Matovič opäť hlasoval so Smerom, otázka občianstva sa odkladá

Poslanci Národnej rady neschválili zmäkčenie zákona o štátnom občianstve, ktoré navrhovali poslanci za Smer. Ľudia, ktorí získajú cudzí pas, sa tak naďalej budú musieť vzdať slovenského občianstva, v opačnom prípade im bude hroziť pokuta. Návrh okrem opozície podporili aj Igor Matovič (nezávislý) a Radoslav Procházka z KDH.

24.03.2011 12:40 , aktualizované: 18:39
debata (16)

Novela mala umožniť, aby pri získaní cudzieho pasu neprišli o slovenské občianstvo ľudia, ktorí v tomto štáte aspoň rok študovali, pracovali, podnikali, športovali na vrcholovej úrovni, vykonávali v nej charitatívnu alebo misijnú činnosť alebo z nej pochádzajú ich blízki príbuzní a mala tak opraviť súčasné znenie zákona, ktoré presadila vláda Roberta Fica.

**Matovič: Donútilo ma podvedomie **

Nezávislý poslanec Igor Matovič tvrdí, že návrh novely zákona o štátnom občianstve od Smeru nechcel podporiť, no donútilo ho k tomu podvedomie. „Nechcel som ho podporiť, ale podvedomie ten prst posunulo inam. Rozum kázal stlačiť proti a podvedomie kázalo stlačiť za. A podvedomie vyhralo. Asi to je narušená integrita,“ povedal pred novinármi Matovič.

Svoje konanie neľutuje. „Myslím si, že je dobre, že som stlačil za. Vyjadruje to názorovú integritu,“ vysvetlil. Je však rád, že návrh Smeru neprešiel a koalícia môže pokračovať v hľadaní spoločného riešenia. Tvrdí, že z jeho hlasovania nikto v koalícii vedu nerobí, keďže je podstatné, že návrh neprešiel.

Potvrdil to aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. „Pán Matovič, samozrejme, vysvetlil, že sa pomýlil,“ poznamenal.

Bugár vidí problém v Procházkovom hlasovaní

Politika nemá byť nejaká abstraktná mocenská hra, ale starosť o konkrétnych ľudí. Pred novinármi to  vyhlásil predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (KDH), ktorý takto odôvodnil svoju podporu návrhu novely zákona o štátnom občianstve z dielne Smeru.

„Sú mnohí ľudia, ktorým je potrebné pomôcť tým, že sa odstránia nežiaduce účinky súčasnej právnej úpravy, a to tento návrh robil. Preto som ho podporil,“ vysvetlil. Podľa jeho slov hľadaniu trvalého riešenia zo strany koalície nijako neprekáža to, keď sa teraz prijme riešenie dočasné, ktoré pomôže konkrétnym ľudom a umožní im fungovať úplne legitímnym spôsobom ako občanom SR.

Procházka tvrdí, že v koalícii nezaznamenal nevôľu partnerov ako reakciu na jeho hlasovanie s opozíciou. „Toto je téma, v ktorej všetci koaliční kolegovia poznajú môj názor a ja ho budem konzistentne presadzovať pri každej jednej príležitosti,“ avizoval.

Je preto rozhodnutý využiť aj každú ďalšiu príležitosť na to, aby podporil rozumný návrh, ktorý bude pomáhať občanom SR a zároveň bude znamenať dôslednú ochranu záujmov SR. Procházka tiež vyjadril prekvapenie, že jeho hlasovanie vôbec niekto rieši, keďže návrh Smeru aj tak neprešiel.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár však v Procházkovom hlasovaní problém vidí. „Bude problémom aj pre KDH napríklad to, keď niektorí z našich poslancov budú hlasovať za opozičné návrhy povedzme pri rôznych zdravotných alebo iných veciach. Bohužiaľ, to už bude takto fungovať,“ vyhlásil.

