Lipšic: Ak sa zistí, že niekto získal občianstvo MR, stratí to slovenské

Keď budú mať štátne orgány potvrdené, že niekto nadobudol cudzie štátne občianstvo krajiny, v ktorej nemá žiadnu formu pobytu, podľa ministra vnútra Daniela Lipšica takáto osoba v takom prípade prichádza o slovenské občianstvo.

23.03.2011 15:50 , aktualizované: 19:42
Lipšic Foto:
Minister vnútra Daniel Lipšic.
debata (29)

Ako uviedol Lipšic pred novinármi, slovenské štátne orgány pri zisťovaní informácií o získaní občianstva môžu postupovať rôzne a majú na to možnosti. „Máme na to možnosti, nehovorím, že sú stopercentné. Zákon platí,“ vyhlásil Lipšic.

Predseda SMK József Berényi odmieta informovať o tom, či už dostal maďarské občianstvo, o ktoré požiadal v prvý januárový týždeň. V Rumunsku i v Srbsku už prví žiadatelia maďarské občianstvo získali minulý týždeň. U nás platí zákon, podľa ktorého tí, čo dostanú občianstvo Maďarska, automaticky strácajú občianstvo slovenské.

Nie je hanba, ak opravíme zákon, tvrdí Čaplovič

Na záver druhého rokovacieho dňa parlamentu poslanci prerokovali novelu zákona o štátnom občianstve poslancov za Smer. Chcú ňou opraviť v súčasnosti platný zákon, ktorý presadila predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica. Podľa podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča však nie je hanbou, ak strana opravuje vlastný zákon, keď sa v praxi preukážu isté nedostatky.

Novela umožňuje, aby pri získaní cudzieho pasu neprišli o slovenské občianstvo ľudia, ktorí v tomto štáte aspoň rok študovali, pracovali, podnikali, športovali na vrcholovej úrovni, vykonávali v nej charitatívnu alebo misijnú činnosť alebo z nej pochádzajú ich blízki príbuzní. Predložený legislatívny text z veľkej časti kopíruje pozmeňujúci návrh nezávislého poslanca a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča, ktorý na februárovej schôdzi predložil ku koaličnej novele zákona o štátnom občianstve. Tento pozmeňujúci návrh vtedy síce plénum schválilo, ale predkladatelia vzápätí novelu stiahli a tak zostalo v platnosti doterajšie znenie, ktoré v roku 2010 presadila vláda Roberta Fica.

Koaliční predstavitelia sa zhodujú na tom, že prijatie cudzieho občianstva by malo byť podmienené väzbou na cudzí štát, sporia sa však o to, ako riešiť situáciu, keď sa tak stane bez nej. Otázka dvojakého občianstva spustila na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu v koalícii krízu. Predovšetkým strane Most-Híd prekážalo, že Radoslav Procházka (KDH) a Matovič hlasovali za vtedajší obdobný návrh opozičného Smeru.

Väčšina koalície navrhovala, aby Slovensko občianstvo neodoberalo, ale len neuznávalo nadobudnutie cudzej príslušnosti, ak sa tak stane bez reálnej väzby na túto krajinu. Matovič a Procházka považovali takýto prístup za predstieranie riešenia a možnosť beztrestne nadobudnúť dvojaké občianstvo chceli obmedziť na ľudí, ktorí majú k cudzej krajine reálny vzťah. Po tom, čo sa koalícia nedohodla na tom, ako zákon zmeniť, riešenie sa odložilo na obdobie, keď bude známe nové znenie maďarskej ústavy.

Poslanci sa opäť stretnú vo štvrtok ráno o 9:00, diskutovať budú o novele poslancov za Smer-SD, ktorou chcú zmeniť zákon o regulácii sieťových odvetví.

29 debata chyba