Online debata s meteorológom Jozefom Iľkom

Jozef Iľko

Tohtoročná zima svojím priebehom a dĺžkou prekvapila nielen bežných občanov, ale aj samotných meteorológov. Prečo je to tak? Čo všetko ovplyvňuje počasie a ako presne sa dá predpovedať? Na vaše otázky o počasí, ale nielen o ňom odpovedal meteorológ Dr. Jozef Iľko, CSc. na stránke Pravda.sk.

Dobry den pan Ilko, mam len jedinu otazku: Uz prosim zacina jar ???????????? a uz aj bude jar, teplo, slniecko? - Luba

V tomto týždni už bude aj slniečko a teplo, ale či to možno označiť za začiatok jari, či sa náhodou studené počasie ešte nevráti, to sa ešte nedá povedať. Na štvrtok mi vychádzajú teploty popoludní 10 až 15 stupňov, čo už by mohli byť jarné hodnoty. Dôležité je, aby sa na väčšine územia roztopil sneh a silnejúce jarné slnko sa mohlo oprieť o tmavý podklad.

A ake nas caka leto, ked nas zima takto vytrapila? - mariana

Podľa priebehu počasia v zimnom období sa nedá usudzovať o ďalšom vývoji poveterností najmä nie na takú dlhú dobu ako sa pýtate. Predpovede na jednotlivé sezóny roka sú len na úrovni štatistických odhadov s nízkou úspešnosťou, preto sa ja s nimi nezaoberám.

Ako to vidite s povodnami? - Eva

V súčasnosti je na Slovensku veľké množstvo snehu s vysokou vodnou hodnotou, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre vznik povodní pri jeho rýchlom topení. Podmienkou je však náhle oteplenie, ktoré by podchladenú snehovú pokrývku dostatočne prehrialo. Budeme musieť teda vychádzať aj z aktuálnych predpovedí počasia. Po oteplení v strede tohto týždňa sa cez víkend čaká opäť ochladenie, hoci nie na úroveň predchádzajúcich týždňov.

Dobry den pan Ilko, podla vas aka internetova stranka s prepovedami je najuspesnejsia, co sa tyka prepovedi. Myslim take ako meteo., accuweather alebo wetteronline atd. Dakujem - Martin

Takýchto internetových stránok je veľké množstvo a aby som vedel odpovedať na vašu otázku, musel by som všetky sledovať a vyhodnocovať úspešnosť, ale toľko času nemám. Väčšina týchto stránok obsahuje strojom pripravované predpovede počasia, kde spravidla chýba potrebný zásah a korekcia skúseného meteorológa.

Dobry den P.Ilko, viete prosim predpovedat pocasie na jul a august na Makarskej riviere?Dakujem - Kovats

Čakal som aj takúto otázku, preto som si vzal so sebou môj Atlas svetového počasia a môžem vám povedať, čo sa dá v týchto mesiacoch pri Jadrane očakávať. Ranné minimálne teploty by mohli byť od 19 do 22 stupňov, popoludňajšie maximá od 27 do 31 stupňov. V týchto mesiacoch je pri Jadrane väčšinou slnečné počasie, pričom dážď sa vyskytuje v priemere v dvoch z desiatich dní.

P. Iľko, je pravda, že vplyvom globálneho otepľovania zeme dôjde k zmene klimatických podmienok v Európe tak, že sa znížia priemerné ročné teploty. Čítal som, že sa oteplením roztopí viac ľadovcov v Labradore a Golfký prúd sa vďaka väčšiemu prietoku vychýli viac na juh a Európa sa viac ochladí, čo pocíti dosť Nórsko a Britské ostrovy. Ďakujem. - Marek

Ako sa zmení klíma Európy pri globálnom otepľovaní, na to sú rôzne hypotetické scenáre a jedným z nich je aj ten, ktorý uvádzate. Podľa mňa sa budú častejšie vyskytovať tie javy, s ktorými sa stretávame v posledných rokoch, a to sú početnejšie rekordy maximálnych teplôt voči rekordom minimálnych teplôt a nerovnomerné rozdelenie zrážok najmä v dôsledku prívalových dažďov.

Dobrý deň, mohli by ste ma informovať aké bude počasie od 21. marca v New Yorku? Ďakujem Vám. - Silvia

Uvediem podobnú odpoveď ako v prípade Makarskej. V poslednej marcovej dekáde bývajú v tomto meste ranné minimálne teploty okolo dvoch stupňov a popoludňajšie maximá 10 až 13 stupňov. Od týchto hodnôt môžu byť však v konkrétnych prípadoch značné odchýlky. Aj pre túto lokalitu viem urobiť konkrétnu predpoveď, ale len na najbližších desať dní, čo by sa dalo urobiť tesne pred 21. marcom. Ak sa na mňa nakontaktujete, pripravím vám to. New York je známy veľkou premenlivosťou počasia v závislosti od smeru vetra.

Ahojte zdravim Vas zDornbirnu, mesto na hraniciach Rakuska so Svajciarskom rad by som vedel ako sa bude vyvijat pocase v priebehu tyzdna. Provincia Vorarlberg.Vdaka za odpoved a prajem prijemny zvysok dna. - feri

Pre konkrétnu predpoveď nemám síce ešte dnešné podklady, ale podľa tých včerajších by malo byť v západnej časti Rakúska slnečné zimné počasie, aj tam s postupným otepľovaním. Viacej oblačnosti sa čaká až v posledných dňoch týždňa, kedy treba rátať aj so zrážkami.

Dobrý deň p.Ilko, som Vašim pravidelným divákom i poslucháčom. Mam na Vás jednu otázku. Co stojí za vašimi úspešnými predpoveďami? - Miro Sch

Neviem, v čom to je – ak je to pravda, čo hovoríte – možno je to 44-ročná prax, alebo to, že predpoveď počasia je stále mojím koníčkom.

Dobry den, rad by som sa spytal ake ma byt pocasie a snehove podmienky od 24.3 do 27.3 v Talianskych Alpach - konkretne mestecko Vermiglio, stredisko Modonna di Campilio a Passo del Tonale. Dakujem. - Juraj

O snehových podmienkach v jednotlivých lokalitách u nás aj v zahraničí nemám prehľad, pretože sa starajú o to prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk. Aktuálnu predpoveď, ako som už uviedol, mám vždy len na najbližších desať dní. Mohli by ste si zavolať v utorok medzi 16:15 až 16:45 do Slovenského rozhlasu, kde tieto informácie pravidelne poskytujem. Telefónne číslo je 02/52444466.

V prvom rade chcem pozdraviť p. Iľka a popriať mu všetko dobré. Chcem sa ho spýtať na počasie cez veľkonočné sviatky na Slovensku. - Ing. Jozef Jantoš

Ak znovu opakujem predpoveď na najbližších desať dní, tak mi vychádza, že tá zachytí Veľkú noc až v sobotu, 19. marca. Skôr ju nebudem robiť, ani publikovať. Ďakujem za pochopenie.

Prosím Vás,aký bude koniec marca a apríl,na severnom Slovensku?Ďakujem. - Filip

Konkrétnu predpoveď robím vždy len na najbližších desať dní, takže odpovedať na túto otázku si ešte netrúfam.

Rad by som vedel ake budu maximalne denne teploty v stredu 16. a vo stvrtok 17. marca. Nehrozia povodne? - Pozorovatel

Podľa podkladov, ktoré mám len zo včerajška, mi vychádzajú na stredu popoludňajšie teploty na Slovensku v rozpätí 9 až 14, a vo štvrtok 10 až 15 stupňov. Sneh sa bude topiť, ale ťažko povedať, či to hneď prinesie povodňovú situáciu.

dobry den, ake bude pocasie v tatrach najblizsi vikend? - alica

Oproti súčasnému počasiu sa v posledných dňoch tohto týždňa čaká opäť veterné počasie s premenlivou oblačnosťou a prehánkami, ktoré budú vo vyšších polohách vo forme snehu. Teplota vo výške 1500 metrov sa dá predpokladať okolo 4 stupňov.

Dobrý deň pán Ilko, kedby bude najvhodnejšie počasie na výmenu strechy toto leto. Dakujem. - Alena

Takúto otázku dostávam veľmi často. Konkrétnu predpoveď nie je možné urobiť. Ak vychádzam zo štatistických podkladov, tak by to mohlo byť niekedy po 20. júli.

Zdravím, neviem ci máte niečo spoločné so stránkou www.meteo.sk ak nie tak je táto otázka bezpredmetná.Zaujímalo by ma prečo tam v rubrike " Stav počasia " -aktuálna teplota a počasie v danom meste nieje uvedené 3. najväčšie mest Slovenska Prešov ale sú tam malé mestečká ako Stropkov alebo Levice ? Písal som aj na stránku ale neodpovedali mi.Ďakujem - Imro, Prešov

V mestách, ktoré spomínate, sa uvádza predpoveď počasia pravdepodobne preto, že sú tam aj meteorologické stanice, z ktorých sú pravidelné údaje o aktuálnom počasí.

dobrý deň, na web stránke CHMU som sa dozvedel, že SHMU inštaluje nový radar na Kojšovskej holi. Viete mi povedať, kedy sa spustí do prevádzky a bude aj na webe SHMU? Často sledujem radarové zábery a tento radar by pomohol v predpovedi intenzity a pohybe zrážok. V roku 1993 ste mi poslali teplotnú charakteristiku a ovzdušné zrážky Prešova, veľmi ste mi pomohli, ďakujem - Rasťo-Prešov

O inštalácii radaru vám nič bližšie neviem povedať, pretože už pár rokov v SHMÚ nepracujem. Neviem, aké sú plány a zámery v tejto veci.

Dobry den. Chcel by som sa opytat, ako dlho sa uz venujete meteorologii. Ktorej oblasti sa venujete najradsej? Dakujem.

Do meteorologickej praxe som sa dostal už v roku 1961 a odvtedy ma to stále drží, pretože, ako som už uviedol v inej odpovedi, je to aj môj veľký koníček. Najviac ma baví predpovedanie počasia pre rôzne lokality na všetkých kontinentoch.

Vazeny pan Ilko, vase odpovede su dosial dost vyhybave, ba az opatrne - co je vlastne skoda. Skuste prosim byt urcitejsi a odhadnite aj pocas sucasnych povetrnostnych podmienok, aka bude Velka noc. Chladna, alebo uz jarna? - Martin, Praha

Nevyhýbam sa žiadnej otázke, pokiaľ sa môžem oprieť o seriózne podklady. Nezvyknem populisticky odhadovať alebo veštiť počasie na dlhšiu dobu.

Dobrý deň pán Iľko, v prvom rade Vás chcem veľmi pekne pozdraviť a chcela by som sa opýtať na predbežnú predpoveď na polovicu až koniec mája. Neviem, či ešte nie je skoro, ale 14.5.2005 sa budem vydávať a chcela by som vedieť, či nebudem musieť byť v kožuchu. A ešte by som sa chcela opýtať na počasie na koci mája, kedy pôjdem na svadobnú cestu na Korfu. Veľmi pekne Vám za odpoveď ďakujem - andrea

Počasie k svadbe vám pripravím, len ak sa termín priblíži. Ale uvediem, čo sa dá očakávať na ostrove Korfu na konci mája. Minimálne teploty ráno bývajú okolo 14 a popoludňajšie maximá okolo 25 stupňov. Teplota vody v mori býva ešte nízka, len okolo 18 stupňov.