Putinove dni

14.08.2008 13:04
Vladimir Putin
Vladimir Putin. Autor:

GLOSA: Dnes uplynie sto dní z tretieho prezidentského obdobia Vladimira Putina. Sto dní je v skutočnosti hlavou štátu Dmitrij Medvedev, ale rozdelenie moci je jasné. Vládne premiér Putin. V Rusku to nie je ako na olympiáde v Pekingu, keď usporiadatelia na slávnostnom ceremoniáli ukázali peknú malú Číňanku. Tá však len otvárala ústa a spievala za ňu škaredá. Rusko nehrá také divadlo. Trocha síce otvára ústa Medvedev, Putin však spieva verejne a hlavne drží taktovku.

Jasne to dokázal aj rusko-gruzínsky konflikt. Medvedev počas neho vyzeral ako žiak pred tabuľou, ktorý si naozaj nevie spomenúť na odpovede, hoci vie, že ho ich niekto naučil. Putin medzitým lietal po krajine, objímal deti, navštevoval zranených. Armáda viditeľne počúva jeho. Bez Putina by do vojny nešla. Amerika pritvrdila pre Gruzínsko rétoriku, ale toto sú dni ruského premiéra. Už je síce iba predseda vlády, ale práve teraz dosiahol mnohé z toho, čo chcel. Úspešne rozdeľovať Európu? To zvládnu Európania sami. Splnené mnoho ráz.

Snažiť sa zabrániť výstavbe plynovodu, ktorý by mohol znížiť závislosť Európy od ruského nerastného bohatstva. Kto by to robil v takej nestabilnej oblasti, akou je teraz Gruzínsko? Splnené. Gruzínsko mimo NATO. V tejto chvíli splnené, úloha trvá. Ruské vojská sa "špacírujú“ po Gruzínsku, ako sa im zachce, a mierový plán francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho im to takmer dovoľuje. Skvelý bonus navrch.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku