O slovenskej i európskej ekonomike s analytikom Ronaldom Ižipom

Slovensko i Európa vstupujú do neistej doby. Dlhová kríza, záchrana Grécka a ďalších zadlžených krajín, potreba šetriť a zároveň robiť opatrenia na podporu rastu stavajú štáty pred neľahkú úlohu. Ako sa jej majú zhostiť? Spýtajte sa na to Ronalda Ižipa, analytika spoločnosti TRIM Broker. Odpovie vám v stredu od 11:00 h.

Myslite si, ze volby na Slovensku nieco zmenia? Pojdete volit? - Stanislav Novy

Šanca, že sa niečo skutočne zmení je minimálna, avšak človek by mal vyjadriť svoj názor. Takže určite pôjdem a budem krúžkovať.

Pan Izip, myslite si, ze posledny zachranny balik pomoze Grecku odvratit bankrot? Co mozeme ocakavat v dalsich rokoch, ta kriza trva nejak dlho. - Jaro

Posledný záchranný balík pomôže Grécku, avšak obávam sa, že iba na pár mesiacov. Grécko musí radikálne znížiť svoje mzdy, a to až o polovicu. Pokiaľ sa tak nestane, tak ho budeme neustále zachraňovať, prípadne bude donútené opustiť eurozónu.

bolo by nam teraz lepsie, keby sme nemali euro? - kissing

Obávam sa, že nie. Euro ekonomike dosť pomohlo, pretože sme závislí na exporte do západnej Európy. Dôležité je, aby sme sa ako Slovensko zasadzovali za správny vývoj v rámci Európy.

Dobry den pan Izip. Ak maju staty svoje narodne meny, tak mozu viest medzi sebou obchodne vojny (casto predchadzaju skutocnym vojnam), nie je to to hlavny dovod vzniku eura, teda politicky a nie ekonomicky? Ved ak sa ludia drzia za ruky, tak sa nemozu bit... - Miro

Áno, euro by bolo oveľa stabilnejšie, keby bolo založené na ekonomických a nie politických pohnútkach. Južanské krajiny by v to prípade euro nemali. Avšak politické projekty majú problém, že sú často neefektívne, a teraz to vidíme na prípade Grécka a Portugalska. Práve euro u nich môže byť príčinou možno až revolúcie zúfalých ľudí.

Čo by sa stalo s Gréckom, ak by už budúci rok muselo hospodáriť s vyrovnaným rozpoćtom? - Oleg

Grécko musí spraviť míľové kroky vpred, pokiaľ chce ostať v eurozóne. Vyrovnaný, respektíve prebytkový primárny rozpočet, je jedinou cestou, avšak plnou tragédie bežných ľudí. Čím viac sa bude šetriť, tým nespokojnejší ľudia budú.

Ste viac skeptik, alebo optimista ? - Ivan

Rozhodne optimista, pretože verím, že veci sa raz napravia a ekonomika bude fungovať ako má. Zatiaľ sme však veľmi ďaleko od správnej cesty.

Dobry den! Skuste mi laicky vysvetlit, co by znamenal pripadny bankrot Grecka? Pre samotne Grecko, ale aj pre EU. V pripade Argentiny viedol bankrot k výraznej devalvácii meny a k inflacii. Greci ale nemaju vlastnu menu, cize nakolko by to oslabilo euro? A pripustate este bankrot Grecka? Nebol by koniec koncov najlepsim riesenim? Dakujem za odpoved - Juraj Linovsky

Grécko v podstate zbankrotovalo – jeho veritelia budú musieť odpísať časť dlhov. Problémom by však bol neriadený bankrot, čiže úplný krátkodobý kolaps štátu. Stalo sa to viackrát v histórii – a ako to pomohlo Argentíne, pomohlo by to aj Grécku. Okamžite by sa stalo konkurencieschop­ným. Avšak politici to nechcú kvôli ťažkým sociálnym následok. V Argentíne pri ňom zahynuli stovky ľudí…

bolo prijatie eura dobrym riesenim pre Slovensko? - Tóth

Stále si myslím, že lepším ako horším. Hlavným dôvodom je to, že sme sa dostali bližšie do Európy. Na príklade Maďarska vidíme, ako dôležité to bolo.

kde by sa mala koncit trpezlivost EU s Greckom? Coby malo byt hranicou? - dd

Súčasný problém Grécka nie je iba problém tejto krajiny, ale je to problém všetkých južanských krajín. Tie nedokážu ekonomicky konkurovať napríklad Číne, ktorá vyrába to isté ako oni, len oveľa lacnejšie. Tak, ako EU vyrieši Grécko, tak vyrieši aj svoju budúcnosť. Preto je trpezlivosť na mieste, ale chýbajú riešenia. Jedným z nich by mohlo byť dočasné opustenie eurozóny.

