FAZ: Grécko zachráni len odchod z eurozóny

Jediná cesta pre Grécko, ako sa stať znovu konkurencieschopným, je vystúpenie z eurozóny, napísal v komentári nemecký konzervatívny denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

24.04.2010 09:41
Nákup, euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (71)

Inak mu hrozí len ďalšie zadlžovanie, uviedol denník. Mníchovský Süddeutsche Zeitung naopak usudzuje, že je aj v záujme Nemecka Grécku pomôcť, pokiaľ možno okamžite.

Diskutujte: Malo by aj Slovensko finančne pomáhať Grécku?

Podľa FAZ grécka vláda už nie je schopná svoje dlhy splácať. „Prvý úverový balíček od partnerských krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu je iba kvapka na rozpálené kachle, pretože nimi môžu Gréci obhospodáriť iba malú časť štátnych dlhov. Keď je štát v platobnej neschopnosti, platí na neho to isté, čo pre podniky. Musí prísť k preúverovaniu, s ktorého pomocou bude môcť Grécko spravovať svoje dlhy,“ upozorňuje frankfurtský denník na možný ďalší vývoj.

Okrem dlhov má podľa neho Grécko ešte väčší problém: jeho hospodárstvo kvôli nadmernému konzumu nie je konkurencieschopné. „Keď teraz EÚ žiada od Grékov uprostred ťažkej recesie krátiť výdavky a mzdy a zvyšovať dane, hrozí depresia,“ varuje FAZ. Dôsledkom toho budú ďalšie sociálne nepokoje, ktoré Grécko zažíva už niekoľko týždňov.

„Z tejto zostupnej špirály vedie len znehodnotenie meny,“ tvrdí denník. „Krajina môže ´za noc ´ vystúpiť z menovej únie, vrátiť sa k starej mene a znížiť svoje staré eurodlhy. Takto sa Grécko stane opäť konkurencieschopné a bude môcť získať prostriedky na správu svojich znížených úverov,“ dodáva FAZ.

Süddeutsche Zeitung, naopak, zastáva názor, že Aténam treba čo najrýchlejšie pomôcť. Je to podľa tohto denníka v záujem celej zóny.

„Ak sa zrúti grécky finančný trh, následná reťazová reakcia bude nekontrolovateľná. Banky v celom svete by sa rútili, ďalšie štáty na juhu Európy by išli ku dnu a menový systém by sa mohol rozpadnúť,“ prorokuje mníchovský denník.

Podľa denníka také niečo Nemci nepotrebujú, pretože na eurozóne profitujú a šok spôsobený jej negatívnym vývojom by okamžite pocítili na pracovnom trhu.

„Európa funguje ako jedna veľká karavána obkľúčená šelmami. Postupuje iba tak rýchlo ako jej najslabšia ťava. Keď sa rozpadne a ťavy vpredu zostanú osamotené, nepríde do cieľa ani najsilnejšie zviera,“ glosuje Süddeutsche Zeitung súčasnú situáciu eurozóny.

71 debata chyba