Som nová éra vo fotografovaní

- inzercia - Kompaktné fotoaparáty s výmennými objektívmi sa od rôznych výrobcov objavujú na trhu už niekoľko rokov. Veľkou výhodou týchto prístrojov je malý rozmer a kvalita obrazu porovnateľná s výstupmi z digitálnych zrkadloviek.

20.03.2012 08:04
fotoaparáty Nikon 1 J1
debata

Spoločnosť Nikon dlho vyčkávala, než predstavila svetu úplne nový systém Nikon 1. Ku kompaktným digitálnym fotoaparátom a digitálnym jednookým zrkadlovkám tak pribudli ešte fotoaparáty označované ako AC-IL (Advanced Camera with Interchangeble Lens), teda vyspelé fotoaparáty s výmennými objektívmi. Na rozdiel od kompaktných fotoaparátov sú tieto prístroje vybavené 4,5krát väčším snímačom typu CMOS a rozlíšením 10,1 megapixelov. Vďaka vyváženému pomeru medzi rozmerom snímača a počtom pixelov sú snímky vytvorené týmito fotoaparátmi skutočne brilantné.

Nikon uviedol na trh túto novinku vlani na jeseň. Aktuálne sú v ponuke dva typy fotoaparátov – Nikon 1 J1 a Nikon 1 V1. K nim možno vybrať štyri rôzne typy objektívov. Objektív s pevným ohniskom a vysokou svetelnosťou 1 NIKKOR 10 mm f/2.8, ďalej základný 1 NIKKOR 10–30 mm f/3,5–5,6, teleobjektív 1 NIKKOR 30–110 mm f/3,8–5,6 a objektív špeciálne skonštruovaný na nakrúcanie videosekvencií 1 NIKKOR 10–100 mm f/4,5–5,6. Posledne menovaný objektív má špeciálnu páčku na ovládanie zoomu, ktorá je umiestnená priamo na tele objektívu a umožňuje pohodlne a plynule zoomovať počas zhotovovania videozáznamu.

Fotoaparáty sú vyrobené tak, aby bolo ich ovládanie čo najjednoduchšie. Zaostrovanie, fotografovanie aj ukladanie snímok je veľmi rýchle. Vďaka najnovším technológiám sú tieto fotoaparáty schopné fotografovať už v okamihu, keď sa dotknete spúšte a pokračujú ešte aj chvíľu potom, kedy spúšť úplne stlačíte. V tomto čase urobia sériu dvadsiatich snímok, z ktorých fotoaparát sám vyberie päť najlepších, a predloží ich používateľom k výberu. Snímky sú vyhodnocované podľa ostrosti, kompozície a pokiaľ je v záberu tvár, tak aj podľa toho, či má fotografovaný objekt otvorené oči a usmieva sa. Zdá sa to byť až zázračné, ale v skutočnosti ide o technológiu, ktorú Nikon pomenoval ako Inteligentný výber snímky.

Ďalšou vlastnosťou, ktorú sme doposiaľ nepoznali, je Pohyblivá momentka. Statické snímky ožívajú ako mávnutím čarovného prútika. A ako také kúzlo vzniká? Fotoaparát Nikon 1 je vďaka vysokej rýchlosti spracovania dát schopný zaznamenať súčasne spomalenú videosekvenciu a statickú snímku. Obidva záznamy potom spája do jedinej efektnej videosekvencie. Obrázky ožívajú a s nimi aj vaše spomienky.

Videosekvencie možno zhotovovať v rozlíšení Full HD. Počas nakrúcania funguje automatické zaostrovanie s fázovou detekciou, ktorá je zárukou, že aj akčné scény budú perfektne ostré.

Nikon 1 J1 je veľmi jednoduchý, konštrukčne menší ako model V1 pre náročnejších používateľov. Je určený predovšetkým mladým rodinám s malými deťmi, kde sa stále niečo deje a vývoj malého dieťaťa treba dokumentovať takmer denne. Nikon 1 J1 sa ponúka v piatich farbách – čiernej, striebornej, bielej, červenej a ružovej. V patričnej farbe možno zakúpiť aj tri typy objektívov. Nikon dotiahol túto príťažlivú záležitosť až do konca, takže k jednotlivým farebným variantom zakúpite aj puzdro v danej farbe.

Cena fotoaparátu Nikon 1 J1 s objektívom 1 NIKKOR 10–30 mm f/3,5–5,6 je 549 eur.

Viac informácií na www.nikon.sk

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy