská Streda
10. Lucia Francescato, Mgr. 42 r., živnostníčka Trnava
11. Andreas Rusnák, 21 r., asistent poslanca, študent Bratislava
12. Sofia Karina Trommlerová, M.A., PhD. 38 r., vedecká pracovníčka Poprad
13. Marek Štefanisko, Mgr. 32 r., správca infraštruktúry, miestny poslanec Košice
14. Mária Kočnerová, PhDr., PhD. 46 r., vysokoškolská pedagogička Nitra
15. Martin Poliačik, Mgr. 43 r., lektor kritického myslenia Bratislava

Líder kandidátky

Ľudovít Ódor

Ľudovít Ódor. Foto: Ivan Majerský
PVV, programové vyhlásenie vlády, Ľudovít Ódor, vláda, Ľudovít Ódor.

„Záleží mi na tom, akým smerom sa bude Slovensko uberať v budúcnosti. To je dôvod, prečo som aktívne vstúpil do politiky. Nechcem deliť, ale násobiť. Preto som si vybral pôsobenie v Progresívnom Slovensku. V silnom hnutí, ktoré má jasno v hodnotách a v smerovaní krajiny, ktoré je mi blízke,“ tvrdí líder kandidátky Progresívneho Slovenska.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu ponúka svoje skúsenosti ako bývalý predseda vlády, viceguvernér národnej banky či hlavný ekonóm ministerstva financií. Pomáhal Slovensku pri kľúčových reformách verejných financií, pri zavedení Eura či zákona o dlhovej brzde.

„Na vlastnej koži som zažil, ako sa dajú meniť veci k lepšiemu. Aj keď to vyzerá beznádejne, napríklad tak ako dnes. Vládna koalícia ťahá Slovensko smerom k ruskej gubernii či banánovej republike, ničí právny štát, a jej jediným programom je zabezpečiť beztrestnosť pre seba a svojich ľudí. Je načase spojiť sily a ukázať, že Slovensko je stále európske, demokratické a naše,“ píše Ódor na webe PS.

Programové priority

Slovensko stojí na križovatke. Rozhoduje sa, či budeme smerovať k európskej kvalite života alebo k demokracii karpatského typu. Bude na šikovnosti budúcej vlády, ale aj diplomacie ako vykonávateľa záujmov krajiny za hranicami, aby v týchto komplikovaných časoch ochránila a posilnila bezpečnostné, hospodárske a hodnotové základy Slovenska. Ponuka Progresívneho Slovenska je jasná – demokratická, bezpečná a slobodná budúcnosť Slovenska v Európskej únii a NATO.

  1. Budeme presadzovať silnú spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Slovensko vie vďaka EÚ presadiť ciele, ktoré by boli inak nedosiahnuteľné pre krajinu našej veľkosti. To si však vyžaduje, aby Únia nebola v kľúčových otázkach paralyzovaná. V EÚ preto okrem iného podporíme prechod na väčšinové hlasovanie vo vybraných oblastiach zahraničnej a obrannej politiky.
  2. Podporíme opatrenia vedúce k dokončeniu existujúcich veľkých integračných projektov.
  3. Sme za efektívnu a spravodlivú reformu migračnej politiky vrátane reformy Dublinského systému, užšiu spoluprácu EÚ v rámci spoločného azylového priestoru a pretvorenie Frontexu na skutočnú Pobrežnú a pohraničnú službu EÚ. Podporujeme boj s nelegálnou migráciou a účinnejšiu návratovú politiku na základe dohôd s tretími krajinami a finančnej pomoci EÚ tretím krajinám.
  4. Podporíme rozšírenie EÚ o tie kandidátske krajiny, ktoré splnia kritériá členstva.
  5. Budeme pracovať na prehĺbení európskej spolupráce v otázkach obrany s dôrazom na generovanie nových spôsobilostí a pomoc Ukrajine, berúc do úvahy kľúčovú úlohu Aliancie pri zabezpečení obrany členských krajín ako takých.

Celý program nájdete na webe strany

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
27,2%
24. 4. 2024 AKO
24,6%
19. 3. 2024 Focus

O strane PS

V septembri 2016 avizoval podnikateľ v oblasti startupov Ivan Štefunko vznik občianskeho združenia Progresívne Slovensko s možnou budúcou transformáciou na politickú stranu.[15] K projektu sa ešte v septembri pridal aj zakladateľ webhostingovej spoločnosti Websupport Michal Truban.

Strana vznikla v roku 2017. Jej prvým predsedom bol Ivan Štefunko, v roku 2019 ho vystriedal Michal Truban, ktorý bol líder minuloročných volieb. Toho po neúspešných voľbách a veľmi tesnom výsledku nahradila Irena Bihariová. V posledných parlamentných voľbách získali len 6,96 %, čo nestačilo na parlament, keďže do volieb išli ako koalícia so stranou Spolu.

Vlani sa predsedom Progresívneho Slovenska stal poslanec a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Ten vedie stranu do predčasných parlamentných volieb 2023.

Progresívne Slovensko je centristická či stredoľavá strana hlásiaca sa k sociálnemu liberalizmu. Zameriava sa aj na zelenú politiku a je proeurópska.

Predsedovia strany
Mgr. Ivan Štefunko 2018 – 2019
Ing. Michal Truban 2019 – 2020
Irena Bihariová 2020 – 2022
Michal Šimečka 2022 – súčasnosť