Na pozore pred hmlou sa treba mať ešte niekoľko dní

Hmla, smog, prach, dokonca i rádioaktivita... Úrady však upokojujú, že nie je dôvod na paniku. Na pozore sa treba mať iba pred hmlou, ktorá tu bude minimálne do utorka.

18.11.2011 19:03
hmla, počasie, autá, diaľnica Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Zatiaľ čo v Prahe pred smogom varovali už začiatkom týždňa, u nás podľa ministerstva životného prostredia ešte podobné znečistenie nehrozí.

Rovnako neškodné je i namerané množstvo rádioaktívneho jódu, ktorý sa na naše územie dostal z Maďarska.

Znečistenie ovzdušia u nás sleduje SHMÚ prostredníctvom 32 meracích staníc rozmiestnených po celom Slovensku. Dennodenne tam merajú hodnoty znečisťujúcich látok – prachové častice PM10, prízemný ozón, oxid síry, oxidy dusíka a ťažké kovy ako arzén či kadmium. Podľa hovorkyne Ministerstva životného prostredia Beatrice Hudákovej môže hlavne v zime nastať situácia, že niektoré oblasti na Slovensku majú problémy – predovšetkým s prachovými časticami PM10.

„Ovplyvňujú to viaceré faktory – napríklad členitosť terénu, klimatické podmienky – inverzia, cezhraničný prenos a podobne. Môže ísť aj o oblasti so zvýšenou priemyselnou činnosťou,“ priblížila Hudáková s tým, že ide práve o tie mestá, v ktorých sa to teraz najviac prejavuje – Ružomberok, Bratislava, Košice či Banská Bystrica. „Aj tak však nejde o také hodnoty, aby sme museli vyhlasovať nejaké výstrahy.“

Dôvod na poplach nevidí ani Úrad verejného zdravotníctva. „Nedostali sme žiadnu informáciu o výskyte smogu na území SR ani prekročenie prípustných hodnôt ozónu v tomto období,“ informovala Pravdu hovorkyňa Martina Merková.

Podľa odborníkov sa netreba znepokojovať ani rádioaktívnym jódom 131, ktorý unikol z Ústavu izotopov v Budapešti. Začiatkom novembra dosiahli jeho hodnoty u nás 16 mikrobecquerelov na kubický meter, čo je neškodné množstvo. „Po havárii jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime sme ho u nás namerali zhruba 40-násobne viac,“ zhodnotil Vladimír Jurina z Úradu verejného zdravotníctva. Namerané hodnoty navyše naďalej klesajú a teraz sú už len pod ôsmimi mikrobecquerelmi.

Jediná výstraha na Slovensku sa tak týka iba hmly. Podľa meteorológa SHMÚ Norberta Polčáka potrvá minimálne do utorka. POčas víkendu by malo byť podobne ako v piatok – zamračené, s nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nižších polohách jasno. Nočné teploty dosiahnu –1 až –6 stupňov, cez deň –2 až +3 stupne. Na miestach, kde sa oblačnosť zmenší, môže vystúpiť až na sedem stupňov.

„Takto by vlastne malo byť až do utorka – zamračené, hmlisto, ojedinele sa môže vyskytnúť mrholenie alebo slabé sneženie, miestami sa môže tvoriť poľadovica,“ varoval v piatok meteorológ SHMÚ Norbert Polčák. Hmla je podľa neho v týchto dňoch na väčšine Slovenska s výnimkou vyššie položených oblastí. Dohľadnosť je pritom rôzna – niekde iba 20, inde 300 metrov.

„Do utorka sa počasie určite nezmení. Hmla sa občas môže roztrhnúť, ale na väčšine územia bude po celý deň,“ doplnil Polčák. Hmlu spôsobuje inverzia. Zemský povrch vyžaruje teplo a nad touto vrstvou prúdi teplý vzduch. Keď sa však prízemná vrstva ochladí, nie je schopná niesť v sebe toľko vodnej pary, ako keď bola teplejšia . „Para sa preto kondenzuje a vznikajú hmly,“ objasnil Polčák.

3 debata chyba