Na Slovensku pribudne starších ľudí aj cudzincov

Aké bude Slovensko budúcnosti? Budú ho stále obývať prevažne Slováci, alebo ich počtom prevýšia Rómovia či pomaly dobehnú prisťahovalci z rozvojových krajín? Narodí sa tu viac detí ako pribudne starých?

05.05.2010 09:32
dôchodca, dôchodcovia, penzisti, starec, starena Foto:
Starnutie obyvateľstva i nedocenenie rodičovstva patria medzi najvážnejšie problémy súvisiace s demografickým vývojom na Slovensku.
debata (18)

Demograf Infostatu Branislav Šprocha presnú odpoveď neponúka. „Nemám krištáľovú guľu a prognózy sú v tejto oblasti možné tak v horizonte päť až desať rokov,“ priznáva. A v tomto časovom období žiadne prevratné zmeny neočakáva. „Pravda, s výnimkou posunu vo vekovej štruktúre spoločnosti, kde sa výrazne zvýši podiel seniorov,“ zdôrazňuje.

Hrozbou je podľa Šprochu aj čoraz väčší nevyužitý potenciál ľudí v aktívnom veku. „Pre štát sa môžu stať obrovskou záťažou tisíce nezamestnateľných ľudí,“ varuje.

Zásadne však odmieta, že by túto masu vytvárala predovšetkým množiaca sa rómska populácia. Taký názor považuje priam za nebezpečný. „Hádzanie všetkých rómskych spoluobčanov do jedného vreca zbytočne vytvára živnú pôdu pre extrémistov,“ mieni. Podľa neho sú zavádzajúce špekulácie, že Rómov bude na Slovensku čoskoro viac ako „bielych“.

Šprocha pripomína, že strašiak nepriaznivého demografického vývoja dnes obchádza svet. Chudobné rozvojové krajiny sa boria s obrovskými prírastkami obyvateľstva, vyspelé zase s biednou pôrodnosťou a starnutím populácie. Demografické krivky ovplyvňujú mnohé faktory, Slovensko sa však v tomto smere čoraz viac približuje vyspelým západným štátom.

„Reprodukčné správanie slovenskej spoločnosti sa výrazne zmenilo po roku 1989. Dovtedy uplatňovaný východoeurópsky model, ktorý sa vyznačoval skorou sobášnosťou a splodením dvoch-troch detí, nahradilo odkladanie manželstva a rodičovstva do vyššieho veku. Presadili sa aj iné formy partnerského spolužitia, objavili sa problémy s bývaním a nezamestnanosťou, ale aj možnosti cestovať či vzdelávať sa,“ uvádza demograf príčiny poklesu pôrodnosti.

Čoraz významnejšiu úlohu bude podľa Šprochu aj v slovenských podmienkach zohrávať prisťahovalectvo. Cudzinci síce vykryjú prípadnú chýbajúcu pracovnú silu, zároveň však prinesú problémy súvisiace so spolužitím viacerých kultúrnych a náboženských svetov. „Aj napriek početným migrantom do Európy predpokladám, že v nej naďalej bude dominovať biela rasa,“ tvrdí.

Štruktúru každej spoločnosti môže podľa demografa v budúcnosti zmeniť ešte celý rad ďalších vplyvov vrátane nepredvídateľných prírodných katastrof či dokonca vojnových konfliktov. „Tie by jednoznačne nepôsobili pozitívne na demografický vývoj nikde na svete,“ uzatvára Šprocha.

Najvážnejšie problémy súvisiace s demografickým vývojom

  • starnutie obyvateľstva – nízka pôrodnosť a predlžovanie ľudského veku ovplyvnia ekonomiku štátu a vyžiadajú si zásadné zmeny v sociálnom, zdravotnom a dôchodkovom systéme
  • integrácia cudzincov – Slovensko sa v budúcnosti tiež bude musieť viac otvoriť príchodu prisťahovalcov z krajín východnej Európy a tretieho sveta (často práve tých, ktorí sa neuplatnili vo vyspelejších krajinách) a zabezpečiť ich začlenenie do spoločnosti
  • integrácia Rómov – dnes zhruba 400-tisícová menšina sa najvýraznejšou mierou podieľa na reprodukcii obyvateľstva Slovenska, zo súčasných asi 6,6 percenta v roku 2020 jej podiel vzrastie až na 9 percent
  • nedocenenie rodičovstva – pokiaľ sa nezvýši hodnota detí v spoločnosti, nie je reálna výraznejšia zmena v reprodukčnom správaní obyvateľstva, vážne sa pritom treba zamyslieť aj nad postavením ženy v spoločnosti
  • regióny s nepriaznivou štruktúrou obyvateľstva – najmä v zaostalých v regiónoch má vysoké zastúpenie staršie obyvateľstvo, rómska menšina či občania bez vyššieho vzdelania, t.j. chýbajú v nich vnútorné ľudské zdroje na zlepšenie situácie.

Zdroj: IVO, vízia vývoja SR do roku 2020

grafika starí ľudia
18 debata chyba