Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Slovensko, Za ľudí

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 22

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Peter Pollák, Mgr., PhD. 51 r., europoslanec Levoča
2. Roman Mikulec, Ing. 52 r., poslanec parlamentu Bratislava
3. Michal Šipoš, Mgr. 42 r., poslanec parlamentu Stará Ľubovňa
4. Paulína Srovnalíková, Ing., PhD., MBA 56 r., vysokoškolská pedagogička Považská Bystrica
5. Patrik Dubovský, Mgr., PhD. 59 r., historik Dunajská Streda
6. Milan Vetrák, JUDr., PhD. 49 r., právnik, protikorupčný aktivista Bratislava
7. Matúš Bystriansky, Mgr. 29 r., hovorca hnutia, občiansky aktivista Dolná Strehová
8. Mária Benová, PhDr. 47 r., psychologička, asistentka poslanca Trnava
9. Patrik Kohut, PhDr. 41 r., audítor Košice
10. Erik Weiss, doc. Ing., PhD. 45 r., vysokoškolský pedagóg Košice
11. Anna Andrejuvová, Mgr. 44 r., politologička, právnička Bratislava
12. Július Jakab, Ing. 35 r., poslanec parlamentu Žilina
13. Ľubomír Galko, Mgr. 56 r., poslanec parlamentu Stupava
14. Gábor Grendel, Mgr. 43 r., poslanec parlamentu Bratislava
15. Igor Matovič, Mgr. 51 r., poslanec parlamentu Trnava

Líder kandidátky

Peter Pollák

Stal prvým rómskym europoslancom za Slovensko.

Vo volebnom období 2012 – 2016 bol prvýkrát zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu OĽaNO. Bol tiež prvým poslancom NR SR rómskej národnosti.

Europoslanec za hnutie OĽaNO Peter Pollák. Foto: SITA, Brano Bibel
EÚ: Zasadnutie Európskeho parlamentu, Peter Pollák Europoslanec za hnutie OĽaNO Peter Pollák.

Za vlády Roberta Fica bol od októbra 2012 splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity.

Pracuje aj na Katedre sociálnej práce (denná forma štúdia) Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Peter Pollák (51) pochádza z Levoče a vyrástol v osade. Dennodenne mu hovorili, že je z menejcennej rasy, ale nezlomilo ho to a osudu sa vzoprel. Vyštudoval vysokú školu a dnes sám študentov učí.

Programové priority

Budúcnosť je bezpečná Európa

Hnutie SLOVENSKO podporuje pro-európske smerovanie Slovenskej republiky a naše ukotvenie v štruktúrach Európskej únie vnímame ako kľúčové pre demokratickú budúcnosť Slovenska. Presadzujeme však euro-realizmus. Viaceré politické strany na Slovensku zastávajú ťažko pochopiteľné, často až extrémne postoje. Buď Európsku úniu iba kritizujú a nezmyselne presadzujú úplný odchod Slovenska z únie alebo naopak, chcú neprimerane posilniť právomoci únie a presadzujú hlbokú integráciu hraničiacu so stratou národnej suverenity či identity. Oba extrémy by Slovensko výrazne poškodili.

Našou víziou je bezpečná a prosperujúca únia, založená na jasných pravidlách a úcte k národnej suverenite členských štátov. Naše hnutie má k EÚ vyváženú pozíciu, pričom si uvedomuje neodškriepiteľné ekonomické, bezpečnostné, sociálne a iné výhody, vyplývajúce z členstva v EÚ, ale upozorňuje na problematické oblasti, ktoré sú pre národné záujmy Slovenskej republiky nevýhodné či dokonca škodlivé. Máme záujem priniesť odbornosť, ktorá bude presadzovať národné záujmy, ochraňovať naše kresťanské a kultúrne hodnoty, ale tiež znižovať byrokraciu, zjednodušovať pravidlá a zefektívneniť využívanie eurofondov a iných podporných politík EÚ.

Celý program nájdete na webe hnutia.

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
3,2%
24. 4. 2024 AKO
4,9%
19. 3. 2024 Focus

O strane

Obyčajní ľudia je stredopravé a konzervatívne hnutie, možno v ňom badať aj kresťanskodemo­kratické prvky. Vzniklo v roku 2011 a jeho predsedom je od vzniku bývalý podnikateľ a v súčasnosti poslanec NR SR Igor Matovič. V roku 2020 so ziskom 25,02 % vyhralo parlamentné voľby, získalo 53 poslancov v Národnej rade SR a zostavovalo vládu. V súčasnosti má v parlamente už len 37 poslancov z dôvodu odchodu časti poslancov z klubu. Vo voľbách v roku 2019 získali jedného poslanca Európskeho parlamentu, Petra Polláka.

OĽaNO v predčasných parlamentných voľbách 2023 neobhájilo víťazstvo z roku 2020, v širokej koalícii pod názvom OĽaNO a priatelia (Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar szívek a Kresťanská únia a Za ľudí) získalo 8,89% hlasov a aktuálne je v parpoamente v opozícii.

Po voľbách hnutie zmenilo názov na Slovensko. Do europarlamentu kandiduje v koalícii so stranou Za ľudí. Lídrom kandidátky je jediný súčasný europoslanec hnutia Peter Pollák.

Predsedovia strany
Igor Matovič 2011– súčasnosť