Nemecko navrhuje novú daň pre finančníkov

Po tom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová klepla po prstoch špekulantom na finančných trhoch, obrátila pozornosť na banky a ratingové agentúry.

21.05.2010 12:38
Euro, dolár, jen, libra, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (15)

V boji o prísnejšiu reguláciu finančných trhov a záchranu eura vyzvala ostatné krajiny, aby uvalili daň na bankové transakcie a podporili vznik Európskej ratingovej agentúry.

Podľa Merkelovej banky musia prijať zodpovednosť a niesť následky za vyvolanie finančnej krízy. Aby celá ťarcha riešenia situácie nepadla len na vlády jednotlivých krajín, mali by odvádzať časť príjmov z transakcií do spoločného fondu. Nahromadené prostriedky by slúžili na riešenie podobných finančných kolapsov. „Nemyslím si, že by zavedenie medzinárodnej dane zruinovalo obchodníkov na finančných trhoch,“ cituje Reuters Merkelovej slová na konferencii o regulácii finančných inštitúcií. Kancelárka má silnú podporu u ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý pre denník Financial Times uviedol, že „finančné trhy sa úplne vymkli kontrole“.

Nemecká železná lady takisto presadzuje vznik Európskej ratingovej agentúry, ktorá by mala byť alternatívou k veľkým ratingovým agentúram. Tie čelili kritike za podcenenie rizík spojených s americkými hypotékami. Neznížili im vysoké ratingové ohodnotenie napriek tomu, že cenné papiere na ne naviazané boli bezcenné a po čase spustili finančnú krízu. Teraz politici, naopak, agentúry kritizujú za to, že rating Grécka znížili a dotlačili ho k žiadosti o pomoc krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu.

„Oba tieto návrhy predložím na stretnutí krajín G20 v júni v Kanade,“ vyhlásila Merkelová. Jej slová prišli len deň po tom, čo sa finančné trhy pokúšajú stráviť ďalšie prísne rozhodnutie Berlína. Nemecko zakázalo špekulantom robiť „nahý“ predaj nakrátko (naked shortselling). Analytici tento krok označili za „zúfalé rozhodnutie, ktoré nič nevyrieši“. Merkelová si ním však zabezpečila podporu socialistov v hlasovaní v parlamente o poskytnutí 123 miliárd eur na záchranu problémových krajín eurozóny.

Zákaz „nahého“ predaja nakrátko znamená, že obchodníci nesmú stavať na pokles hodnoty dlhopisov vedených na nemeckých burzách a na pokles akcií 10 nemeckých finančných inštitúcií. Predajcovia nakrátko si zvyčajne od majiteľov požičajú akcie alebo dlhopisy, predajú ich a keď ich cena klesne, kúpia ich späť. Cenné papiere vrátia a takto vytvorený zisk si nechajú. „Nahý“ predaj nakrátko je to isté, len s tým rozdielom, že obchodníci predávajú finančný nástroj ešte predtým, ako si ho požičajú. Tým podľa Schäubleho ešte prehlbujú grécku dlhovú krízu.

Merkelovej záťah proti špekulantom a jej slová o tom, že „euro čelí najväčšiemu testu v histórii“ však vyplašili investorov. V obavách, že prídu ďalšie regulácie, začali predávať euro, ktoré v stredu padlo voči doláru na štvorročné minimum. Pád sa nezastavil ani vo štvrtok. Euro voči doláru kleslo o 0,77 percenta na úroveň 1,233. Voči japonskému jenu dokonca spadlo na najnižšiu úroveň od roku 2001.

15 debata chyba