Koalícia sa nerozpadáva, tvrdí Sulík

Koalícia sa podľa predsedu parlamentu a strany SaS Richarda Sulíka nerozpadáva. "Je pravdou, že prišla o dvoch poslancov - poslanca Ďurkovského a poslanca Matoviča. Na druhej strane u obidvoch týchto poslancov ja vylučujem, že by teraz prešli k opozícii," povedal Sulík v relácii TV Markíza Na telo.

06.03.2011 14:53
Richard Sulík Foto:
Šéf SaS a predseda parlamentu Richard Sulík
debata (117)

Podľa neho prišla koalícia o dvoch členov a to je všetko. „Traja poslanci, ktorí sa hlásia k zoskupeniu Obyčajní ľudia sú, a prednedávnom to opätovne potvrdili, sú členmi poslaneckého klubu SAS. Koalícia má minimálne týchto 77 hlasov,“ dodal Sulík. Odmietol, že by koalícia závisela od Igora Matoviča. Podľa neho je faktom, že musia diskutovať o problémoch. „Nie sme vláda jednej strany, kde predseda zavelí a všetci poslúchajú,“ argumentoval Sulík a vysvetľoval, že teraz sú vo vláde strany s porovnateľným ziskom hlasov.

Sulík povedal, že neuvažujú o rozšírení koalície napríklad o zoskupenie Obyčajní ľudia cestou dodatku ku koaličnej zmluve. „V tejto fáze si nemyslím, že je to potrebné,“ dodal. Na margu náznaku premiérky Ivety Radičovej, že by to mohla byť cesta k riešeniu, Sulík konštatoval, že to je vec na diskusiu. „Vieme fungovať tak, ako sme fungovali doteraz,“ myslí si Sulík.

Podpredseda strany Smer a poslanec Pavol Paška si nevie predstaviť, že by jeho strana bola vo vláde so súčasnými koaličnými stranami. „Jednoducho strany, ktoré sa definujú ako stredo-pravé alebo konzervatívne, dnes nie sú schopné ponúknuť okrem privatizácie, zdražovania. zastavovania veľkých projektov, rastu, nič iné, len vnútornú hádku,“ povedal Paška. Odmietol, že by sa takýmto spôsobom dával do trvalej opozície. Tvrdí, že došlo k ignorovaniu dominantného volebnému víťazstvu jeho strany, čo bolo podľa neho dôvodom „obrovského chaosu a nestability, ktorý vládne potom, ako tento zlepenec uchopil po voľbách 2010 moc“. Druhým problémom podľa neho je to, že strany koalície venujú veľa energie vnútorným zápasom.

Sulík tvrdí, že napriek veľkému zisku strany Smer je jej koaličný potenciál prakticky nulový. „Lebo s nikým nedokázala zostaviť vládu a nedokázala by to ani dnes,“ tvrdí. Podľa neho je to dôsledok vývoja, keď sa viaceré strany dištancovali od politiky, ktorú strana Smer robila. „zažili sme obrovské rozkrádanie a obrovské zadlženie, no kto by chcel mať s takou stranou dočinenia,“ myslí si predseda SaS. Podľa neho si treba priznať, že veľa energie treba na zosúladenie názorov v súčasnej koalícii, čo je rozdiel oproti minulosti.

117 debata chyba