Online rozhovor s Jozefom Haľkom

Jozef Haľko

Bude pápež Benedikt XVI. presadzovať hodnoty, na ktoré kládol dôraz Ján Pavol II.? Nielen na to vám odpovedal teológ ThDr. Jozef Haľko.

Jedna mníška rím.-kat.Cirkvi mi kedysi tvrdila,že najlep-- ší muži sú v reholi.Nie je to delenie ľudí nespravodlivé, myslím si ,že Boh ináč hodnotí ľudí,čo je pre mňa najdô- ležitejsie. Aký je názor Učiteľského úradu Cirkvi na homeopatiu. Boh Vám žehnaj. - J.I.,Prešov

Boh hodnotí ľudí nie podľa toho, do akej spoločenskej, alebo inej skupiny sú začlenení, ale podľa toho, na koľko úprimne hľadajú pravdu a žijú podľa svojho svedomia. Podľa mňa je plnosťou tejto pravdy osoba Ježiša Krista.

Citali ste knihu : Da Vinciho kod? Mate na to nejaky nazor? - peter

Knihu Davinciho kód som čítal zatiaľ iba zbežne a nakoľko som ju mohol spoznať zdá sa mi nebezpečnou kombináciou fikcie a faktov ku ktorým autor nepristupuje tiež najserióznejšie. Pokiaľ ide napríklad o Opus Dei, spôsob, akým sú tam jeho členovia vykreslení môžem na základe vlastnej skúsenosti a osobnej známosti s čelnmi Opus Dei označiť tvrdenia obsiahnuté v knihe za nanajvýš pochybné. Keď si knihu prečítam podrobnejšie, vyjadrím sa podrobnejšie.

Dobry den, Preco cirkev presadzuje tak stareho papeza? Mna ako mladeho cloveka tak stary clovek nemotivuje a "nezenie" vpred. Zmyslanie mam skor inovativne ako konzervativne (myslim ze ako vacsia cast mladeze) najma v dnesnej dobe. Nie je to krok spat z pohladu cirkvi? Nie je uz cas aby v dnesnej pretechnizovanej a preinformatizovanej dobe cirkev robila vacsie kroky vpred ako zvolenie papeza na kratke - "prechodne" obdobie? (pr vsetkej ucte k papezovi). Dakujem - Marek

Na ktrátke prechodné obdobie bol zvolený aj pápež Ján XXIII., ktorý zvolal druhý Vatikánsky koncil a tak sa jeho pontifikát ukázal skutočne prechodným obdobím, ale v celkom inom zmysle slova a síce, že cirkev hľadala „prechod“ k modernému svetu. To že je niekto starý, znamená, že je skúsený a jeho skúsenosti hoci aj za krátky čas môžu byť veľmi cenné. Osobné svedectvá najbližších Ratzingerových spolupracovníkov potvrdzujú, že je to jednoduchý, hlboko zbožný a pre dialóg otvorený človek. A to je iste viac, ako otázka veku.

Aký je váš názor na vek pápeža,pápežov brat sa vyjadril,že to nebola najlepšia voľba ohľadom na vek.Súhlasité s tým názorom? - janko

Pápežov brat má plné právo na svoj názor, uvedomil si okrem iného, že to pradepodobne sťaží ich doteraz pravidelné kontakty (pravidelné telefonáty v nedeľu popoludní a osobné stretnutia štyrikrát ročne). Som presvedčený o tom, že bude aj na jeho inaugurácii, že sa za svojho brata bude modliť, aby svoju úlohu splnil čo najlepšie.

Pan Halko, akym pravom sa citite byt kompetentny rozpravat o hodnotovych nazoroch noveho papeza? Ste historik, papez je filozof a dogmatik, pojednavajuci o principoch viery. Ak ste precitali jeho najzasadnejsie dielo Theologische Prinzipienlehre, tak vsetko beriem spat a obdivujem vasu interdisciplinaritu. Ak nie, nesnazte sa byt teologickym polihystorom, ktory zavadza slovensku verejnost. - Janka

Ďakujem za názor. Ako historik sa snažím do toho, čo hovorím zapracovať skúsenosti z dejín a súhlasím s vami, že filozofickým a dogmatickým vyjadreniam sa iste dobre vyjadria moji kolegovia z daných odborov.

Dobrý deň: Za posledných 25 rokov klesol údajne počet veriacich hlásiacich sa k rímskokatolíckemu vyznaniu v Lat. Amerike o viac než 25 %. Nemyslíte si, že zvolením európskeho a konzervatívneho pápeža Benedikta XVI. sa tento jav ešte viac umocní? - Michal

Pokiaľ ide o termín konzervatívny, nevnímam ho tak negatívne, lebo to môže znamenať, že niekto v sebe „konzervuje“ určité základné pravdy. Osobne som presvedčený, že práve spochybňovaním týchto právd by došlo ku skutočnému úbytku veriacich. To, že niekto hlboko presvedčený o nemennej platnosti určitých právd, ešte nemusí znamenať, že nie je otvorený pre dialóg s predstaviteľmi iných presvedčení. Na to človek nemusí riediť vlastnú identitu.

Zdá sa mi, že cirkev sa začala viac starať o veci setské,ako o cirkevné. / na Slovensku/ . Mám pravdu? - Majo

Evanjeliové posolstvo je určené pre každého. Ak pod svetskými vecami myslíte civilnú sféru, tak práve o to ide, aby sa pravda o základných hodnotách napríklad o dôstojnosti človeka uskutočňovala vo všetkých sférach spoločenského života.

Ako bude s nastupom noveho papeza vyzerat dialog a zblizovanie s inymi krest. cirkvami, ktore jeho predchodca a vobec 2. Vat. kocil tak uzasne rozvinul? Je v poriadku, ak kazda cirkev povazuje seba za jedinecnu a najspravnejsiu, ale treba to podavat primerane tolerantnym sposobom. - Jan Fric

Pápež Benedikt XVI. vo svojom príhovore kardinálom jednoznačne potvrdil ochotu pokračovať v ekumenickom dialógu.

Myslíte si,že zvolenie nemeckého/germanskeho/ kardinála bolo z toho dovodu,ze cirkev chce postupe dat moznost roznym narodnostiam byt na Petrovom stolci a bolo to aj preto,ze bol predtým slovansky papez jan Pavol II.Alebo je to iba zhoda náhod? - Branislav

Voľba pápeža v konkláve neprebieha predovšetkým podľa národnostného kľúča. Ako to vyjadril napríklad český kardinál Špidlík, kardinálov na jednaniach ešte pred konkláve inšpirovala Ratzingerova schopnosť organizovať a viesť dialóg. Takže nijaký „železný kardinál“.

Viete aj nieco ine ako omielat tie iste frazy? - Peter

Ani ja nemám rád frázy a veľmi by ma nudilo ich omielať. Veľmi sa teším, že môžem povedať čo si naozaj myslím.

1. chcel by som sa spytat preco vatikan nespristupni vsetky apokryfy a vatikansku kniznicu, mozno by to prinieslo trochu svetla do viery 2. co si myslite o novom papezovi, myslite si ze bude "lepsi/horsi" papez ako jan pavol II 3. som katolik, moj stryko bol farar, takze trochu v tejto problematike mam jasno, ale chcel by som este vediet vas nazor na tuto vec: jan pavol 2 zacal s urcitou sebareflexiou cirkvy a ospravedlnil sa za prehmaty ktore cirkev v minulosti spravila, myslite ze benedikt 16 bude v tom pokracovat, v snazeni napravit a ospravedlnit sa za chyby minulosti aj niektore chyby sucastnosti? - tomas

K otázke ospravedlnení Jána Pavla II. ešte dodávam, že tento istý pápež vyhlásil aj niekoľko stoviek svätých a blahoslavených. Tieto dve veci je dôležité vnímať ako dva vnútorne prepojené počiny Jána Pavla II. Či bude v tejto línii pokračovať aj Benedikt XVI. naznačil aj jeden z príhovorov ešte kardinála Ratzingera, ktorý naliehavo apeloval, aby kresťania autenticky žili svoju vieru, čo vyjadril veľmi expresívnymi slovami. Schopnosť sebareflexie sa tedá zdá byť zrejmou.

