Mesto chce Aupark na inom mieste

Nový trenčiansky primátor Richard Rybníček (nezávislý) chce investorovi ponúknuť na výstavbu Auparku iný pozemok.

07.01.2011 09:20
Trenčín, Trenčiansky hrad Foto:
Trenčiansky Aupark by mal vyrásť v blízkosti frekventovaného cestného mosta cez Váh, nový primátor ponúka inú stavebnú parcelu.
debata (4)

S miestom, kde mal stáť pôvodne, totiž obyvatelia nesúhlasili. Tí sa budú môcť k zmene vyjadriť v elektronickom referende.

„Takýto systém existuje, je na to špeciálny softvér a ja ho budem využívať. Umožňuje telefonicky osloviť naraz až 20-tisíc ľudí, či už na pevnú linku alebo na mobil. Pri zásadných rozhodnutiach sa budem obyvateľov mesta pýtať na ich názor. Teraz neviem povedať, kedy to využijem prvý raz, či to bude v prvých sto dňoch, ale určite ho využijem napríklad pri otázke umiestnenia alebo premiestnenia Auparku,“ prisľúbil Rybníček krátko po prevzatí primátorských insígnií.

Bývalé vedenie mesta presadzovalo výstavbu nákupného a zábavného centra v terajšom parčíku medzi ulicami Palackého a Kniežaťa Pribinu. Parcela sa nachádza v susedstve pešej zóny, pár metrov od historického jadra mesta. V blízkosti je cestný most cez Váh a komplikovaná cestná sieť. To všetko vyvolalo medzi veľkou časťou obyvateľov mesta odpor proti výstavbe Auparku.

Mesto sa rozhodlo usporiadať na túto tému prvé miestne referendum v novodobej histórii Trenčína. V ten istý deň, keď bývalý primátor Branislav Celler (SDKÚ) oznámil, že ho vyhlási, však podpísal zmluvu na predaj pozemkov na výstavbu Auparku. Referendum sa uskutočnilo v júli 2009, zúčastnilo sa na ňom iba 10 percent voličov a bolo teda neplatné.

„Pre výstavbu Auparku mám pripravený iný pozemok, ako náhradu za parčík medzi ulicami Palackého a Kniežaťa Pribinu. Ale zatiaľ nespresním, kde sa nachádza, najskôr chcem rokovať s investorom,“ povedal Rybníček.

Aupark v Trenčíne je investícia za viac ako 40 miliónov eur, ale investor je ochotný stavať ho iba v centre, nie niekde za mestom.

„Koncept Auparku ako vnútromestského shopingu má zmysel iba v centrálnej lokalite. Sme otvorení rokovaniam s novým primátorom, budeme rokovať o všetkých alternatívach. Technologicky aj finančne sme pripravení začať s výstavbou hoci aj zajtra,“ vyhlásil Roman Karabelli, hovorca spoločnosti HB Reavis Group, ktorá je investorom stavby.

Ďalším veľkým staveniskom, s ktorým sa bude musieť nové vedenie mesta zaoberať, je takzvaná Cellerova jama pri trenčianskom Dome armády. Investor tu začal kopať jamu pre viacpodlažné podzemné garáže, nad ktorými mala byť nákupná galéria. Nález historickej pamiatky však pred dvoma rokmi stavbu prerušil a odvtedy opustené stavenisko zarastá burinou. Bývalý primátor chcel dať jamu do novembrových volieb zasypať, ale to sa mu nepodarilo. Nový primátor oznámil, že bude súhlasiť s vybudovaním podzemných garáží, ale bez nadzemnej stavby.

Elektronické referendum je jedným zo spôsobov, ako chce Rybníček napraviť doteraz viaznucu komunikáciu medzi primátorom a obyvateľmi mesta. Tú považuje za jeden z najväčších problémov Trenčína. Ešte počas prvých 100 dní v primátorskom kresle sľúbil zaviesť elektronické verejné obstarávanie aj elektronické aukcie. Tým budú podľa jeho slov všetci na radnici, primátor aj poslanci, zbavení rôznych lobistických tlakov. Začnú platiť jasné pravidlá a zvolení zástupcovia tak budú mať viac času na prácu, pretože ho nebudú strácať s lobistami, ktorí chcú rôznym spôsobom kšeftovať alebo byť zvýhodnení oproti ostatným.

Richarda Rybníčka podporila vo voľbách vládna SaS aj opozičný Smer, ktorý dokonca stiahol vlastného kandidáta. Nový primátor má za sebou už aj prvý menší škandál – zákazky na ekonomický, právny a procesný audit dal totiž robiť svojim známym.

4 debata chyba