Koalícia nevie, čo s Ficovou ponukou

Ak lídri koaličných strán odmietnu ponuku šéfa opozičného Smeru na rokovanie o eurovale a SaS nezmení svoj názor, zostane premiérke Ivete Radičovej jediné riešenie. V prípade, že bude považovať za dôležité, aby sa Slovensko k eurovalu pripojilo, nezostane jej iné, ako v parlamente spojiť hlasovanie o ňom s hlasovaním o dôvere vláde, čo zatiaľ odmieta.

18.08.2011 14:08
Robert Fico Foto:
Šéf Smeru Robert Fico
debata (35)

Šéfovia strán koalície sú k pozvaniu Roberta Fica zatiaľ rezervovaní. Ten chce hovoriť s nimi a nie s premiérkou s odôvodnením, že ona nevie, koľko hlasov má k dispozícii.

Politický analytik Ján Baránek si myslí, že koaličné strany nemôžu rokovať s Ficom bez premiérky, lebo by jej tak nepriamo vyjadrili nedôveru. „Dali by tým najavo, že premiérka je mimo hry,“ hodnotí analytik. Koalícia môže podľa neho ďalej rokovať s SaS a ponúknuť jej nejaký ústupok alebo rokovať s predsedom Smeru spoločne s Radičovou. Ak by napokon prijatie eurovalu stroskotalo, bola by to podľa Baránka zodpovednosť celého Slovenska, nielen vládnej koalície, lebo ide o problém, ktorý sa týka aj voličov Smeru.

Na otázku, či by SaS dopustila pád vlády, ak by Radičová napokon spojila hlasovanie o eurovale s dôverou vláde, Baránek poznamenal, že SaS môže ísť až na hranu, keďže sa dá populisticky zdôvodňovať, prečo euroval nie. „Ide o politický marketing, kto by šikovnejšie využil rozpad vlády, či traja koaliční lídri a vina by išla na SaS, alebo, naopak, SaS.“ Podľa analytika záleží na tom, ako si SaS spočíta, či jej stojí za to pád vlády, alebo chce ešte tri roky vládnuť.

Šéf Mostu – Híd Béla Bugár je k rokovaniam s Ficom skeptický. Prekáža mu, ako sa predseda Smeru vyjadroval o Radičovej. Nevie si predstaviť, že by predsedovia koaličných strán išli za Ficom bez Radičovej. „Po tom, čo urobil a zaútočil na premiérku, si to ani nemôžeme dovoliť. Sme v koalícii, podporujeme premiérku. Ako by to vyzeralo,“ povedal Bugár.

SDKÚ sa k rokovaniam so Smerom vyjadrí vo štvrtok po rokovaní prezídia strany. Člen prezídia Ondrej Matej vníma iniciatívu Fica ako vytĺkanie politického kapitálu. „Tak mi to trošku pripadá, akoby sa pripravoval na prezidentskú kampaň. Nevidím v tom žiadnu logiku, aby sa staval do pozície dávať dokopy politické spektrum, lebo taký mandát nemá ako opozičný predseda strany,“ poznamenal Matej. Dodal však, že rokovať sa dá napríklad na úrovni parlamentu, kde sa bude euroval v septembri schvaľovať.

Sulíkova SaS už Fica vopred odmietla. Tvrdí, že jedinou snahou šéfa Smeru je rozbiť vládu a získať moc, aby mohol pokračovať v rabovaní krajiny tak, ako to robil počas celého svojho funkčného obdobia. „Jeho grobianstvo voči premiérke už prekročilo všetky medze a vypovedá o tom, aký je to muž. S človekom s takýmto správaním a morálnymi postojmi si SaS za rokovací stôl nesadne,“ uviedla vo vyhlásení SaS. Paradoxne však Sulík pozval Fica na rokovanie o riešení krízy v eurozóne. Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová vysvetlila, že Sulík pozval Fica nie ako šéf strany, ale parlamentu.

Zatiaľ sa za rokovania s Ficom prihovárajú viacerí politici KDH. Podpredseda hnutia Pavol Abrhan povedal, že „takéto rokovanie je evidentne potrebné, veď inak by sme nedospeli k dohode“. Nie je si však istý, či by sa malo udiať na pôde Smeru. Skôr by sa prihováral za neutrálnu pôdu a priestor vidí napríklad v iniciatíve prezidenta.

Aj premiérka vyhlásila, že je stále pripravená s Ficom rokovať. „Dúfam, že ho tá hystéria už prejde,“ poznamenala.
Z vládnych strán euroval odmietajú okrem SaS aj poslanci Obyčajných ľudí a OKS, proti je tiež opozičná SNS. Koalícia v tom prípade potrebuje získať podporu Smeru.

Vláda schválila zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá je potrebná na vytvorenie eurovalu 2. Za boli aj ministri SaS. Parlament musí euroval 2 ratifikovať do konca budúceho roka. O eurovale 1 alebo tzv. dočasnom eurovale majú poslanci rozhodovať už teraz v septembri.

35 debata chyba