KDH má napriek Procházkovi našu dôveru, tvrdí Most

Šéf poslaneckého klubu Mostu-Híd László Solymos dodal, že pre neho ako predsedu klubu bude teraz zrejme problém presvedčiť svojich poslancov, aby hlasovali napríklad za návrhy od KDH. „Budem mať ťažšiu prácu s tým, aby som ich presvedčil, že aj keď sa im niektoré veci nepáčia, aby sa rešpektovali koaličnú zmluvu,“ povedal. Zároveň dodal, že ak tak neurobia, nebudem ich za to vlastne môcť ani postihovať.

Zdôraznil, že napriek Procházkovmu prístupu sú kresťanskí demokrati pre Most-Híd stále dôveryhodným koaličným partnerom. „To, že majú problém s poslancom, to je ich problém,“ podotkol. Na otázku, prečo sa niektorí poslanci Mostu-Híd spolu s ním pri hlasovaní zdržali a nehlasovali proti, povedal, že je jedno, či sa poslanec zdrží alebo hlasuje proti. „Výsledok to neovplyvní,“ zdôvodnil.

Dostál: Poslanci Smeru predviedli značnú dávku pokrytectva

Poslanci Smeru pri hlasovaní o novele zákona o štátnom občianstve predviedli značnú dávku pokrytectva. Uviedol to v písomnom stanovisku pre médiá poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda OKS Ondrej Dostál.

Snahu strany Roberta Fica zmeniť zákon, ktorý za svojho pôsobenia vo vláde podporila, koaličný poslanec prirovnal k situácii, keď podpaľač ide robiť požiarnika a snaží sa uhasiť oheň tým, že doňho prilieva olej.

„Pokrytectvom a cynizmom“ je podľa neho aj postoj niektorých poslancov Smeru-SD k jeho procedurálnemu návrhu vyradiť tento bod z programu schôdze NR SR. Dostálovi sa nepáči, že predseda poslaneckého klubu Smeru Pavol Paška, poslanec a podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič počas stredajšej parlamentnej rozpravy označili hlasovanie o tomto návrhu za porušenie rokovacieho poriadku NR SR, pričom obaja ešte 7. septembra hlasovali za pozmeňujúci návrh svojej straníckej kolegyne, poslankyne Renáty Zmajkovičovej.

Tá vtedy navrhovala, aby bol z programu piatej schôdze NR SR vyradený poslanecký návrh novely zákona o komunálnych voľbách, ktorý Dostál do parlamentu predložil spolu so straníckymi kolegami z OKS. „Je pokrytecké a cynické v septembri 2010 hlasovať za vyradenie poslaneckého návrhu zákona z programu schôdze a v marci 2011 označovať procedurálny návrh na vyradenie iného poslaneckého návrhu zákona za porušenie ústavy a rokovacieho poriadku,“ konštatoval Dostál.

Podľa podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča nie je hanbou, ak strana opravuje vlastný zákon, keď sa v praxi preukážu isté nedostatky.

Aj koaliční predstavitelia sa zhodujú na tom, že prijatie cudzieho občianstva by malo byť podmienené väzbou na cudzí štát, sporia sa však o to, ako riešiť situáciu, keď sa tak stane bez nej. Otázka dvojakého občianstva spustila na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu v koalícii krízu. Predovšetkým strane Most-Híd prekážalo, že Radoslav Procházka (KDH) a Matovič hlasovali za vtedajší návrh opozičného Smeru.

Väčšina koalície navrhovala, aby Slovensko občianstvo neodoberalo, ale len neuznávalo nadobudnutie cudzej príslušnosti, ak sa tak stane bez reálnej väzby na túto krajinu. Matovič a Procházka považovali takýto prístup za predstieranie riešenia a možnosť beztrestne nadobudnúť dvojaké občianstvo chceli obmedziť na ľudí, ktorí majú k cudzej krajine reálny vzťah. Po tom, čo sa koalícia nedohodla na tom, ako zákon zmeniť, riešenie sa odložilo na obdobie, keď bude známe nové znenie maďarskej ústavy.

16 debata chyba