Do ktorej skupiny patríte?

NÁZOR: Podľa spôsobu, akým nakupujeme vianočné darčeky, nás psychológovia delia do troch skupín. Takzvaní lovci perál nakupujú prezenty pod stromček v priebehu celého roka, takže v decembri si už lebedia.

12.12.2008 09:38
Milan Markovič Foto:
Milan Markovič, humorista
debata

Plánovači si nákupy dôkladne premyslia, lenže stane sa, že nie vždy ich stihnú aj uskutočniť. No a potom tu sú ešte zúfalci, ktorí v poslednej chvíli berú všetko, čo im príde pod ruku.

My však vieme, že plánovači nie vždy odhadnú silu trhu, lovci perál rovnako môžu zistiť, že práve tie najparádnejšie úlovky vyplávajú na hladinu až tesne pred sviatkami, a potom sa jedni aj druhí menia na zúfalcov, ktorí spolu s armádou ďalších potenciálnych darcov mohutne dobývajú nákupné centrá a tak ako roky predtým, dokazujú, že ono láskavé slovné spojenie „sviatky pokoja a mieru“ je nešťastný výmysel nejakého totálne od života odtrhnutého teoretika.

Predovšetkým však chcem upozorniť na jednu nedôslednosť a nepresnosť bádajúcich psychológov. Určitú vzorku obyvateľstva tvoríme ešte my, darcovia permanentní. Bez ohľadu na ročné obdobie náhodne hromadíme doma milé maličkosti, dômyselne ich schovávame do netušených, a preto ťažko odhaliteľných skrýš v bielizníkoch, pivniciach a na pôjdoch, v prípade náhlej potreby dačo z toho uvoľníme aj do nevianočného obehu (neskoro pripomenuté narodeniny, zabudnuté manželské výročie, pozvánka na svadobnú hostinu…), no a na štedrý večer potom obsypeme náš slávnostne rozsvietený smriečok.

Táto hybridná metóda permanentného zásobovania má len jednu drobnú nevýhodu: stane sa, že ten či onen darček skryjem tak dokonale, že ho sám nemôžem nájsť a som napokon rád, že ho dohodím pod stromček pár dní po štedrovečernej nádielke.

Keďže si nerobím presný zoznam darčekov, ani si kvôli tomu nebudujem počítačovú databázu (čo, komu, za čo), stane sa aj to, že na pár darčekov zabudnem úplne. To sú tie chvíle, keď z ničoho nič naďabím na nejaký balíček až niekedy v marci a dokonca boli už aj veci, na ktoré som si spomenul koncom leta, ale nenašiel som ich už nikdy, čomu nerozumiem.

Takže ja mávam nervy z úplne iných dôvodov ako bežní zúfalci. Lenže práve tento fakt mi niekedy predĺži Vianoce trebárs aj o niekoľko mesiacov. Nie je to úžasné?

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy