Noví poslanci si prišli po osvedčenia, Fico zožal najväčší potlesk

Starý elév sa vracia niekde do pralesa. Týmito slovami zhodnotil svoje pocity z návratu do vysokej politiky Rudolf Chmel, ktorý sa v 71 rokoch dostal za stranu Most-Híd do nového parlamentu ako najstarší poslanec. "Vrátil som sa do politiky so svojou špeciálnou úlohou, ktorú som si dal, keď vznikala strana Most-Híd, ktorá si dala do erbu slovensko-maďarské porozumenie," povedal.

18.06.2010 12:11 , aktualizované: 14:06
Robert Fico Foto:
Pri preberaní osvedčenia o zvolení zožal Robert Fico najväčší aplauz.
debata (16)

Výsledok parlamentných volieb vníma ako odkaz všetkým nacionalistickým populistom na oboch brehoch Dunaja. Chmel bol poslancom dvakrát, v roku 1994 asi dva mesiace ako náhradník za Eduarda Kukana, v tom čase za Demokratickú úniu a neskôr v medziobdobí, keď sa počas jednej vlády stal dvakrát ministrom kultúry, si posedel v parlamentných laviciach ako nezávislý zhruba desať mesiacov.

Najmladším poslancom novej národnej rady sa stal 27-ročný Andrej Kolesík zo Smeru. „Absolútne nevnímam svoj vek ako hendikep, nemyslím, že som nejaký maličký,“ uviedol. Ako dodal, o týždeň oslávi 28. narodeniny. „Je to samozrejme veľká česť pre takého mladého človeka, veľký úspech a obrovský záväzok,“ zhodnotil svoje nadchádzajúce parlamentné pôsobenie. Pripomenul však, že nie je úplným nováčikom, v parlamente sa pohybuje už deväť rokov. „Som dôverne oboznámený s tým prostredím a uvidím, aké je to byť poslancom, tvorcom legislatívy, politiky,“ vyhlásil.

Príjemný pocit z návratu do parlamentných lavíc má František Šebej z OKS, je to už jeho tretie pôsobenie. „Prvý parlament bol ešte federálny, vtedy sa diali prevratné veci, do ústavy sa dostala listina ľudských práv, vracal sa, prepytujem znárodnený majetok ľudí, pôda, nanovo sa tvoril celý právny systém, bolo to neskutočne vzrušujúce obdobie,“ zaspomínal si. Obdobie od roku 1998 do roku 2002 zhodnotil ako bojový parlament. „Bol to parlament po prvom páde Mečiara a tam sa vlastne vracalo Slovensko naspäť do normálneho sveta. My sme vďaka Mečiarovi a jeho vláde vypadli z európskej integrácie, s nami prestali rátať v NATO a to obdobie bolo obdobie návratu,“ myslí si. V súčasnosti situáciu vníma podobne. Slovensko síce nestihlo podľa neho za Fica skĺznuť tak hlboko ako za Mečiara, ale „stihlo sa veľa vecí doslova zdeformovať, pobabrať, štát sa brutálnym spôsobom zadlžil“. Prichádzajúce obdobie vníma ako čas rekonštrukcie.

„Predovšetkým sa teším z toho, že opätovne sa vraciam, dúfam, ako vládny poslanec,“ povedal Peter Muránsky z KDH, ktorý už v národnej rade za Dzurindovej vlády tiež pôsobil. Ako pripomenul, on zažil svoju éru iba ako vládny poslanec a verí, že to tak bude znova. Muránsky, ktorý je ekológom a venuje sa prioritne životnému prostrediu, je presvedčený, že za posledné štyri roky bolo najmä tejto oblasti veľmi ublížené. Návrh na zrušenie ministerstva životného prostredia označil za neprípustný.

Úplným nováčikom v parlamente sa stal Vincent Lukáč, ktorý sa sem prebojoval na kandidátke SNS. „Nie je to nič ľahké, ale ja sa nebojím, bojoval som aj ako športovec,“ prezradil svoje pocity. V národnej rade sa chce venovať predovšetkým oblasti športu. „Chcem sa obrátiť aj na vládu a povedať svoje názory ako sa robí šport na Slovensku, ale samozrejme aj iné odvetvia,“ priblížil svoje plány. Ako podotkol, síce nie je suverén a má trému, ak sa mu nebude niečo páčiť, ozve sa.

K novým tváram patrí aj kresťanská demokratka Jana Žitňanská. Verí, že aj pri deťoch svoju poslaneckú prácu stíhať bude. „Mám úžasného manžela, suploval ma aj počas volebnej kampane,“ povedala. Nápomocní budú tiež rodičia. Ako dodala, pred národnou radou má rešpekt. „Ja som skôr ten typ, ktorý si zváži dvakrát predtým, než niečo urobí, preto aj niektoré rozhodnutia mi trvali dlhšie. Sú mnohé otázniky, ale aj istá dávka nadšenia. Je to aj záväzok voči ľuďom,“ priblížila. Ďalší nováčik Igor Matovič z SaS chce vďaka pobytu v parlamente krajinu upratať a zvrátiť ju „z tej zblúdilej cesty, na ktorú sa vybrala za posledné štyri roky“. Za hlavný problém považuje korupciu.

Osvedčenia o zvolení si z rúk predsedníčky Ústrednej volebnej komisie Tatiany Janečkovej prevzalo dnes 145 poslancov. Pôvodne sa ospravedlnil aj premiér Robert Fico (Smer), s malým oneskorením však na slávnostný akt prišiel. Osvedčenie si prevzal ako posledný a zožal najväčší potlesk. Medzi chýbajúcimi bol predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru, Ivan Chaban z SDKÚ, Ivan Uhliarik z KDH, László Nagy zo strany Most-Híd a Jana Kiššová zo SaS, tí si osvedčenia preberú dodatočne. V novej Národnej rade bude sedieť 23 žien, čo je o jednu menej ako v doterajšom zložení parlamentu a 127 mužov.

Parlamentné voľby sa uskutočnili 12. júna. Zvíťazil ich Smer-SD so ziskom 34,79 percenta, na druhom mieste skončila SDKÚ s 15,42 percenta, tretiu priečku obsadila nová strana SaS s 12,14 percenta. Do parlamentu sa dostali tiež zástupcovia KDH, strany Most-Híd a SNS.

16 debata chyba