Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

HLAS - sociálna demokracia

strana kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu pod číslom 23

Kandidátka strany v eurovoľbách 2024

1. Branislav Becík, Ing., PhD. 46 r., predseda samosprávneho kraja Dvory nad Žitavou
2. Branislav Ondruš, 51 r., štátny tajomník Detva
3. Ján Ferenčák, PhDr. Mgr., MBA 49 r., poslanec parlamentu Kežmarok
4. Loretta Pinke, PhDr., PhD. 27 r., generálna štátna radkyňa Bratislava
5. Paula Puškárová, doc. Ing., Dis. Art., PhD. 39 r., prorektorka univerzity, poslankyňa parlamentu Bratislava
6. Miroslav Čellár, Mgr. Mgr. PhD. 41 r., poslanec parlamentu Banská Bystrica
7. Ľuboš Micheľ, Mgr. 56 r., SZČO - konateľ vo firme Prešov
8. Peter Marušinec, Ing. 42 r., primátor Nová Dubnica
9. Erik Gemzický, Ing., PhD. 42 r., starosta obce Ľubeľa
10. Vojtech Semeth, PhDr. JUDr. 32 r., riaditeľ právneho odboru Šamorín
11. Kristína Kubíková, 30 r., podnikateľka, manažérka Bratislava
12. Filip Urminský, Ing. 27 r., riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie Solčany
13. Silvia Stebila, JUDr. 35 r., právnička Snina
14. Leo Havlíček, Ing. 59 r., štátny zamestnanec Bratislava
15. Igor Šimko, Ing., PhD. 35 r., poslanec parlamentu Košice

Líder kandidátky

Branislav Becík

Poslanec HLASu, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a bývalý dlhoročný starosta Dvorov nad Žitavou.

Syn bývalého ministra pôdohospodárstva za HZDS Stanislava Becíka kandidoval v minuloročných parlamentných voľbách za stranu Dobrá voľba.

Branislav Becík Foto: Andrej Barát, Pravda
Branislav Becík, Nitra, Nitriansky kraj, Župné námestie Branislav Becík

Náš národ potrebuje v Európskom parlamente ľudí, ktorí budú presadzovať suverénny postoj Slovenskej republiky. Ľudí, ktorí sa nebudú poklonkovať nezmyselným “liberálnym“ nariadeniam a ktorí nebudú odstrihnutí od života na Slovensku, píše na svojom facebookovom profile. „Poznáte ma a viete, že pri obhajobe našich národných záujmov neuhnem ani o krok. Preto som sa rozhodol kandidovať do Európskeho parlamentu a veci nastaviť tak, aby sme z nich my všetci na Slovensku mali prospech. Dokázali sme dvakrát vyhrať doma, tak ukážme, že do tretice vieme vyhrať aj v Európe.“

Je ženatý, má 3 deti.

Programové priority

Ako plnohodnotný člen Európskej únie a Severoatlantickej aliancie budeme realizovať hodnotovú, ale zároveň obsahovú zahraničnú politiku s dôrazom na efektívnejší výkon ekonomickej diplomacie a dôslednejšiu ochranu záujmov slovenských občanov doma i v zahraničí.

Aktívne sa zapojíme do posilňovania a budovania spoločnej zahraničnej politiky Európskej únie, ktorá musí byť založená na budovaní partnerstiev, mierovom riešení sporov a aktívnej rozvojovej pomoci zameranej na posilňovanie ekonomicko-sociálnych partnerstiev v našom susedstve ako aj s krajinami tzv. globálneho Juhu. Silná a jednotná Európska únia sa musí stať garantom dodržiavania medzinárodného práva a predchádzať jeho hrubému porušovaniu, ako je to v prípade ruskej invázie na Ukrajine. Princíp konsenzu v rozhodovaní o zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ musí ostať zachovaný.

S cieľom posilňovať princíp strategickej autonómie EÚ podporíme budovanie autonómnych kapacít EÚ v zahranično-politickej, bezpečnostnej, priemyselnej, zdravotníckej a iných strategických oblastiach.

Budeme viesť aktívnu vysvetľovaciu kampaň medzi občanmi Slovenskej republiky o výhodách členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii bez osočovania tých, ktorí majú kritický názor na aktuálne zahranično-politické a bezpečnostné ukotvenie Slovenska. Bezobsažná a neefektívna komunikačná kampaň musí byť nahradená prezentáciou praktických výsledkov nášho členstva v prospech človeka.

Predvolebné prieskumy

AKO
Focus
Ipsos
SANEP
5% hranica zvoliteľnosti
14,2%
24. 4. 2024 AKO
11,8%
19. 3. 2024 Focus

O strane Hlas

Stranu Hlas – sociálna demokracia založil bývalý premiér Peter Pellegrini so skupinou poslancov Národnej rady SR, medzi ktorými boli napr. Matúš Šutaj Eštok, Richard Raši, Denisa Saková, Erik Tomáš, Peter Žiga, Peter Kmec. Všetci boli súčasťou poslaneckého klubu Smer, ktorý opustili po nezhodách v strane.

Prikláňajú sa k ľavicovému smerovaniu a na medzinárodnej úrovni sa hlásia k Strane európskych socialistov.

Predsedom sa stal Peter Pellegrini. Od svojho konkurenta a bývalého straníckeho šéfa Roberta Fica sa odlišuje umiernenejším prejavom a menej extrémnym vystupovaním. Na vznik strany získali v regiónoch 94 414 podpisov. Ako tvrdia, Hlas – sociálna demokracia chce byť hlasom sociálnej demokracie – pracujúcich, slabších, chorých, všetkých, ktorí potrebujú pomoc. Chce byť hlasom mladých rodín aj seniorov. Chce byť hlasom všetkých slovenských regiónov.

Hlas získal v predčasných parlamentných voľbách 14,70 % hlasov a spolu so Smerom a SNS utvoril vládnu koalíciu. Zároveň sa stal predsedom Národnej rady SR. Peter Pellegrini potom kandidoval – a aj vyhral prezidentské voľby, keď v 2. kole zvíťazil nad Ivanom Korčokom. V júni ho čaká inaugurácia a stranu voľba nového predsedu.

Predsedovia strany
Ing. Peter Pellegrini 2020 – súčasnosť