Múka a chlieb pre sucho zdražejú. Už v septembri

Vlnu očakávaného jesenného zdražovania potravín z dôvodu zlej úrody ako prvá už v septembri odštartuje múka. Podľa obchodníkov ceny múky porastú o deväť percent a chleba možno až o desať percent. Hore by mali ísť aj ceny mäsa, cukru či kávy. Polohrubá múka by v obchodoch po novom mala byť za 52 centov, čo by bol nárast asi o štyri centy.

09.08.2012 12:24
pečivo, chlieb, potraviny Foto:
Ilustračné foto
debata (35)

„Žiaľ, od našich členov máme signály o raste cien,“ potvrdil spomínané 9–percentné zdraženie múky Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu. Rast cien potravín má na svedomí extrémne suché leto na celom svete. Menšia úroda sa okamžite prejavila rastom cien poľnohospodárskych plodín na svetových burzách. Podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny od začiatku roka na svetových burzách takmer o štvrtinu vzrástli ceny pšenice, kukurice, sójových bôbov a ryže. Výkyvy počasia trápia nielen Európu, ale aj USA, kde je najhoršie sucho od roku 1956.

Na Slovensku dá vláda farmárom, ktorých postihlo sucho, zvýhodnené pôžičky. Rozbehnúť by sa mali už na konci tohto mesiaca. Dosahy sucha na ceny to však nezastaví. Zdražovanie potravín navyše Slováci pociťujú viac ako ľudia v krajinách s vyššími platmi. „Podiel potravín na celkovej spotrebe tvorí na Slovensku 16 percent, kým v Nemecku je to len desať percent,“ povedal analytik VÚB banky Andrej Arady.

Priemerný Slovák tak podľa analytikov VÚB banky celé dva mesiace v roku pracuje len na potraviny.

Ceny komodít reagujú na sucho rýchlo. „Napríklad samotná pšenica vzrástla na burzách z tohtoročného minima, zaznamenaného v máji, už o štyridsať percent,“ opisuje Marek Gábriš, analytik ČSOB.

„Rast cien pre koncových zákazníkov bude menší oproti zdražovaniu na medzinárodnom trhu,“ ubezpečil ale Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. Zdražovanie komodít na burzách sa na obchodné pulty prenáša približne s trojmesačným oneskorením.

„Očakávame, že pri pečive by sme sa mohli na jeseň dočkať zvýšenia cien o päť a desať percent oproti minulému rokoku. Podobné zdraženie je možné i v prípade cukru a kávy,“ dodal Tomčiak. Zvyšovanie cien bude zrejme prebiehať postupne v priebehu niekoľkých mesiacov, tak aby spotrebiteľov výrazne neodradilo od nákupov.

Výsledkom bude, že ceny múky či chleba sa vrátia tesne nad vlaňajšie rekordné úrovne. Kilogram tmavého chleba pri zdražení o päť percent vyjde v priemere na 1,37 eura. Dnes je pritom jeho cena podľa údajov Štatistického úradu SR 1,31 eura, kým pred rokom stál 1,35 eura, v roku 2010 sa ešte cena pohybovala okolo 1,25 eura.

Podľa štatistík podobne prudko rástli na burzách ceny poľnohospodárskych plodín naposledy pred piatimi rokmi. „Ale ani v rokoch, keď rástli ceny komodít na burzách takto prudko, sme nevideli až taký dramatický konečný rast cien potravín. V rokoch 2007 – 2008 to bolo zhruba v pásme šesť až jedenásť percent medziročne,“ povedal Gábriš. Naopak, v roku 2009 pre lepšiu úrodu klesli ceny potravín o šesť percent.

Zastaviť zdražovanie by mohlo len výrazne zlepšenie počasia spojené so zvyšovaním úrody poľnohospodárskych plodín a následným zlacňovaním agrokomodít na svetových burzách. Takýto scenár analytici však nepredpokladajú. „V nasledujúcich mesiacoch predpokladáme kolísanie cien na súčasnej vysokej úrovni,“ hovorí Tomčiak.

Rast cien potravín problémy na Slovensku prehlbuje. „Okrem toho sú na Slovensku aj vysoké ceny pohonných hmôt a základné potraviny ako chlieb sa musia dopravovať k spotrebiteľovi dennodenne. To riziko zdražovania ešte viac zvyšuje,“ dodal Gábriš. Pre drahé poľnohospodárske plodiny a krmivá hrozí aj rast cien mäsa. „Najskôr u živočíchov s rýchlejším cyklom ako hydina a potom pomalším, teda napríklad bravčové. Tieto zvieratá totiž už počas celého svojho života budú chované na drahších poľnohospodárskych plodinách,“ dodal Gábriš.

S horšou tohtoročnou úrodou počítajú aj slovenskí roľníci. „Výpadok v produkcií obilnín vyzerá zatiaľ na úrovni dvadsiatich percent v porovnaní s minulým rokom,“ povedal Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Poškodeným roľníkom vláda plánuje pomôcť lacnými pôžičkami s úrokom len 0,5 percenta za rok.

„Predpokladáme, že mechanizmus prevodu peňazí na účty agropodnikov vláda schváli už 22. augusta. Následne Pôdohospodárska platobná agentúra tak bude môcť do konca augusta zverejniť výzvu na podávanie žiadosti o pridelenie pomoci,“ uzavrela Zuzana Gulová, hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva. Presné kritériá na poskytnutie pomoci sa momentálne spresňujú a podľa súčasných informácií by na pomoc mali mať nárok podniky, ktorým sucho na úrode ubralo minimálne 30 percent oproti päťročnému priemeru.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba