Farmaceuti varujú, že liekov bude menej

Pacienti s onkologickým ochorením či cukrovkou môžu mať ešte ťažší prístup k svojim liekom ako doteraz. Stalo by sa tak po zavedení nových pravidiel na trhu s liekmi, ktoré chce zaviesť ministerstvo zdravotníctva. Už dnes pritom majú niektorí ľudia problém dostať sa k svojim liekom, o čom Pravda nedávno informovala.

05.05.2011 16:47
lieky, tabletky, zdravotníctvo, lekár Foto:
ilustračné foto.
debata

Ministerstvo chce napríklad stanoviť sumu, ktorú budú platiť zdravotné poistenie za inovatívne lieky vstupujúce na náš trh. V prípade, že nebudú mať určenú cenu aspoň v dvoch krajinách, ktoré majú podobné HDP ako Slovensko, úhrada za ne zo zdravotného poistenia nebude viac ako 25 percent. A práve táto podmienka môže odradiť farmaceutické spoločnosti od dodávky liekov na slovenský trh, na čo upozorňujú samotné firmy.

„Z 31 onkologických liekov, ktoré sú dnes na trhu, by po zavedení tejto zmeny päť nebolo na Slovensku vôbec a 13 by sa ich dostalo k pacientovi o 15 mesiacov neskôr,“ povedal Štefan Mesároš zo Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností.
Prístup k liekom sa pritom už skomplikoval napríklad pacientom s onkologickým ochorením, a to po zmene financovania, po ktorej si už pacienti tieto lieky nemôžu z lekární vyberať sami, ale im ich dodávajú nemocnice. V prípade onkologických liečiv určených na cielené terapie sa odber niektorých znížil až o 40 percent.

Po chystanej zmene by však v lekárňach mohli ubudnúť aj ďalšie druhy liekov. Farmaceuti varujú, že plánované zníženie cien na druhú najnižšiu úroveň v Európskej únii zvýši záujem okolitých krajín a lieky sa budú zo Slovenska vo veľkom vyvážať. „Referencovanie cien na druhú najnižšiu úroveň je zničujúce. Keď začne platiť novela, zvýši sa paralelný vývoz týchto liekov zo Slovenska. Pacientovi tak zostane síce vypísaný recept, ale v lekárni liek nedostane,“ zdôvodnil Mesároš. Dnešný vývoz liekov na úrovni 10–15 percent by sa po schválení novely podľa neho zvýšil viac ako dvojnásobne.

Rovnaký názor majú aj dodávatelia liekov. „Ak by sme mali byť druhí najnižší v Európskej únii, cenová hladina našich liekov bude ešte nižšia, tým pádom zaujímavejšia pre distribútorov, ktorí sa zaoberajú vývozom a môže to ohroziť dostupnosť liekov,“ povedal prezident Asociácie dodávateľov liekov Igor Novák.

Ministerstvo tvrdí, že nič podobné nehrozí. „Pacienti sa nemusia obávať výpadku liekov a zníženia dostupnosti. V prípade, že sa výrobca, respektíve dovozca rozhodne liek do našej krajiny nedovážať, existuje viacero možností, čo s tým robiť,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Možnosti však už nekonkretizovala.

Farmaceuti majú výhrady aj k návrhu vyňať kategorizačnú komisiu spod správneho konania. „V podstate to znamená, že účastníci konania nebudú mať žiadnu možnosť nahliadnuť do rozhodovacieho procesu a publikovaný na internete bude iba výsledok ich rokovania,“ povedala výkonná riaditeľka asociácie farmaceutov Soňa Strachová.

Kategorizačná komisia radí ministrovi zdravotníctva, ktoré lieky zaradiť do zoznamu plne alebo čiastočne hradených zo zdravotného poistenia. Z jedenástich členov sú traja zástupcovia zdravotných poisťovní, čo farmaceuti považujú za konflikt záujmov.

Ministerstvo aj zdravotné poisťovne to odmietajú. „Poradné orgány ministerstva nemajú žiadne rozhodovacie právomoci, tie má len minister, preto považujeme tieto obavy za neopodstatnené,“ povedala Zollerová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba