Futbal až na poslednom mieste

03.11.2008 11:40
Futbal
V zápase Dunajská Streda - Slovan miestami nešlo o futbal. Autor:

KOMENTÁR: Myslel som si, že budeme hovoriť aj o futbale, povzdychol si v Dunajskej Strede tréner Pecko. Akú však majú váhu štyri góly jeho tímu, keď po zuby obrnení policajti mlátia divákov ako žito, trávnik je zafarbený krvou a horia na ňom svetlice a vybuchujú delobuchy ako na fronte. Nech si nik nerobí falošné ilúzie. O futbal ide až na poslednom mieste.

Pochybuje o tom ešte niekto? Oficiálne ho videlo šesťtisíc divákov. V pohotovosti bolo tisíc policajtov a desiatky organizátorov. Na vstupnom sa vyberie menej, ako stoja bezpečnostné opatrenia. Keby raz prišlo na rizikový súboj toľko ľudí, koľko ich chodilo kedysi či koľko ich príde na tribúny v zahraničí, Slovensko musí vyhlásiť mobilizáciu.

Polícia hovorí o adekvátnom zásahu. Konala rázne, nie je však úplne jasné, čo sa vlastne v sektore fanúšikov pred útokom dialo. Vandali často v hľadiskách demolujú zariadenie, správajú sa mimoriadne agresívne a prepečie sa im to.

Polícia vyčíta organizátorom, že zápas nezvládli. Na Žitnom ostrove sa najvyššia súťaž nehrala osem rokov, klub sa topí v novej realite. Aj keď privítal Trnavu, vládol na štadióne chaos. Slovenský futbalový zväz označil súboj za rizikový. Mal poskytnúť účinnejšiu pomoc neskúseným domácim.

Maslo na hlave majú všetci. Nad vulgárnosťou a agresívnosťou sa roky prižmurujú oči. Organizátori v súčinnosti s políciou nerobia účinné opatrenia. Kluby radšej v tichosti počítajú škody a straty, aby si náhodou nepohnevali „najvernejších“. A aj hráči im disciplinovane poďakujú za podporu, hoci predtým vulgárne pourážali všetkých, zavše aj svojich.

Policajný viceprezident Jankovič tvrdí, že polícia má už toho plné zuby, nemieni na každý zápas nasadzovať tisíc ľudí. To je konečná, vyhlásil.

Úbohý futbal. Pred štadióny môžu kluby vyvesiť tabule: Vstup zakázaný! Rizikové územie! To si najpopulárnejší šport, nespravodlivo zatiahnutý do špinavej hry, naozaj nezaslúži.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku