Lipšic: Smer zavádza, proti prehre s Unionom sa nedá odvolať

Proti prehratej arbitráži s Union zdravotnou poisťovňou sa Slovensko nemôže odvolať. Slovenská republika totiž bola žalovaná za porušenie Dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií z roku 1992. Podľa odseku 7 článku 8 rozhoduje rozhodcovský súd väčšinou hlasov a "také rozhodnutie bude pre strany v spore konečné a záväzné". Tvrdí to poslanec a líder hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic.

09.12.2012 17:10
Daniel Lipšic Foto: ,
Daniel Lipšic
debata (211)

„Z textu dohody jasne vyplýva, že ide o jednostupňové konanie, ktoré neumožňuje opravný prostriedok“ povedal Lipšic. Ak premiér Robert Fico tvrdí opak, podľa Lipšica zavádza verejnosť.

„Robert Fico ako právnik dobre vie, že spôsobil občanom škodu. Ale ako politik sa to bojí priznať, lebo by poškodil aj seba a stranu Smer, ktorá zákaz zisku zdravotných poisťovní vymyslela,“ vyhlásil Lipšic. Predseda vlády v sobotu na rozhodnutie reagoval slovami, že verdikt medzinárodného arbitrážneho súdu nie je právoplatný a „nikto nejde nič platiť“. Slovenská republika totiž podľa verdiktu má zaplatiť odškodnenie 22 miliónov eur a ďalšie tri milióny za právnikov protistrany.

Podobne reagovalo v sobotu aj ministerstvo financií. „Arbitrážne konanie sa riadi nemeckým právnym poriadkom. V zmysle nemeckých právnych predpisov upravujúcich arbitrážne konanie je účastník arbitrážneho konania oprávnený podať odvolanie v lehote troch mesiacov odo dňa doručenia zo zákonne vymenovaných dôvodov,“ uviedol tlačový odbor ministerstva financií. Zároveň pripomenul, že súbežne s arbitrážnym konaním k skutkovej podstate sporu prebieha aj súdny prieskum právomocí tohto arbitrážneho tribunálu.

Slovenská republika sa totiž odvolala voči rozhodnutiu, v ktorom si arbitrážny tribunál potvrdil svoju právomoc rozhodovať v tejto veci. „Slovenská republika v odvolaní tvrdí, že arbitrážny tribunál nemôže odvodzovať svoju právomoc na základe bilaterálnej investičnej dohody, ktorá je v rozpore s právom EÚ a ktorá sa stala vstupom Slovenska do únie neplatnou, resp. neaplikovateľnou,“ priblížilo ministerstvo financií. Konflikt medzi bilaterálnou investičnou dohodou a právom EÚ podľa neho zastáva aj Európska komisia.

„Aj judikatúra Súdneho dvoru Európskej únie priznáva účinok bilaterálnym zmluvám o ochrane investícií. Preto prípadné konania na súdnom dvore môžu byť motivované skôr úsilím predĺžiť celý proces. Očakávať zvrátenie výsledku arbitráže je nereálne,“ myslí si Lipšic.

Slovenská republika v piatok prehrala dlhotrvajúci spor s holandskou spoločnosťou Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu. Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti spolu 25 miliónov eur.

211 debata chyba