Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor tvrdí, že mnohé problémy s nedostatkom lekárov v regiónoch vyrieši rezidentský program, ktorý tento rok zaviedlo ministerstvo zdravotníctva, ale na vidiek mladých lekárov neprivedie. „Miestne samosprávy majú najvyšší čas na prebudenie a voliči v nastávajúcich voľbách do miestnych samospráv by sa mali informovať u kandidátov na primátorov, starostov a poslancov, aký majú recept na tieto akútne problémy primárnej zdravotnej starostlivosti vo svojom meste či v obci,“ tvrdí Pásztor.
„Mestá a obce pri výkone samosprávy vytvárajú v súlade so zákonom o obecnom zriadení podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, no majú aj ďalšie kompetencie v oblasti ochrany zdravia a života, ktoré im plynú z iných zákonov,“ uvádza hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková. To, čo obce a mestá smú či môžu, zákon presne definuje a vymedzuje. Môžu napríklad zriaďovať ambulancie, spádové nemocnice, ale aj plniť úlohy súvisiace so zdravotnou prevenciou, ochranou životného prostredia a podobne
Ako ďalej uvádza, miestne samosprávy pristupujú k neštátnym ambulantným lekárom veľmi rozdielne. „V lepšom prípade im nebytové priestory, ktoré vlastnia, prenajímajú za minimálne ceny, niekde však aj za trhové. Najmä vidiecke samosprávy budú musieť podstatne zmeniť prístup k všeobecným lekárom pre dospelých a pre deti a dorast, ak chcú udržať funkčné ambulancie pre svojich občanov,“ zdôrazňuje Pásztor. Inak tam podľa neho nikto nepríde pracovať. Už doteraz mnohé ambulancie z týchto dôvodov zanikli.
Mnohé menšie obce však už lekárov lákajú na viaceré sociálne výhody. Napríklad v hornooravskej obci Oravské Veselé zrekonštruovali zdravotné stredisko, pripravili služobný byt, napriek tomu im trvalo dva roky, kým do obce zabezpečili zubára.
V roku 2002 v rámci decentralizácie prešli desiatky nemocníc zo štátu na samosprávne kraje. Niektoré však prevádzkujú aj mestá, napríklad v Piešťanoch, Zlatých Moravciach a inde. V nemocnici „novej generácie“ v Michalovciach, ktorej prenajímateľom je sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia, sú strategickými partnermi Košický samosprávny kraj aj samotné mesto Michalovce.
„Mestské nemocnice často zápasia s nedôverou lokálnej verejnosti. Je to, žiaľ, dôsledok dlhodobo neefektívneho riadenia a podinvestovania. Keďže menšie nemocnice sú odkázané na pacientov zo svojej spádovej oblasti, predstavitelia kraja a najmä miest môžu komunikačne výrazne pomáhať prinavrátiť túto dôveru,“ mieni hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ.
Právomoci obcí v zdravotnej starostlivosti
- kompetencie upravuje zákon o obecnom zariadení
- mestá a obce pri výkone samosprávy vytvárajú podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti
- môžu zriaďovať ambulancie vrátane staníc lekárskej služby prvej pomoci a ambulancie v zariadeniach sociálnych služieb, špecializované zariadenia ambulantnej starostlivosti, polikliniky, nemocnice 1. typu (poskytujú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť asi 50-tisíc ľudí) a nemocnice s poliklinikou 1. typu, ale aj agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
- poskytujú súčinnosť pri preventívnych programoch
- plnia úlohy súvisiace s ochranou života a zdravia obyvateľov, ktoré sa týkajú pohrebníctva, kúpania v prírodných a umelých kúpaliskách, ochrany pred hlukom, alkoholizmom, fajčením, prevádzkovania prírodných liečebných kúpeľov alebo kúpeľných liečební, úzko pritom spolupracujú s Úradom verejného zdravotníctva
- vytvárajú a chránia zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce svojich obyvateľov, chránia životné prostredie
Volby.Pravda.sk – pozrite si, kto vládol vo vašej obci od roku 1990
Mená starostov, pomery síl v zastupiteľstvách + aktuálny zoznam kandidátov