Marec hrozí koaličnými krízami

Obyčajní ľudia majú problém s viacerými zákonmi, o ktorých sa má rokovať na marcovej schôdzi Národnej rady. Krehkú koaličnú väčšinu môže ešte predtým otestovať mimoriadne rokovanie parlamentu, ktoré zvolá Smer.

27.02.2011 15:13
Igor Matovič Foto:
Krehkú koaličnú väčšinu môžu ohroziť Obyčajní ľudia, ktorí majú problém s viacerými zákonmi, o ktorých sa má rokovať na marcovej schôdzi Národnej rady.
debata (45)

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič znovu vyzýva koalíciu, aby hľadala zhodu s opozíciou. Už nielen pri občianstve, ale aj pri privatizácii teplární. Neverí, že ich privatizácia nezvýši cenu tepla, preto chce garanciu. Strana Roberta Fica na mimoriadnej schôdzi predloží zákon proti privatizácii teplární, Matovič pripúšťa jeho podporu, ak koalícia garancie nezaručí. „Nemusíme mať problém s privatizáciou teplární, ak na ňu nedoplatia ľudia. Noví vlastníci by sa mali zmluvne zaviazať, že nebude vyššia ako republikový priemer,“ vysvetľuje Matovič.

Podpredseda KDH Július Brocka nesúhlasu s privatizáciou nerozumie. „Presadili sme prevod 49 percent akcií na samosprávu a 51 percent predať strategickému investorovi, ako bolo plánované už za druhej Dzurindovej vlády v roku 2006. Aj viacerí predstavitelia Smeru v samospráve s tým súhlasia,“ hovorí Brocka.

Pri občianstve, ktoré má byť ďalším bodom prerokovaným na marcovej schôdzi, sa však názory KDH zhodujú s Obyčajnými ľuďmi. Hlasovanie ich poslanca Radoslava Procházku s Matovičom za návrh Smeru pre KDH nie je problém. Procházka odmietnutím koaličnej novely zákona o občianstve straníkov neprekvapil. „Nie je so svojím postojom ojedinelý, naopak, ten názor má veľa ľudí z KDH,“ tvrdí Brocka.

Rovnako je pre KDH aj Obyčajných ľudí ťažko stráviteľná novela zákona o jazykoch menšín. Nepáči sa ani časti SDKÚ. Most ju však považuje za dôležitú novelu, ku ktorej sa vláda zaviazala v programe. Zmenu tohto zákona požadovala aj OBSE.

Rozbuškou sa môže stať aj novela vysokoškolského zákona, reagujúca na nález Ústavného súdu. Obyčajní ľudia nesúhlasia s plošným platením za externé štúdium. Odstrániť diskrimináciu, ktorú konštatoval súd, možno aj opačným postupom ako spoplatnením všetkých externistov, uviedol Matovič.

Politológovia veštia koalícii čoraz väčšie problémy, udržať ju môže len vedomie, že pre žiadnu zo strán nie je lepšia mocenská alternatíva.

„Tam už môže nastať koaličná kríza na čomkoľvek. Nedá sa prognózovať, na čom konkrétne sa to zlomí, ale dá sa prognózovať, že problémy nastanú,“ myslí si analytik Ján Baránek. Vo vzťahoch koaličných strán je veľký potenciál problémov. „A nie je len v Obyčajných ľuďoch, netreba ich zas úplne démonizovať.“ Pri zákonoch týkajúcich sa menšín a jazyka nevidí žiadne prieniky ani medzi Mostom a KDH.

Baránek je presvedčený, že Most nebude blokovať marcovú schôdzu parlamentu. Z februárovej musel parlament presunúť niektoré body na marec, keď Most po neúspechu novely o občianstve odmietal hlasovať až do novej dohody. „Nakoniec sa dohodnú, aj keď bude treba mnoho kompromisov. Bugár si ošetruje maďarskú menšinu a hlavne SMK, KDH svoju pronárodnú konzervatívnu politiku. Do toho vstupujú ešte Obyčajní ľudia so svojím vymedzovaním sa voči koalícii, lebo chcú zakladať stranu.“

Matoviča považuje Baránek za nekonzistentného pravicového populistu. Cena jeho Obyčajných ľudí, vďaka ktorým má koalícia tesnú väčšinu, je momentálne vysoká. Veľmi rýchlo však môže klesnúť na nulu.

„Ak by niekto chcel zneužívať silu svojho hlasu, môže sa mu to vrátiť, keď to bude najmenej čakať,“ varoval Matoviča Brocka z KDH.

Mostu však prekážajú všetci, ktorí nedodržiavajú dohody. „Nejde len o občianstvo. Ide o to, že raz jedni piati hlasujú inak, ako sme sa dohodli, potom iní piati. Takto to nemôže fungovať. Takto už neprijmeme žiadny vládny zákon,“ zhrnul šéf poslaneckého klubu Mostu – Híd László Solymos.

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba