Hanebná chudoba?

GLOSA: Chudoba cti netratí - hovorí slovenské príslovie. Dnes však málokoho uteší, pretože skutočnosť je oveľa tvrdšia. Mohli by to potvrdiť ľudia, ktorí sa v sociálnej sieti ocitli bez vlastného zavinenia. A nie je ich málo. Ide napríklad o týrané ženy, ktoré boli nútené ujsť od manžela. Alebo aj osamelé matky, ktorým situácia nedovoľuje nájsť si primerané a dostatočne platené zamestnanie.

23.10.2008 14:58
debata

Ešte závažnejší je fakt, že spolu s nimi trpia aj deti – na Slovensku každé šieste vyrastá v chudobných pomeroch. Čo je však ešte horšie, deti zo sociálne slabších rodín sa stávajú terčom posmechu a šikanovania, ktoré môže viesť k tragédiám. Potvrdil to aj smutný príbeh deväťročného chlapca, ktorý chcel skoncovať so životom. Skúsenosti, podľa ktorých ,,značkové" deti terorizujú „neznačkových“ spolužiakov, zaznamenali aj v susednom Česku.

Pre štát je to výzva, aby hľadal kroky, ktoré odstraňujú či aspoň zmierňujú priepastné sociálne rozdiely – ide napríklad o výstavbu azylových bytov, ale aj lepšie nastavenú a adresnejšiu sociálnu pomoc. Alebo napríklad aj možnosť získavať výhodné pôžičky bez zderských úrokov.

Niečo iné je však problém šikanovania. Reforma školstva sľubuje, že v školách sa má nielen kvalitnejšie učiť, ale aj viac vychovávať. Aká reforma však prinúti rodičov, aby lepšie vychovávali svoje deti? Aby ich k viedli k ohľaduplnosti? Ak rodič, ktorý sa vozí v drahom aute, bez ostychu parkuje na mieste pre telesne postihnutých, podobný bude aj jeho výchovný vplyv.

debata chyba