dobry den p.Teolog,chcem sa len spytat ci si myslite ze novozvoleny Papez bude tiez tak navstevovat krajiny ako Papez Jan Pavol II. Dakujem a prajem pekny den. - Eva

Aj keď možno nie v tej miere ako jeho predchodca. Už teraz sa hovorí o návšteve v Poľsku a na svetových dňoch mládeže v Kolíne.

Novinári dávaju terajsiemu papezovi rozne prívlastky ako boži rotvajler a podobe,myslíte že je to odovodnené,nespomínam si na nieco také u Jána Pavla II.preco je to tak u Benedikta XVI? - rasto

Novinári žiaľ nešetria prívlastkami, ani karikatúrami, ktoré nezodpovedajú ani len základnej ľudskej slušnosti. Je to škoda, lebo vnášajú skreslenie a nepravdu tam, kde by sa žiadala úcta a pravda.

Mozete povedat ako historik,ze cirkev sa modernizuje? - Milan

Samozrejme, ako by ináč mohla existovať v modernej spoločnosti. Prečo by na svetové dni mládeže do Ríma prišlo milión mladých. Rovnako veľký počet na pohreb Jána Pavla II. Neexistuje nič modernejšie, ako Kristovo evanjelium, ktoré už 2-tisíc rokov dokáže oslovovať milióny ľudí v každej dobe, ktorá bola vždy v dobe svojho trvania „moderná“.

Dobry den. Myslite, ze rychlost s akou bol zvoleny novy papez, a aj fakt, ze sa nim stal prakticky najvacsi a najznamejsi kandidat je aj dosledkom rychlosti informacnej spolocnosti, ale i urcitym tlakom medii (dvaja najvacsi kandidati boli prezentovani uz pred zacatim konklave)? - miro

Spôsob organizovania konkláve, informačné embargo už pred ním a viacnásobná prísaha kardinálov voliť jedine a výlučne so zreteľom na Božiu vôľu – toto všetko malo akýkoľvek vonkajší tlak utlmiť. Rýchla voľba kardinála Ratzingera sa zdá byť vyjadrením jednoty kardinálov. Veď najmenej 77 z nich hlasovalo za kardinála Ratzingera.

Vraj platilo pravidlo podla ktorého ten co vstupuje do volby ako papez vychádza ako kardinál,zjavne uz neplatí.Co sa stalo? - Marika

Táto veta mala vyjadriť, že ten, kto si o sebe myslí, že určite bude zvolený za pápeža, sa práve pre túto svoju domýšľavosť pápežom nestane. Ratzingerovo meno spomínali médiá a to je rozdiel.

O čom je vlastne kresťanstvo a čo je jeho základným princípom? - mason

Ústrednou postavou kresťanstva je Ježiš Kristus – Boží syn, ktorý prišiel aby nám dal zmysel pre život. Život ako cestu, ktorá má vyvrcholiť po smrti vo večnom spoločenstne s Bohom Otcom. Kresťania veria, že Boh je živý a prítomný, že pôsobí a vstupuje do kontaktu s tými, ktorí ho úprimne hľadajú.

nemyslíte si, že novým pápežom sa oslabí vplyv slovanov, najmä poliakov vo Vatikáne? - slavo c.

Nikomu by nemalo ísť o vplyvy akéhokoľvek druhu, ale o priblíženie jadra kresťanského učenia modernej civilizácii. Ak sa Slováci a Slovania budú aj naďalej modliť za nového pápeža a jeho spolupracovníkov, „vplyv“ im stále zostáva.

Redakcia Pravda.sk ďakuje katolíckemu kňazovi a cirkevnému historikovi ThDr. Jozefovi Haľkovi za odpovede na otázky čitateľov.