Lekári neustúpili, premiérka zvolala vládu a bezpečnostnú radu

Lekárski odborári nenašli spoločnú reč s premiérkou Ivetou Radičovou a trvajú na svojich výpovediach. V sobotu tak bude rokovať mimoriadna vláda a Bezpečnostná rada SR o vyhlásení núdzového stavu, ktorý by lekárov prinútil pod hrozbou sankcií nastúpiť do zamestnania. Ten by mohol platiť už od utorka.

25.11.2011 21:20
lekári, doktori, operácia Foto:
Ilustračné foto
debata (79)

Na priamu otázku, či lekári, ak bude vyhlásení núdzový stav, nastúpia do práce, predseda LOZ Marián Kollár odpovedal, že nevie. „Netusím, čo obnáša núdzový stav, nemám s tym skúsenosť,“ povedal.

Odborári naviac žiadajú odvolanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), premiérka však na tento krok nevidí dôvod. „Mám ho vari odvolať za to, že nezadĺžil rezort?“ opýtala sa.

„Dlhodobo podceňoval situáciu, nekomunikoval, ale hlavne neriešil požiadavky lekárov, ktoré ponúkajú a ponúkali riešenie problémov slovenského zdravotníctva a tým spôsobom spôsobil nebezpečenstvo vyhlásenia núdzového stavu, ktoré by prinieslo a môže priniesť vážne ekonomické straty,“ odôvodnil žiadosť Kollár

Radičová v reakcii na nedohodu jednostranne podpísala 10-bodové memorandum medzi vládou a LOZ. Premiérka tvrdí, že v deviatich bodoch sa s odborármi konkrétne dohodla. Požiadala lekárov, ktorí podali výpovede, aby si memorandum prečítali. „Oddnes nebudem komunikovať s lekárskymi odbormi,“ uviedla.

Práve otázka platov zostáva poslednou, ktorú sa vláde s odborármi nepodarilo doriešiť. Premiérka pripomenula, že lekárski odborári v roku 2009 vyhlásili, že si pre krízovú situáciu nebudú nárokovať zvyšovanie platov. „Tí istí dnes ponuku vlády o 30-percentnom zvýšení platov odmietajú ako nedostatočnú,“ poznamenala.

Radičová konštatovala, že odborári okrem iného žiadali platby za jazdu sanitkou v sume 20 až 40 eur a navýšovanie platov iba lekárom, ktorí podali výpovede. Tieto požiadavky však zmietla zo stola.

Predsedkyňa vlády lekárom, ktorí sa vrátia do práce, sľubila, že ponuka navýšenia mzdy o 300 eur platí. Na záver ich poprosila, aby stiahli vypovede.

Lekárske odborové združenie vyzvalo vládu, aby prehodnotila svoj postoj vyhlásiť núdzový stav. „Vnímame to ako neprijateľný akt sily a bezprecedentnú snahu v ponovembrovom vývoji zastrašiť celú profesijnú skupinu, aby sa vzdala svojho zápasu o dôstojné životné podmienky. Je to nezlučiteľné s princípmi demokracie,“ tvrdia lekárski odborári v stanovisku. Tento spôsob riešenia je podľa nich príznačnejší skôr pre krajiny Južnej Ameriky ako krajinu Európskej únie.

O núdzovom stave hovorí aj Gašparovič

Prezident Ivan Gašparovič a premiérka sa popoludní zhodli na potrebe vyhlásiť núdzový stav v prípade, že lekári nepristúpia na ponúkaný kompromis a budú trvať na svojich výpovediach.

„Ani prezident si nemôže dovoliť čakať, že niekto zomrie, lebo nebol ošetrený. Až potom nariadiť stav núdze by bolo neskoro. Preto som pani premiérke povedal, že moje rozhodnutie
naďalej platí,“ povedal Gašparovič. „Bude teraz záležať na vláde, kedy a či tento stav vyhlási,“ dodal.

Radičová vyzvala lekárov, aby stiahli svoje výpovede. „Nech si prečítajú memorandum, ktoré ja podpíšem bez ohľadu na to, či ho podpíše druhá strana,“ zdôraznila Radičová. „Pokiaľ nepridajú podpis k tomuto memorandu, prijímam výzvu pána prezidenta na vyhlásenie núdzového stavu,“ vyhlásila predsedníčka vlády.

Podľa premiérky rokovania s lekárskymi odbormi stroskotávajú na otázke platov. „Vláda SR z desiatich požiadaviem memoranda, ktoré predstavilo Lekárske odborové združenie (LOZ) v deviatich bodoch urobila výrazné ústupky a dohodli sme sa na týchto bodoch,“ povedala. Lekárom však v tejto chvíli podľa nej nestačí ani ponuka vlády na 30 percentné zvýšenie platov.

79 debata chyba