Sovietsky zväz

11.08.2008 11:51
Sovietska hviezda, Rusko, CCCP, ZSSR
Rozpad Sovietskeho zväzu bol pre niekoho nešťastím, pre iných dôvod na radosť.

KOMENTÁR: Z vojenského hľadiska nemôže Západ spraviť v gruzínsko-ruskom konflikte nič. Len vyčkať, keď už niektorá strana nebude chcieť bojovať a tá druhá to bude akceptovať. V politickej rovine sa mu toho veľa urobiť nechce. V Európe aj v Amerike je dosť politikov, ktorí si pravdepodobne v súkromí dokonca trochu cynicky oddýchli. Rusko-gruzínska vojna sa môže skončiť len dvoma spôsobmi: porážkou Tbilisi a drvivou porážkou Tbilisi.

Tak či onak to bude znamenať výrazné oslabenie gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, a to vníma časť politickej scény v EÚ ako dobrú správu. Saakašvili príliš okato ťahal Západ do konfrontácie s Ruskom, hoci o to takmer nikto nestál. Fakt je, že gruzínskemu lídrovi to malo byť jasné najneskôr na jar, keď jeho krajine na summite NATO v Bukurešti v podstate aliancia ukázala dlhý nos a pozvánku do klubu pre kaukazský štát odsunula. Bolo to zbabelé, ale racionálne. Kto by dnes vymenil Tbilisi v NATO za zlé vzťahy s Moskvou?

Je pravda, že Západ zaujíma Gruzínsko o trochu viac, ako keď ho v roku 1921, ani nie po troch rokoch nezávislosti a budovania demokracie, obsadila boľševická Červená armáda. Cez územie krajiny ide dôležitý ropovod, pripravuje sa stavba plynovodu Nabucco, ktorý bude napojený na rozvody v Gruzínsku. Nabucco by potom mal znížiť závislosť Európy od dovozu plynu z Ruska. Moskva má ďaleko od toho, aby z toho bola nadšená.

Lenže to nie je hlavný dôvod, prečo Kremeľ tlačil Saakašviliho do vojny tak dlho, až sa do nej nechal (hlúpo, ale takmer bez možnosti vyhnutia) dotlačiť. Ruským premiérom a stále neoficiálnym lídrom krajiny je Vladimir Putin. Človek, ktorý nazval rozpad Sovietskeho zväzu najväčšou geopolitickou katastrofou 20. storočia. Čo bolo pre niekoho nešťastie, to bol pre iných dôvod na radosť. Možno predčasnú. Putin sa s rozpadom ZSSR nezmieril. Z Ruska spravil štát dostatočne silný na to, aby mohol všetkým dokázať, že minimálne duch Sovietskeho zväzu nepatrí vôbec do minulosti. Gruzínsko už o tom vie svoje. Je na rade niekto ďalší?

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku