Online o počasí s klimatológom Pavlom Faškom

Na Slovensku po troch týždňoch poľavili tuhé mrazy. Aj staršie ročníky priznávajú, že tak dlhé obdobie teplôt v noci klesajúcich až k –30 °C si nepamätajú. Na vaše otázky o počasí odpovedal klimatológ Pavel Faško v stredu od 9.00.

Pamätá si Slovensko tak chladn=e tri t=y%zdne vkuse, ako tomu bolo teraz? - Laco

Áno, určite. Keď sa pozrieme do histórie, tak podobne dlhé obdobia s veľmi nízkou teplotou a silnými mrazmi boli. Napr. v zime 1986/1987, v zime 1984/1985 boli tieto mrazivé obdobia ešte dlhšie. A toto sú len posledné dve zimy, kedy to takto bolo. A v 50-tych, a 60-tyxch rokoch a samozrejme v prvej polovici 20 storočia a aj predtým sa takéto zimy vyskytovali s určitým časovým odstupom, ale pomerne pravidelne. V druhej polovici 20 storočia bola najtuhšia zima v roku 1962/1963. Teraz bola najnižšia teplota zaznamenaná v Červenom Kláštore, –33,3 stupňa a počas zimy 1962/1963, vtedy boli zaznamenané ešte štyri nižšie hodnoty a ten najsilnejší mráz bol –36 stupňa v Plavči 28.2.1963.

Mám jednu otázku. Je ešte šanca, že sa podobné mrazy túto zimu ešte vrátia? - Janka Pospíšilová

Podľa meteorológov SHMÚ takéto silné už nie.

Aké počasie je z pohľadu predvovedí pre meteorológa najzaujímavejšie? - Ottík

Určite také, ktoré je premenlivé, to znamená také počasie, ktoré momentálne na Slovensku zažívame. To znamená, kedy postupujú cez strednú Európu poveternostné fronty a v tejto súvislosti má potom počasie dynamický vývoj. Veľmi zaujímavé sú situácie, keď sa studené fronty nad Slovenskom, alebo v jeho blízkosti vlnia. A najmä vtedy meteorológ musí uplatňovať aj svoje skúsenosti. Pretože vývoj týchto situácií je niekedy dosť nevyspytateľný.

predpokladate, ze bude mierna jar, alebo teploty stupnu skokovo? - kiki

V posledných 20 rokoch sa stávalo dosť často, že na jar sa zvyklo výrazne otepliť, tento rok nesmieme zabudnúť, že ochladenie, ktoré trvalo tri týždne, spôsobilo “zamrznutie“ veľkej časti Európy a ešte dôležitejšie je, že na Balkáne aj v Maďarsku je veľmi veľa snehu. Takže aj keď dôjde z hľadiska polohy tlakových útvarov v najbližšom období k otepleniu, tak vplyvom vyššie uvádzaných činiteľov, by malo oteplenie prebiehať zdržanlivejšie. Minimálne vo svojej počiatočnej fáze. Čo bude v druhej polovici marca a apríla, to sa teraz nedá jednoznačne povedať.

Dobry den pan Fasko. Ja ani nemam otazku skor konstatovanie, ze na Slovensku je tazsie predpovedat pocasie kedze lezime v miernom'' pasme, ktore ovplyvnuju bud juzne tlakove systemy, alebo severne, co ma velky vplyv na pocasie. Planuje sa nejaky program ktory bude lepsie vyuzivat statisticke a aj ine udaje, ktore by dokazali spresnit nase predpovede ? Dakujem. - Martin

Teraz sa pracuje na projekte “INCA“ a výsledky tohto projektu by mali prispieť k zlepšeniu hlavne krátkodobých predpovedí a to najmä tým, že tieto predpovede budú viac časovo a priestorovo diferencované. A ak by sme sa vyjadrili k štandardným modelom, ktoré sa v predpovedi počasia využívajú, tak tie sa tiež priebežne vyvíjajú, takže meteorológ má k dispozícii pomerne rozsiahly materiál a z hľadiska možností týchto modelov potom využíva predovšetkým tie, ktoré sa uplatňujú v zložitých prírodných podmienkach Slovenska najlepšie.

Pri predpovedi počasia, ktorá nasleduje po TV novinách, sa radśej pozeráte na sexi rosničku, alebo profesionálneho meteorológa (nemyslím Ďura Mokrého)? - Beja

Pri predpovedi počasia sa radšej pozerám na profesionálneho meteorológa. Vidieť ich na obrazovke nie je také jednoduché.

Mne sa zdá, že to nebolo tak dávno (5-7 rokov) kedy u nás (v Čadci) bola zima podstatne dlhšia, bolo podstatne viac snehu, aj teplotné minimá boli o nejaký stupienok nižšie. Je teda z dlhodobého pohľadu je táto zima naozaj taká studená a výnimočná? Alebo len pre niektoré časti Slovenska? - Marián

Veľmi dobrý postreh. Tá uvádzaná zima bola 2005/2006, počas nej bolo veľmi veľa snehu, ten tu bol aj túto zimu, ale snežiť prestalo v poslednej dekáde januára. A začali dominovať silné mrazy. Takže zima pred šiestimi rokmi bola kontinuálnejšia, nemala dve výrazne odlišné obdobia, ako je to tento rok a v tomto roku sa k nám studený vzduch dostával z východu, takže skutočne najmä na východnom Slovensku boli dôsledky tohto ochladenia najviac citeľné. Pretože napr. v Čadci nebol v období od 30. januára do 13. februára prekonaný žiadny rekord minimálnej teploty a takto to bolo na viacerých miestach v západnej polovici Slovenska. Kým na východnom Slovensku počet prekonaných rekordov dosiahol v niektorých prípadoch až štyri (Poprad, Plaveč, Kamenica nad Cirochou). Akou si špecifickou oblasťou bolo Záhorie, kde boli napríklad prekonané tri rekordy a potom aj v Bratislave na Kolibe dva. Na letisku však ani jeden.

Zdravim. Mate informacie o oslabeni, resp. spomalovani Golfskeho prudu? Z jeho tepla "zije" cela Europa a prave jeho zmeny mozu sposobovat toto chladne pocasie... - Dodo

V médiách sa objavili aj informácie o tom, že Golfský prúd sa oslabuje, ale záznamy satelitov to nepotvrdili. Keby sme brali do úvahy riziko oslabenia Golfského prúdu v budúcnosti, tak toto existuje, pretože v oblasti vysokých zemepisných šírok prebieha pomerne rýchle topenie ľadovcov a toto narušuje stratifikáciu v severnej časti atlantického oceánu, čo môže mať v budúcnosti iba určitý vplyv na Golfský prúd. Toto prípadné oslabenie by znamenalo citeľné zhoršenie klimatických podmienok v celej západnej a strednej Európe, štandardom by sa stali také nepríjemné zimy, ako je napr. táto.

Myslíte si, že globálne otepľovanie je podvrh? Teplotné zmeny, glaciál a interglaciál sú prirodzené javy, na ktoré skleníkové plyny majú len malý dopad, ak vôbec nejaký. Údajne nás v priebehu 10 rokov čaká ochladenie o pol stupňa. - Peter Bystran

Nemyslím si, že je to podvrh, v priebehu 19. a 20. storočia bolo zaregistrované oteplenie globálne na zemi také výrazné, aké v dobe historických meteorologických pozorovaní nebolo zatiaľ zaregistrované. Ak v minulosti oteplenia, alebo ochladenia prebiehali, vždy to bolo v iných časových dimenziách, ako teraz. A k tej poslednej vete: aktuálna tendencia vzostupu teploty vzduchu na zemi je celkom jednoznačná.

Pán Faško, rád sledu Vaše články. Je vidno, že veci rozumiete. Aké počasie bude na Slovensku tento víkend a ako bude budúci týždeň? - Peter Pardavý

Podľa meteorológov zo SHMÚ bude tento víkend poznačený premenlivým počasím, takže sa budú vyskytovať aj atmosferické zrážky, ktoré v nižších polohách západného Slovenska môž byť aj tekuté, alebo zmiešané. Bude riziko vytvárania poľadovice, v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami však bude oveľa teplejšie, citeľné to bude hlavne cez víkend, kedy môže teplota vzduchu na juhozápade Slovenska v prípade slnečného svitu vystúpiť aj niekoľko stupňov nad bod mrazu.

Dobrý deň, ja by som chcel len pozdraviť slovenských klimatológov aj s ich miernou zimou bez snehu. Je to super povolanie. Ešte raz - pozdravujem. - Alexander

Treba čítať celý obsah príspevku, nie iba jeho nadpis. Tohtoročná zima mala dve podoby, tá prvá bola nadnormálne teplá s výraznými kontrastmi v snehových podmienkach medzi horskými oblasťami a nížinami predovšetkým na juhozápadnom Slovensku (kde sa na mnohých miestach snehová pokrývka vyskytla len v pár dňoch).

Koľko dní dopredu sa dá predpovedať počasie? - Ferdinand

Pri možnostiach dnes dostupných prognóznych modelov sa môže robiť pomerne dobrá predpoveď približne na sedem dní. Samozrejme je možné robiť aj na obdobie 10 dní, ale s pribúdajúcim časom táto predpoveď už stráca na presnosti.

Je niečo na pranostikách o počasí? Ktorá je podľa vás najpravdivejšia? - Ignác

Áno, určite je veľmi aktuálna pranostika o vianočnom odmäku, Medardova kvapka a ľadoví muži v posledných dvoch desaťročiach veľmi často sklamali. Okrem týchto najznámejších pranostík existuje ešte dosť menej známych, kde sa veľmi dobre uplatnila skúsenosť našich predkov a ich praktický prístup k životu. V pranostikách je obsiahnutých veľa skúseností veľa generácií, pričom ľudia v minulosti nemali k dispozícii predpovede počasia v takej forme, ako ich máme my dnes a preto boli odkázaní na sledovanie prírody a zo získaných skúseností si potom odvodzovali, aký by mohol byť budúci vývoj počasia. Preto sú niektoré pranostiky stále také veľmi aktuálne.

Hrozia Slovensku v budúcnosti hurikány, či tornáda? - Ján

Hurikány nie, tornáda sú klasifikované stupňom intenzity a tie najnižšie klasifikované sa u nás aj vyskytli a v budúcnosti musíme počítať s ich výskytom. Ale treba zdôrazniť, že sú to iba slabé tornáda a také pustošivé tornáda, aké sú registrované v Severnej Amerike, také sa u nás nemôžu vyskytnúť.

Hovorí sa o globálnom otepľovaní... Je teda nejaka sanca, ze v buducnosti, napr. do desiatich rokov, zazijeme najchladnejsiu zimu od zaciatku merani? - Alex

Ak hodnotíme zimu ako celok, to znamená mesiace december až február, bude aj tá tohtoročná v hlbokom priemere. Takže ani v budúcnosti nie je veľmi pravdepodobné, že by sa mohli častejšie vyskytovať v strednej Európe studené zimy. Posledná objektívne studená zima v tejto oblasti bola zima 1984/1985.

Ake je vase vybavenie v porovnani so susednymi statmi. Na ktore miesto by ste sa dali? - daff

Práca meteorológa spočíva aj v spolupráci a v komunikácii s ostatnými pracoviskami vo svete. Takže využívané prostriedky sú veľmi podobné. Dôležitú úlohu zohráva vybavenie výpočtovou technikou a jej možnosťami. Momentálne sa podmienky v SHMÚ v tomto smere zlepšili.

V porovnaní s rokom 1987 ako sa ukazuje tohtoročná zima? Vtedy som zažil veľké snežné kalamity. - Stefan

V roku 1987 bola legendárna snehová kalamita, napadalo veľké množstvo snehu, predovšetkým na západnom Slovensku a za týmto nasledovala vlna mrazov, ktorá sa ešte v priebehu zimy zopakovala a vtedy boli mrazy na západe oveľa silnejšie, ako počas tejto zimy. Napríklad v Mochovciach 13. januára 1987 klesla teplota vzduchu na –30,8 stupňa, ćo v tejto zime v týchto oblastiach zďaleka nebolo dosiahnuté.

Bude sa už len oteplovat aleb sa este mozu vrátit mrazy pod -10? - Mato

Celkom prirodzene v procese otepľovania budú ešte na konci zimy a v priebehu jari zaznamenávané zvraty vo vývoji teploty vzduchu, budú iba prechodné a pretože na severovýchode Slovenska je dostatok snehu, tak v uzavretých kotlinách pri zmenšení oblačnosti a utíšení vetra môže ešte teplota vzduchu v noci a ráno klesnúť aj do úrovne pod –10 stupňov.

Dobrý deň, 16.oktobra pan klimatolog Lapin povedal že zima bude mierna a bez snehu.(Pravda 16.10.2012) Nezdá sa Vám že niektoré predpovede sú príliš predčasné a je to veštenie z gule? 26.10. totiž český meterologovia dali spravu že bude zima ako v ruskom filme(Topky 26.10.2012) a pozrime sa , Vyšlo im to. Podľa mňa si často vymýšľate.Nie je to pravda ? - Jozef Jarošík

Nevymýšľame si. Veľmi sa vždy zvažuje, čo sa v súvislosti s predpoveďou počasia zverejní a pri odhadoch charakteru počasia na nastávajúcu sezónu dnes nedisponujeme takými možnosťami, že by sme mohli jednoznačne a detailoch opísať budúci vývoj počasia. Ak sa informácie o tom, aká bude napríklad nasledujúca jar, objavia v médiách, treba ich brať iba ako rámcovú informáciu. Treba si ale všímať, kto je autorom tej ktorej predpovede, pretože často sa stáva, že zdroj je aj mimo SHMÚ, napriek tomu si ho ľudia s ním spájajú.

Dobry den, viete podla snehovych zrazok predpovedat ci budu alebo nebudu zaplavove regiony? nakolko vsade je takmer nulova hladina potokov a riek po dlhomesacnom suchu pocas jesene. Dakujem - Andrej

V snehovej pokrývke v horských oblastiach sú v súčasnosti veľké zásoby vody, v najexponova­nejších oblastiach je to teraz až 400 litrov na meter štvorcový. Takže pri topení snehovej pokrývky bude dostatočný prítok vody do vodných tokov a nádrží. Dôležité bude, kedy bude topenie snehovej pokrývky prebiehať a ako rýchlo. Ideálne by bolo, keby tento proces prebiehal až vo fáze, kedy bude zemský povrch už rozmrznutý a neprebiehal príliš rýchlo, bez kombinácie s dažďom.

Dobry den,sme prevadzkovatelia maleho lyziarskeho strediska v nadmorskej vyske 550-760mnm. myslite si,ze mame sancu prezit bez zasnezovania a spoliehat sa len na prirodny sneh?Alebo tato zima je len vynimka? - Rado

Túto zimu by som považoval za výnimku a riziko, že v takýchto nadmorských výškach bude treba využívať technický sneh, bude v budúcnosti veľké. Nehovoriac o tom, že tendencia je poznačená výkyvmi v teplotných pomeroch, takže môže sa stať, že v budúcich zimách niektoré ich fázy budú také teplé, že sa nebude dať vyrábať ani umelý sneh.

Dobrý deň. Môžete mi prosim Vás povedať, kedy nastanú plusove teploty aj v noci. - Norbert

S pribúdajúcim časom budú takéto predpoklady stále väčšie. V tomto prípade bude dôležité, či sa na danom mieste vyskytuje snehová pokrývka, ak nie, a bude v noci zamračené a bude fúkať vietor, tak existuje dosť veľká šanca, že v niektorých dňoch (tento víkend a budúci víkend) na takýchto miestach nemusí byť ani mráz.

V čom je prospešná Vaša práca, má reálne výsledky na ušetrení finančných prostriedkov štátu? Aké reálne opatrenia sa na základe Vašich opatrení vykonali? - Palmal

Naša práca má mimoriadny význam pri šetrení prostriedkov pre štát a strategické podniky. Napríklad nákup plynu, pri očakávaných vlnách mrazov je vyššia spotreba a distribútori na základe informácií o vývoji počasia môžu kalkulovať s množstvo nakúpeného plynu. To isté platí pri rope, elektrickej energii, vodnom hospodárstve. Nesmieme zabudnúť aj oblasť poisťovníctva a v tejto súvislosti napr. už dnes existujú opatrenia, ktoré neumožňujú výstavbu v záplavových oblastiach, čím sa predchádza potenciálne veľkým škodám. Ďalej dôležitý zdroj informácií poskytuje SHMÚ doprave, stavebníctvu, či poľnohospodárom. Moderný spôsob života ľudí ich robí dosť závislými od počasia.

Dobrý deň, prečo sú predpovede počasia robené pre Bratislavu a pre zvyšok Slovenska sú nepresné- napr. veta na severe o niečo chladnejšie? - Juraj

Priestor v ktorom sa prezentuje predpoveď počasia, je veľmi ohraničený. Preto predpoveď pre niektoré regióny vyznieva schematicky. Nie ej to však spôsobené povrchnosťou meteorológov, ale obmedzením rozsahu predpovede. Existuje možnosť komunikovať napr. telefonicky s meteorológom, ktorý budúce počasie v danom regióne bližšie rozvedie.

Dá sa toto tvrdiť vo februári?!: "Peter Jurčovič: Leto nám chystá 40-ky i požiare" (zdroj: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/peter-jurcovic-leto-nam-chysta-40-ky-poziare.html, 11-02-2012) - Martin

Peter Jurčovič nie je zamestnancov SHMÚ. Ja by som nebol tak jednoznačný. Napríklad vo februári by som neuvádzal konkrétne hodnoty teploty vzduchu na leto. Samozrejme, v prípade, kedy je v lete dlhšiu dobu málo zrážok a je veľmi teplo, môžu sa vyskytnúť požiare. Letá v posledných desaťročiach majú takúto tendenciu.

...prosim vas, aku vy mate specializaciu ? Co ste studovali ? To co viete vy,viem aj ja a mam SOU - Marian

Som klimatológ, študoval do Prírodovedeckú fakultu Masarykovej univerzity v Brne, špecializáciu klimatológia – hydrológia. Ak sa problematike počasia venujete pravidelne, tak pri dnešných možnostiach prístupu k informáciám môžete nadobudnúť veľa praktických skúseností. Ale práca klimatológa nespočíva iba prezentácii pre médiá. Vzdelanie a skúsenosti sa prejavujú v detailoch.

Ako to je s rokom 2011 co sa tyka celorocneho uhrnu zrazok? Bol dosiahnuty rekord, alebo je len mierne podnormalny? - Jaro

Rok 2011 treba hodnotiť v závislosti od územia. Na východe podunajskej nížiny a na juhu stredného Slovenska boli na niektorých miestach zaznamenané rekordne nízke úhrny zrážok a dokonca na zrážkomernej stanici Malé Kosihy v okrese Nové Zámky zaznamenali absolútne najnižší ročný úhrn zrážok na Slovensku. V Hurbanove podobne bol v súbore 131 ročných úhrnov zrážok ten minuloročný najnižší. Dosiahol iba do úrovne tesne nad 300 mm, čo je v porovnaní s normálom v tejto lokalite takmer o 250 mm menej.

Dobrý deň Pán Faško. Navrhoval by som aby ste tu prítomným v skratke popísali Milankovičove cykly. A hlavne objasnili pojmy Icehouse a Greenhouse. Ide o to aby si konečne aj nezainteresovaní ľudia a novinári uvedomili, že napriek rečiam o globálnom oteplovaní, (ktoré sa z dlhodobého hľadiska dá len s veľkými obtiažami skutočne spojiť výhradne s antropogénnym pôsobením), že ŽIJEME od mladšieho kenozoika v tzv. ICEHOUSE a teda, to že je chladno je vlastne normálne. - Michal

Aktuálny proces globálneho otepľovania sa dá hodnotiť na pozadí vývoja klímy v histórii zeme ako jedna veľmi krátka etapa, ktorá je však spôsobená neprirodzeným a veľmi silným zásahom činnosti človeka do klimatického systému. “Milankovičove cykly“ sú súčasťou vývoja klímy na zemi a tento vývoj je datovaný aj do obdobia, kedy ešte človek na zemi nebol. Dnešný vplyv človeka na svoje prostredie a tým aj na klímu je taký silný, že narúša stabilitu klimatického systému, ktorý sa tu vyvíjal v celom období vývoja zeme.

Teraz viete predpovedat pocasie cca 10 dni. Je sanca, ze by sa predpovede dokazali posunut este o kusok dalej? Co by bolo na to treba? - joki

Samozrejme, áno. Treba na to dostatočný potenciál výpočtovej techniky, ktorý by dokázal spracovať ďalšie informácie, ktoré nemajú pôvod iba v atmosfére, ale aj v ostatných subsystémoch klimatického systému.

Dobry den, mam v plane ist cez vikend lyzovat na chopok. chcel by som sa spytat, ake ma byt pocasie, ci ma fukat, snezit a ci ma byt zamracene. taktiez by som sa chcel spytat, kedy bude take stabilne pekne pocasie v najblizsej dobe, kedze chcem ist lyzovat do alp a chcel by som mat pekne pocasie. Bol by som rad, keby uvediete obdobie, kedy by som to mal co najviac iste. Dakujem - Roman

Praktická otázka. Skončilo sa stabilné obdobie vplyvu tlakovej výše, takže vo vysokohorských polohách bude najbližšie obdobie poznačené premenlivým počasím, kedy bude veľa oblačnosti, bude fúkať aj silný vietor v kombinácii so snežením. Predbežne by som pri plánovaní lyžovačky v Alpách počkal na priaznivejšie obdobie.

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk