Orbánov človek urážal diplomata USA

Viktor Orbán po Bruseli zrejme čoskoro začne prirovnávať k sovietskej Moskve aj Washington. Spojené štáty pritvrdili v kritike maďarskej vlády a Orbánov kabinet sa ostro ohradil. "Nikto nie je v takom postavení, aby spochybnil vôľu maďarských ľudí," varoval vysokého amerického diplomata Thomasa Meliu hovorca maďarského premiéra Péter Szijjártó. Ešte drsnejšie reagoval europoslanec za Fidesz Tamás Deutsch. "Čo za k... je tento Thomas Melia? Prečo sa každý deň musíme fackovať s h...?" použil vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti hneď dva vulgarizmy.

28.07.2011 20:00 , aktualizované: 29.07.2011 12:00
Viktor Orbán Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (37)

Thomas Melia je zástupca štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí USA a súčasne šéf kancelárie rezortu diplomacie pre demokraciu a ľudské práva. Hnev Budapešti si vyslúžil vystúpením pred podvýborom Snemovne reprezentantov pre oblasť Európy a Euroázie. Kongresmanom pritom nepovedal nič, čo by maďarská vláda už nepočula od svojich európskych partnerov. Pravda, Orbán na to reagoval podráždeným prirovnaním Bruselu k Moskve v komunistickej ére, keď sa jej Budapešť bez reptania podriaďovala, a zdôraznením, že tie časy sa skončili.

„Maďarsko má vládu jednej strany, ktorá využíva svoju bezprecedentnú dvojtretinovú parlamentnú väčšinu na upevnenie svojej moci, odbúrava nástroje kontroly moci a kladie budúcim demokratickým vládam prekážky v tom, aby sa efektívne zaoberali novými politickými, ekonomickými a sociálnymi výzvami,“ informoval Melia. Pripomenul aj, že Orbánov kabinet nahradil členov rady na dohľad nad médiami kandidátmi, ktorí sú spriaznení s vládnucou stranou.

Vybavil ich navyše právomocami vydávať dekréty a vyrubovať vysoké pokuty za spravodajstvo, ktoré uznajú za nevyvážené a urážajúce ľudskú dôstojnosť. Melia tiež žiadal, aby vláda Fideszu bola otvorenejšia k iným názorom a aby obmedzila množstvo problémov, ktoré reguluje ústavnými zákonmi.

Podobné výhrady k takzvanému „náhubkovému zákonu“ i stále pokračujúcemu ústavodarnému procesu mali predtým už aj európske inštitúcie. Vysoký americký diplomat však podrobil kritike aj najnovší sporný zákon o cirkvách, pričom mu ešte tvrdšie sekundoval predsedajúci republikánsky kongresman Dan Burton. Ten podľa denníka Népszabadság navrhol, aby sa Washington proti „utláčateľskému“ zákonu ozval protestným listom. Žiadal tiež, aby americká administrácia preverila, či sa vôbec v Maďarsku môžu slobodne schádzať veriaci, ktorí nepatria k štrnástim cirkvám privilegovaným novou kontroverznou právnou normou.

Do Meliu sa vo štvrtok pustili až dvaja maďarskí štátni tajomníci. Zoltán Kovács, ktorý má na starosti vládnu komunikáciu, označil pre agentúru MTI správu amerického diplomata za „výsledok povrchných informácií a zlomyseľných skreslení“. Zsolt Németh z rezortu diplomacie zase v rozhovore pre Inforádió pripomenul, že aj medzi spojencami má miesto otvorené diskusia, veď, ako povedal, „aj Maďarsko kritizovalo Spojené štáty za mučenie väzňov na Guantáname“.

Hulvátsku poznámku europoslanca Deutscha, Orbánovho priateľa z mladosti a spoluzakladateľa Fideszu, z vládnych politikov nik nekritizoval. Nedramatizoval ju ani bývalý šéf maďarskej diplomacie Péter Balázs, podľa ktorého bola taká „suterénna“, že sa k reakcii na ňu neznížia ani americkí predstavitelia. „Dodá im to však trocha farby k obrazu, ktorý si vytvorili o jednej krajine, vláde a politickej strane,“ dodal pre portál hvg.hu.

© Autorské práva vyhradené

37 debata chyba