Maďarská búrka

KOMENTÁR: Napätie v slovensko-maďarských vzťahoch môže onedlho prerásť do búrky. Budapešť vo štvrtok pritvrdila. Ministerka zahraničných vecí Gönczová si zavolala na koberec slovenského veľvyslanca Migaša.

03.10.2008 09:50
Slovenská a maďarská vlajka
Ilustračné foto
debata

Ficova vláda vraj musí vysvetliť tri veci: prečo zasiahla do maďarských učebníc, prečo kritizuje Csákyho za pracovné výlety do Budapešti a prečo toleruje Slotove protimaďarské reči… (Otázka, prečo maďarské školy nedostávajú eurodotácie, sa dá ignorovať – s odkazom na zbedačené slovenské Mlynky). Podľa odpovede Bratislavy potom Budapešť „zváži ďalšie diplomatické kroky“.

A tie si môžeme rýchlo domyslieť. Maďarská vláda sa zjavne chystá stiahnuť svojho veľvyslanca z Bratislavy, teda zmraziť diplomatické styky. Čo by bolo veľmi, veľmi výstražné gesto. Mimochodom, po tomto kroku volajú maďarskí radikáli už dlhšie – v tlači, v parlamente, v Bruseli. Cieľ: vyrobiť zo Slovenska nebezpečnú krajinu, ktorá utláča a ohrozuje bezbrannú maďarskú menšinu. Najhoršie na tom je, že maďarská propaganda sa pri tom opiera o lži.

Napríklad: Csáky minulý týždeň pre maďarskú tlač zakričal, že slovenskí Maďari majú strach o život. Čo je nehorázne klamstvo. A provokácia. Je to pokus urobiť z politického konfliktu občiansky. A to už nie je politika. To je hra s ohňom. Podobne prehnaný je aj krik SMK (a Budapešti) pre maďarské učebnice (ktoré ostali v plnom rozsahu maďarské). Problémom sú len sprosté reči Slotu. Tie však ani zďaleka nie sú také nebezpečné a zlovestné, ako protislovenské údery Csákyho. A jeho nedávneho hosťa Tőkésa, ktorý chce pre Maďarov žiadať „územie za mier“…

Slovenským politikom sa dá teraz odporučiť len jedno. Aby sa nenechali vyprovokovať. Teda, aby si nenechali vnútiť maďarskú politiku, valcovanú tlakom ulice.

Slovenská vláda by mohla poslať vystresovaným maďarským kolegom diplomatickú, stručnú a hlavne priateľskú odpoveď: Pán Gyurcsány, ste srdečne vítaný v Bratislave. Určite tu nájdete menej nepriateľov ako v Budapešti…

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy