Nové komunálne voľby čakajú 43 obcí, ich počet sa môže ešte zvýšiť

Nové voľby starostov a obecných poslancov budú v 43 obciach. Vyplýva to z informácií k dnešnému dňu, ktoré agentúre SITA poskytol Štatistický úrad (ŠÚ) SR, ako aj zo zápisnice Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do orgánov samosprávy obcí. Počet obcí, kde bude potrebné vykonať nové voľby do orgánov samosprávy obcí, sa môže ešte zvýšiť. Polícia po voľbách v nedeľu 11. novembra totiž informovala, že v súvislosti s voľbami prijali 349 podaní, z toho 127 trestných oznámení. Volebnej korupcie sa týkalo 20 podaní.

16.11.2018 16:10
komunalne volby 2018, zs jeseniova 54 Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Je možné, že riešenie niektorých, ale aj ďalších podnetov môže viesť až k súdnemu rozhodnutiu o neplatnosti volieb starostu či poslancov. „Štatistický úrad sumarizuje výsledky zo zápisníc miestnych a mestských volebných komisií, za ktoré tieto volebné komisie zodpovedajú. Zo záznamov zápisníc bolo možné určiť obce, kde nastala rovnosť hlasov kandidátov pri voľbe starostu alebo primátora, resp., kde sa voľby nevykonali alebo nebol zvolený potrebný počet poslancov zastupiteľstva,“ uviedol pre SITA Alexander Ballek, predseda ŠÚ SR.

Pre rovnaký počet hlasov dvoch kandidátov na starostu budú nové voľby v deviatich obciach, a to v Dolný Harmanec (okres Banská Bystrica), Čierny Brod (okr. Galanta), Ruská Poruba (okr. Humenné), Lazisko (okr. Liptovský Mikuláš), Nová Lehota (okr. Nové Mesto nad Váhom), Nižné Nemecké (okr. Sobrance), Turany nad Ondavou (okr. Stropkov), Blesovce (okr. Topoľčany) a Petkovce (okr. Vranov nad Topľou).

Najčastejšie však bude dôvodom pre vypísanie nových obecných volieb nezáujem o volené funkcie, teda skutočnosť, že buď nikto nepodal kandidačnú listinu, alebo v prípade poslancov prejavilo záujem menej kandidátov, ako je potrebný počet poslancov v zastupiteľstve. V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnili, teda nevolili starostu ani nevyberali potrebný počet obecných poslancov, sa do 30 dní od vyhlásenia výsledkov riadnych volieb vyhlásia nové voľby.

Už pred voľbami bolo známe, že voľby do obecného zastupiteľstva a voľby starostu obce sa nevykonajú vôbec v piatich obciach: Dubno (okres Rimavská Sobota), Girovce (okres Vranov nad Topľou), Jurkova Voľa (okres Svidník), Michalková (okres Zvolen) a Ondavka (okres Bardejov). Vo všetkých spomínaných obciach nikto neprejavil záujem o kreslo starostu ani nechcel kandidovať za obecného poslanca. Pritom v Dubne mali popri starostovi zvoliť obyvatelia obce aj päť obecných poslancov a v ostatných spomínaných obciach mali okrem starostu vyberať po troch poslancoch obecného zastupiteľstva. Dlhodobo sa obecné voľby nekonajú v malej obci Ondavka neďaleko hraníc s Poľskom, v ktorej žije iba 16 obyvateľov. Neboli tam ani predchádzajúce riadne voľby v novembri 2014 a odvtedy nik nemal záujem kandidovať ani za starostu, ani za poslancov obce v tzv. doplňujúcich obecných voľbách. Obec má dlhodobo finančné problémy a jej dočasne poverené vedenie sa vzdalo funkcií v apríli 2015. Prenesený výkon štátnej správy za obec prevzal Okresný úrad v Bardejove. Výkon samosprávy je však v Ondavke nemožný, keďže za obec nemá kto konať ani rozhodovať o použití podielových daní. Ministerstvo vnútra o tomto probléme vie, situáciu môže zmeniť iba úprava legislatívy.

Okrem toho sa nové voľby vyhlásia aj v ďalších šiestich obciach, kde nikto nepodal kandidačné listiny na funkciu starostu. Konkrétne ide o obce: Omastiná (okr. Bánovce nad Bebravou), Horná Lehota (okr. Dolný Kubín), Jalovec (okr. Liptovský Mikuláš) a dve obce v okrese Turčianske Teplice, obec Moškovec a obec Slovenské Pravno, ale aj Majere v okrese Kežmarok, kde zároveň budú voliť aj chýbajúcich troch z piatich obecných poslancov.

Nižší počet poslancov obecného zastupiteľstva, ako bol určený, zvolili v 23 obciach. Aj tam sa teda budú konať nové obecné voľby. Podľa krajov ide o tieto obce a mestá – Trstenná na Ostrove a Pastuchov v Trnavskom kraji; Cimenná, Polianka a Ilava v Trenčianskom kraji; Hosťovce a Horné Obdokovce v Nitrianskom kraji; Bobrovček, Žiar, Brieštie, Malý Čepčín a Potok v Žilinskom kraji; Tajov, Čierny Balog a Nová Baňa v Banskobystrickom kraji; Piskorovce v Prešovskom kraji, ako aj Perín-Chym, Slanská Huta, Hrhov, Stratená a Vojkovce v Košickom kraji. K obciam v Trenčianskom kraji pritom po voľbách pribudli ešte dve, kde pre doplnenie poslaneckého zboru obce budú potrebné nové voľby, a to obce Bzince pod Javorinou a Nedožery – Brezany. Naopak, potrebný počet poslancov napokon v komunálnych voľbách zvolili v obciach Diaková (okr. Martin) a Slaská (okr. Žiar nad Hronom).

debata chyba
Viac na túto tému: #komunálne voľby 2018