Koalícia zrušila tajné hlasovanie, jej kandidát bude takmer istý víťaz

Koalícia odhlasovala verejnú voľbu generálneho prokurátora a priblížila sa tak zvoleniu svojho kandidáta do tohto kresla. V utorok schválená novela rokovacieho poriadku zároveň zavádza verejnú voľbu predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu a kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

05.04.2011 12:36 , aktualizované: 13:14
poslanci, parlament, nr sr Foto:
Ilustračné foto
debata (211)

Tajne sa bude v parlamente voliť len v prípadoch ustanovených ústavou, teda pri voľbe predsedu a podpredsedov NR SR a šéfov parlamentných výborov alebo ak sa na tom na návrh najmenej 15 poslancov uznesie národná rada.

Okrem toho bude existovať aj možnosť, aby sa NR SR uzniesla na tajnej voľbe aj v iných prípadoch, kde by inak rozhodovala verejne. Na zmene rokovacieho poriadku sa dohodla koalícia po tom, ako v tajných voľbách nedokázala zvoliť nového generálneho prokurátora.

Predseda Smeru Robert Fico avizoval, že generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe jeho strana nebude akceptovať a ak bude vo vláde, parlament jeho funkčné obdobie skráti a zvolí nového tajne. Dôvodom je, že opozícia považuje verejnú voľbu za búranie jedného z pilierov parlamentnej demokracie.

Poslanci do novely zároveň zapracovali zákaz vnášať do rokovacej sály zbrane, výbušniny či paralyzujúce prístroje a telefonovať v nej z mobilných telefónov. Úspechu sa nedočkal pozmeňujúci návrh Mareka Maďariča (Smer), ktorý chcel, aby sa o prípadnom návrhu na tajnú voľbu hlasovalo tajne.

Ako sa píše v schválenej novele, pri verejnom hlasovaní predsedajúci oznámi mená kandidátov v abecednom poradí, o každom sa hlasuje samostatne pomocou technického zariadenia, zdvihnutím ruky, použitím hlasovacích lístkov či inak, ak sa na tom dohodne snemovňa. Zvolený je ten, kto získal najvyšší počet hlasov prítomných poslancov.

Ak sa volia dvaja alebo viacerí kandidáti, zvolení sú tí, ktorí získali najvyšší počet hlasov. Ak dvaja alebo viacerí kandidáti získali rovnaký počet hlasov, voľba sa opakuje. Ak ani jeden z navrhnutých kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, uskutoční sa opakovaná voľba. Ak bol navrhnutý iba jeden kandidát, opakovaná voľba sa nekoná. Ak ani v opakovanej voľbe nezvolí parlament kandidáta, prípadne potrebný počet kandidátov, uskutočnia sa nové voľby na niektorej z ďalších schôdzí parlamentu.

Do nových volieb možno navrhnúť kandidátov, ktorí neboli zvolení vo voľbe ani opakovanej voľbe.

Za predsedu a podpredsedu NKÚ bude zvolený kandidát, ktorý získal v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Návrh na odvolanie alebo na pozastavenie výkonu funkcie predsedu a podpredsedu NKÚ bude schválený, ak zaň zahlasuje nadpolovičná väčšina poslancov. Zákon bude po podpísaní prezidentom účinný od dňa vyhlásenia.

Fico: Koalícia zlomila slovenskej demokracii krk

Vládna koalícia zlomila slovenskej demokracii krk. Po schválení novely zákona o rokovacom poriadku, ktorá zmenila tajnú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora na verejnú, to vyhlásil líder Smeru Robert Fico s tým, že krk demokracii zlomila preto, lebo potrebuje vydierať vlastných poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a spolitizovať celú inštitúciu.

„Je to jedno z najhanebnejších hlasovaní v histórii slovenského parlamentu a len potvrdzuje, že títo páni, ktorí sedia vo vládnej koalícii, sú v mene svojej moci, ovládnutia generálnej prokuratúry, šikanovania a kriminalizácie opozície schopní urobiť čokoľvek. Takto meniť pravidlá v strede hry, takto hľadať zradcov, takto porušovať demokratické pravidlá, to tu naozaj od roku 1993 nikdy nebolo,“ zdôraznil Fico.

Tvrdí, že je to hanba a aj takýmto spôsobom žiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby zákon vrátil naspäť do NR SR. „Nemôžme rešpektovať takéto pošliapavanie demokratických pravidiel v SR,“ dodal. Smer na protest opäť rozprestrel v rokovacej sále veľkú štátnu zástavu a na ňu umiestnil tabuľku s nápisom „PROTEST“.

Koaličný poslanec Igor Matovič (nezávislý) sa však domnieva, že demokraciu pošliapal ten, kto sa snažil kupovať poslancov pri predošlej voľbe generálneho prokurátora. „Myslím si, že je to legitímne bránenie sa voči podozreniu z kupovania poslancov. Keď niekto kupuje poslancov, to je ako keď máte nádor na tele a keď ho chcete odstrániť, musíte urobiť niečo agresívne, nejaký chirurgický zákrok. My sme zaviedli verejnú voľbu,“ vysvetlil.

Matovič verí, že aj keď prezident novelu vráti, koalícia ju opäť schváli. „My sme sa rozhodli, že si verejnú voľbu presadíme, tak si ju presadíme. Ak si pán prezident chce poslúžiť, nech si poslúži, ale my to určite schválime znovu,“ avizoval.

Podľa predsedu SNS Jána Slotu si národniari počkajú na verdikt Ústavného súdu SR, na ktorý sa už obrátil bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Slota sa domnieva, že zákon je protiústavný a čaká, že hlava štátu novelu vráti. Tvrdí, že voľba šéfa prokurátorov bude v konečnom dôsledku aj tak tajná. Slota zároveň predpokladá, že v najbližšej voľbe bude kandidátom opozície na tento post opäť Trnka.

211 debata chyba