Farmári sa boja, že pôdu vykúpia cudzinci

Ak Brusel nevyhovie slovenskej požiadavke predĺžiť zákaz predaja pôdy cudzincom, od mája tohto roka budú môcť pozemky nakupovať aj cudzí štátni príslušníci. Uvoľnenie trhu s pôdou znervózňuje poľnohospodárov. Tí sa obávajú, že najlepšiu poľnohospodársku pôdu v priebehu niekoľkých rokov vykúpia bohatí investori zo zahraničia.

03.01.2011 19:45
Vidiek, vinice, vinohrad Foto:
Ilustračné foto
debata (37)

Na Slovensku už hospodári viacero spoločností so zmiešanou kapitálovou účasťou, ktoré si pôdu nielen prenajímajú, ale ju aj nakupujú. Devízový zákon síce neumožňoval nakupovať pôdu fyzickým osobám – cudzincom jednotlivcom, ale firmy, teda právnické osoby, ju nakupovať mohli.

„Ofi ciálne neexistuje prehľad o tom, koľko pôdy si farmári z Dánska či Holandska podnikajúci na Slovensku nakúpili, ale nepochybujeme o tom, že pôdu nakupovali a budú nakupovať,“ povedal bývalý dlhoročný predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Farmári zo západnej Európy sa najviac zaujímajú o kvalitné pôdy v Podunajskej nížine a na Trnavskej tabuli. „Po Levickom okrese chodia emisári talianskych či dánskych podnikateľov a skupujú pre nich pôdu. Predpokladáme, že majú v rukách už okolo päťtisíc hektárov,“ odhadol predseda PD Jur nad Hronom Ladislav Kazlov.

Zvýšený dopyt po pôde zo strany zahraničných podnikateľov je v okresoch Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky. Poľnohospodári preto žiadajú, aby si Slovensko podobne ako Maďarsko vymohlo od Bruselu predĺženie zákazu predaja pôdy o ďalšie tri roky.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka požiada Európsku komisiu o predĺženie, ale zároveň musíme pripomenúť, že stále tu zostáva možnosť nákupu slovenskej pôdy zahraničnými právnickými osobami,“ konštatovala Monika Szabová z mediálneho odboru ministerstva.

„Každé opatrenie brániace predaju pôdy je dobré,“ reagoval hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Pripomenul, že pôda je pre poľnohospodárov základný výrobný prostriedok a keď im ju vykúpia cudzinci, nebudú mať na čom hospodáriť.

Niektoré slovenské poľnohospodárske podniky začali už dávnejšie nakupovať pôdu v snahe udržať si pod kontrolou aspoň jadro chotára. Družstvám však na väčšie nákupy chýbajú peniaze. Napríklad družstvo Devio Nové Sady nakúpilo zo 4 600 hektárov obhospodarovanej pôdy doteraz 600 hektárov.

„Je to málo, ale v najhoršom máme aspoň akú–takú základňu na výrobu krmív pre dobytok a ošípané,“ povedal predseda družstva Ivan Oravec. Obáva sa, že slovenskí poľnohospodári budú v súťaži o nákup pôdy so zahraničnými investormi ťahať za kratší koniec. „Čím horšie sa bude ľuďom žiť, tým skôr začnú predávať pôdu cudzincom. A ľuďom sa dnes nežije ľahko. Kto ponúkne viac, ten pôdu získa,“ myslí si Oravec. Jedinou brzdou rýchleho výpredaja pôdy je rozdrobené a rozptýlené vlastníctvo k pôde. To sťažuje predaj pôdy tak domácim, ako aj zahraničným záujemcom.

Minister Zsolt Simon chce uľahčiť farmárom a družstvám situáciu aspoň tak, že im Slovenský pozemkový fond začne v roku 2011 predávať pôdu pod hospodárskymi strediskami. „Na predaj bude štátna pôda, ako aj pôda nezistených vlastníkov pôdy. Cenu pozemkov určia znalecké posudky,“ uviedol Simon. Týmto krokom chce ministerstvo prispieť k tomu, aby poľnohospodárom, ktorým patria budovy, patrila aj pôda, na ktorej stoja.

37 debata chyba