Gašparovič definitívne nevymenuje Čentéša za generálneho prokurátora

Prezident Ivan Gašparovič sa rozhodol, že Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje. Pre Pravdu to potvrdil hovorca prezidenta Marek Trubač. Nová voľba kandidáta by sa podľa podpredsedníčky Smeru Jany Laššákovej mohla konať už na najbližšej schôdzi parlamentu.

02.01.2013 14:39 , aktualizované: 17:28
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (465)

Rozsiahle zdôvodnenie zve­rejnil prezident na svojej webovej stránke.

Politizácia voľby generálneho prokurátora, kauza Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmena rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. To sú dôvody, pre ktoré sa prezident Ivan Gašparovič rozhodol nevymenovať zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Gašparovič vo svojom odôvodnení zrekapituloval priebeh celej voľby, počas ktorej boli viaceré pokusy o zvolenie šéfa prokurátorov neúspešné. Pripomenul neschopnosť vtedajšej koalície zvoliť si vlastného kandidáta aj viaceré Čentéšove kroky, ktoré ho spochybňujú na vykonávanie tejto funkcie.

Čentéš nemá podľa prezidenta morálne vlastnosti potrebné pre výkon funkcie

„Prezident skonštatoval, že na funkciu generálneho prokurátora môže byť vymenovaná osoba, ktorá má morálne vlastnosti, ktoré ju predurčujú pôsobiť a riadne vykonávať túto funkciu a tieto vlastnosti pán Čentéš nemá,“ povedal dnes novinárom hovorca prezidenta Marek Trubač. Podľa neho je teraz vecou parlamentu a poslancov, ako sa rozhodnú ďalej pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora. „Pán Čentéš je minulosť a nás bude zaujímať nový kandidát na generálneho prokurátora,“ avizoval.

Odpovedal pritom aj otázku v súvislosti s pochybnosťou jednej zo sudkýň Ústavného súdu (ÚS) SR, či by za takýchto okolností mal Čentéš zostať bežným prokurátorom. „Ak takéto vyjadrenie povedala sudkyňa ÚS, prezident nemá iný názor. Prezident si myslí, že tie kritériá, ktoré by mali byť splnené aj na funkciu bežného prokurátora, musí spĺňať aj kandidát na generálneho prokurátora. Tento kandidát tieto kritériá nespĺňa,“ podčiarkol Trubač.

Čentéšovo nevymenovanie oznámil prezident Gašparovič predsedovi Národnej rady Pavlovi Paškovi. „Ďalší postup Národnej rady SR bude v zmysle Ústavy SR,“ uviedla kancelária parlamentu.

Čentéša zvolil parlament za kandidáta na generálneho prokurátora 17. júna 2011. Jeho pôvodný protikandidát Dobroslav Trnka sa krátko pred poslednou voľbou vzdal kandidatúry.

Ústavný súd sa v októbri na žiadosť skupiny poslancov zaoberal výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta. Podľa verdiktu ÚS je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.

Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu.

Podľa rozhodnutia prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné. Na ústavný súd sa obrátil aj samotný Čentéš, namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a ďalších práv. Ústavný súd zatiaľ v Čentéšovom podaní verdikt neuviedol.

Čentéš: Podám ústavnú sťažnosť voči rozhodnutiu prezidenta

Prokurátor Jozef Čentéš v najbližších dňoch podá ústavnú sťažnosť smerujúcu voči rozhodnutiu prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý ho odmietol vymenovať za generálneho prokurátora.

"Po oboznámení sa z dôvodmi prezidenta týkajúcimi sa odmietnutia môjho vymenovania za generálneho prokurátora zaujímam nasledovné stanovisko: Dôvody odmietnutia môjho vymenovania podľa môjho názoru nespĺňajú kritériá stanovené v uznesení pléna Ústavného súdu (ÚS) SR v Košiciach z konca októbra minulého roka.

Podľa tohto uznesenia prezident môže odmietnuť moje vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na moju osobu, teda nie na proces voľby. Dôvody musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora SR. Takéto dôvody nesmú byť svojvoľné," uviedol Čentéš.

Ako ďalej zdôraznil, zastáva názor, že dôvody odmietnutia jeho vymenovania uvedené prezidentom SR Gašparovičom nespĺňajú ani jedno a ani druhé. „Z týchto dôvodov v najbližších dňoch podám ústavnú sťažnosť smerujúcu voči rozhodnutiu prezidenta voči odmietnutiu môjho vymenovania,“ dodal prokurátor.

Smer sa chce pri voľbe nového kandidáta vyhnúť všetkým chybám

Predseda vlády Robert Fico berie na vedomie rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. „Pri výbere a voľbe nového kandidáta sa chceme vyhnúť všetkým chybám, ktoré sa stali počas procesu voľby Čentéša,“ uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

„O ďalších krokoch budeme informovať hneď, ako sa na nich dohodneme,“ informovala Hudáková.

Nová voľba kandidáta by sa podľa predsedníčky poslaneckého klubu strany Smer Jany Laššákovej mohla konať už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 29. januára. „Bolo by ideálne, keby nový kandidát na generálneho prokurátora mal podporu aj od opozície. Budeme sa snažiť diskutovať aj s opozíciou,“ uviedla. Novým generálnym prokurátorom by sa podľa jej slov mal stáť odborník z radov prokuratúry.

