Predovšetkým rodina

KOMENTÁR: Slováci si vážia rodinu a priateľov viac ako v minulosti. Ukázalo to tretie kolo pravidelného prieskumu, ktorého výsledky predstavila v stredu Slovenská akadémia vied. Podľa čísel je zjavné, že slovenská spoločnosť sa od zmeny režimu mení.

25.09.2008 14:37
adopcia, rodina Foto:
Ilustračné foto
debata

Z výskumu vyplýva, že v porovnaní s deväťdesiatymi rokmi kladú ľudia väčší dôraz na kvalitu vzťahov s najbližšími. Stále viac ľudí považuje za dôležité urobiť pre svoje deti všetko, aj za cenu odriekania.

Prečo sa menia hodnoty ľudí smerom k rodine? Pretože na ňu majú stále menej času. Rýchly životný štýl a honba za peniazmi už nie je len scéna z priemerného filmu, ale tiež realita mnohých ľudí na Slovensku. Veď suma na výplatnej páske je pri výbere zamestnania dôležitá pre vyše 90 percent dospelých. (Len pre zaujímavosť – možnosť využiť schopnosti si získala iba 57,7 percent). Čas strávený s deťmi je teda stále kratší. Následok – stávajú sa vzácnejšie.

Dôvod na paniku však nie je. Tento trend je bežný aj v iných vyspelých krajinách. No výsledky výskumu by mohli poslúžiť ako impulz pre politikov. Aby vo verejnom záujme upravili pracovné a rodinné právo tak, aby vyšli voličom v ústrety. Aby budúce matky nemali dilemu „dieťa verzus kariéra“. Kvalitné a dostupné sociálne služby (napríklad materské školy) dokážu byť tiež výraznou pomocou pre rodičov.

Bez tlaku zdola sa dá len ťažko čakať, že politici sami od seba budú vylepšovať podmienky pre rodiny. Takto parlamentná logika nefunguje, tobôž nie na Slovensku. A práve v tom je háčik. Lebo ten istý výskum naznačuje, že o politiku sa zaujíma čoraz menej ľudí. Čo je napokon jasné už dávno, stačí sa pozrieť na účasť vo voľbách do samosprávy. A pritom aj VÚC môžu ovplyvniť veľa v oblasti sociálnych služieb. Lenže nemému voličovi ani vlastný poslanec nerozumie. A rodinná politika zatiaľ volebnou témou nebola.

A pritom na Slovensku najviac ľudí považuje za veľmi dôležitú práve rodinu.

debata chyba