Maďarské občianstvo? Zbytočnosť, hovoria ľudia

Zbytočnosť, prípadne "volovina". Tak označili ľudia na juhu Slovenska, ktorých Pravda oslovila, zákon o dvojakom občianstve, ktorý umožňuje na etnickom prístupe získať maďarské občianstvo. V Maďarsku začal platiť od Nového roka a u nás zatiaľ oslovil zrejme najmä politikov SMK.

04.01.2011 10:40
Martin Beľa Foto:
Bušinčan Martin Beľa schvaľuje možnosť získať maďarské občianstvo, on ho však nechce.
debata (93)

Kým predseda strany József Berényi hovorí o získaní dvojakého občianstva ako o svojej „psej povinnosti“, obyvatelia prihraničných miest a obcí nad možnosťou zväčša len mávnu rukou.

„Celý zákon považujem za volovinu. Prečo? Lebo ho vymyslel nejaký vôl,“ nekladie si servítku pred ústa 52-ročný Ladislav Demeter, obyvateľ Bušiniec vo Veľkokríšskom okrese. Podľa neho obyčajným ľuďom nič neprinesie, a preto o požiadanie občianstva neuvažuje. Bušince ležia vedľa rieky Ipeľ, ktorá oddeľuje Slovensko od Maďarska. V dedine spája obe krajiny aj most, ktorý využívajú ľudia z oboch brehov.

„Mám maďarskú národnosť, no neuvažujem o tom ani náhodou. To akoby sme vyliezli z vedra a vliezli do kýbľa,“ prízvukuje ďalší Bušinčan, ktorý má 50 rokov a nesúhlasil so zverejnením mena. Ani 21-ročný Martin Beľa občianstvo nechce. „Do Maďarska chodím len sporadicky, pretože pracujem v zahraničí,“ povedal. Myslí si však, že dvojaké občianstvo môže uľahčiť život tým, ktorí by sa chceli usadiť v Maďarsku. „Otvorilo by im to cestu,“ spresnil.

65-ročný Zoltán Boroš z Rimavskej Soboty zákon o dvojakom občianstve považuje za umelý problém. „Zneužívajú ho len politici. Pre ľudí je neškodný. Vôbec by nemal byť témou diskusií,“ tvrdí. On sám o maďarské občianstvo nepožiada, lebo si myslí, že po vstupe oboch krajín do schengenského priestoru nemá opodstatnenie.

Žiadny zmysel v ňom nevidí ani 37-ročná Rozália Botošová z prihraničnej obce Trenč v Lučeneckom okrese. „Žije sa nám ťažko tu a maďarské občianstvo na tom nič nezmení. A že možno by sme časom mohli získať právo v Maďarsku voliť? Načo? To by sme museli ešte kvôli voľbám aj cestovať. Kdeže!“ zdôraznila.

Ako jediná z vyše dvadsiatky oslovených prejavila záujem o maďarské občianstvo 39-ročná Andrea Papp z Kalondy, tiež v okrese Lučenec. „Ako Maďarka sa cítim bližšie k národu, ku ktorému patrím. To však neznamená, že by som nebola lojálna k Slovensku, teda krajne, v ktorej žijem a platím dane. Som aj držiteľkou maďarského preukazu. Nikdy som to netajila a napriek tomu mám veľa kamarátov Slovákov. Neotočili sa ku mne kvôli tomu chrbtom,“ podčiarkla Papp.

Maďarskú národnosť má aj Attila Agócs z Fiľakova, občianstvo však nechce. „Pre mňa je dôležitejšie, aby na Slovensku boli schvaľované také zákony, ktoré budú uľahčovať život aj menšinám. Prípadné právo voliť v Maďarsku ma tiež neoslovuje. Každý človek by si mal uplatňovať svoje volebné právo v krajine, v ktorej žije a platí dane,“ uzavrel debatu.

93 debata chyba