Laššáková privítala, že prezident Ivan Gašparovič rozhodol vo veci bez ohľadu na výsledok, keďže viac ako ročné neobsadenie čela prokuratúry nebolo dobré. Prezident podľa nálezu ústavného súdu mal právo rozhodnúť sa samostatne, čo aj urobil.

Prezident zabezpečil, aby mal Smer svojho prokurátora, myslí si Matovič

Prezident Ivan Gašparovič nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora de facto zabezpečil, aby mal Smer zvoleného svojho generálneho prokurátora, ktorý mu bude po chuti. Zareagoval tak šéf strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

Prezident podľa Matoviča týmto rozhodnutím len potvrdil svoje predošlé slová o tom, že sa cíti byť akoby členom Smeru. „Plne chápem, vzhľadom na to, ako som mal možnosť spoznať doktora Čentéša ako čestného a dobrého človeka, že takýto generálny prokurátor by Smeru po ruke nešiel a tým pádom by bol pre Smer veľmi nebezpečný,“ povedal. Je mu veľmi ľúto, že sa prezident takto rozhodol. „Kto chce psa biť, palicu si nájde a pán prezident si ju našiel,“ doplnil. Ak aj iné opozičné strany budú uvažovať, že sa obrátia na Ústavný súd SR, určite ich iniciatívu podporí aj OĽaNO.

Poliačik: Pre­zident potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany

Prezident Ivan Gašparovič rozhodnutím nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora SR „veľmi výrazne prekročil právomoci, ktoré mu dáva Ústava SR a zákony“, povedal podpredseda poslaneckého klubu strany Sloboda a solidarita Martin Poliačik.

Poliačik si myslí, že „pán prezident len potvrdil, že je bábkou v rukách vládnucej strany“. Ako ďalej uviedol, ak by prezident rovnakým spôsobom pristupoval k personálnym otázkam aj v minulosti, tak by mnohí iní funkcionári zrejme vymenovaní neboli. To, či Čentéš bol alebo nebol dobrým kandidátom, či spĺňa podmienky – o tom rozhodol Ústavnoprávny výbor NR SR, podľa ktorého Čentéš podmienky spĺňa, pripomenul Poliačik. Ako doplnil predseda SaS Richard Sulík, „toto rozhodnutie je veľkou hanbou pre Slovensko“.

Rozhodnutie prezidenta o Čentéšovi je pre Most sklamaním

Rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora je pre stranu Most sklamaním. „Budeme veľmi pozorne sledovať vysvetlenie prezidenta, pretože nález ústavného súdu znel, že to musí patrične odôvodniť,“ povedal podpredseda strany Zsolt Simon. Most bude určite ďalšie kroky koordinovať v rámci Ľudovej platformy. Simon pripomenul, že sa aj prvýkrát obrátili na Ústavný súd, či je postup prezidenta správny, že naťahuje čas donekonečna.

Frešo: Prezident vydláždil cestu čisto „smeráckemu“ kandidátovi

Prezident Ivan Gašparovič vydláždil cestu tomu, aby bol za generálneho prokurátora zvolený čisto politický nominant Smeru. Myslí si to predseda SDKÚ Pavol Frešo, ktorý je rozhodnutím hlavy štátu nevymenovať Čentéša sklamaný.

„Obávam sa, že toto je skutočným posolstvom k 20. výročiu Slovenskej republiky. V akom stave máme justíciu, prokuratúru a ako nakladáme s rozhodnutiami parlamentu,“ uviedol na brífingu v Bratislave Frešo.

Rozhodnutie hlavy štátu považuje Frešo za takmer neobhájiteľné. „Opierať rozhodnutie o také malicherné veci, ako sú rozhovory politikov v médiách, znamená istým spôsobom spochybňovať demokraciu, keďže títo politici sa vyjadrovali v rámci svojho mandátu. Očakával som, že v odôvodnení budú naozaj vážne dôvody, pre ktoré sme museli rok a pol čakať,“ povedal Frešo.

Poukázal tiež na to, že všetky uvedené skutočnosti sú už dávno známe. „Väčšina z nich bola známa deň po voľbe a je takmer neobhájiteľné, prečo tak dlho otáľal s rozhodnutím,“ poznamenal šéf SDKÚ. Zároveň poukázal na to, že Generálna prokuratúra bola rok a pol „v polohybernovanom stave, kedy nemala poriadneho šéfa“. Frešo očakáva, že v budúcnosti sa už nebudú objavovať takéto sklamania a „takmer neobhájiteľné rozhodnutia“.

Takzvaní demokrati by sa podľa Fica mali hanbiť v kúte

„Kričia tí, ktorí svojím nezodpovedným konaním danú situáciu spôsobili,“ uviedol Fico s tým, že v snahe presadiť čisto vlastného politického nominanta boli schopní ignorovať ponuky na diskusiu zo strany vtedajšej opozície či zavádzať počas voľby kontrolné mechanizmy na poslancov. „V lámaní demokracie zašli až tak ďaleko, že zmenili tajnú voľbu na verejnú,“ dodal premiér.

Takzvaní demokrati, ktorými premiér Robert Fico myslí strany bývalej vládnej koalície, by sa podľa neho namiesto falošných prezentácií mali skôr hanbiť v kúte. „Dnešné vyhlásenia predstaviteľov opozície na legitímne rozhodnutie prezidenta SR nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora považujeme za absolútnu stratu súdnosti a pamäte,“ vyhlásil premiér. Jeho reakciu na vyhlásenia opozície poskytol riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.

465 debata chyba