Ako vidíte za danej situácie s eurom a aj u nás možnosť zvýšenia naších preúbohých platov? - rudi

Zvyšovanie platov musí byť založené jedine na vyššej produktivite práce. U Grécka alebo Portugalska to bolo naopak – tam platy rástli bez toho, aby ľudia vytvárali, a to je neudržateľné. Preto, ak budeme prosperovať, budú vyššie platy. Ináč je to cesta do pekla.

Dobrý deň, pán Ižip. Hovorí sa o dvoch riešeniach pre Grécko - riadený bankrot alebo záchranný balík. EÚ sa dala druhou cestou. Ste presvedčený, že tento variant je správny? - e-Líza

Nie, nie je správne, opäť to nie je riešenie a za pár mesiacov sa bude Grécko opäť zachraňovať. Grécko bude musieť prejsť oveľa bolestivejšou cestou, ako je tá, na ktorej sa politici dohodli.

Ako vidite novu fiskalnu dohodu v ramci EU? Ako hodnotite postoj Ceska, ktore sa ku fiskalnemu paktu nepripoji a tak o veciach, ktore sa budu tykat aj jeho nebude rozhodovat? - Miro

Česko dobre vie, že v hre je toho veľmi veľa. Preto vyčkáva, čo sa s eurozónou stane. Stále existuje realtívne vysoká pravdepodobnosť, že eurozóna sa rozpadne. Ak má eurozóna prežiť, musí sa z nej stať politická únia. A fiškálna dohoda je prvým krokom na tejto ceste.

Co si myslite o monetarnej politike ECB. Nepovedie to len k dalsiemu kolu krizy. Vdaka za odpoved. - shalky

ECB hrá riskantnú hru, ktorá môže skončiť veľkým fiaskom. Avšak momentálne každá centrálna banka robí to isté – nalievaním peňazí odďaľujú skutočné riešenia. Je na politikoch, aby tieto riešenia presadzovali. Bohužiaľ, momentálne to nerobia.

Dobrý deň pán Ižip, Koľko dávate súčasnej podobe spoločnosti ? (Vyčerpávanie fosílnych zdrojov energií, Obrovské zadlženie atd.) - Juraj Jánošík

Nie veľmi dlho. Žili sme si nad svoje pomery a po rokoch rastu musia prísť roky skromnosti. Avšak človek je tvor extrémne kreatívny a verím, že sa s problémami popasuje. Dôležité je, aby mali ľudia slobodu robiť to, čo považujú za správne.

Myslíte si, že pre zadlžené krajiny EÚ by malo byť príkladom Írsko, prípadne Island, teda krajiny, ktoré mali veľké problémy so zadlženosťou a teraz pomaličky ozdravujú ekonomiku ? V čom je ich postup príkladný? - Ramadan

Presne tak, Island skrachoval, odpísal dlhy a opäť sa tak čoskoro postavil na nohy. Íri sú zase hrdí a pracovitý národ. Obávam sa, že aj tak budeme musieť súčasné dlhy odpísať. A možno čím skôr to spravíme, tým skôr začneme rásť. Pre politikov je to však veľkým rizikom.

Myslite si, ze Europa moze skoncit ako pred casom Japonsko - deflaciou? - Peter

Rozhodne áno. Máme najrizikovejšie banky na svete, ktoré musia predávať svoje aktíva. Navyše neustála záchrana štátov ako Grécko bude sťahovať ku dnu aj štáty produktívne. Tým, že štáty musia šetriť, bude klesať ekonomický rast a ceny. Preto aj Európu môžu čakať dlhé roky deflácie.

Preco podla statistik Greci viac veria euru ako svojej vlade? - Tomas

Až 80% Grékov si totižto myslí, že za súčasné problémy môže ich vláda. Štát zjavne v tejto krajine nefunguje ako má. Ľudia inštinktívne cítia, že stabilitu môže priniesť iba Európa. Preto aj pre Grécko je pravdepodobne skutočne dlhodobým riešením iba Európska politická únia.

Ak sa obavam rozdelenia eurozony, je dobrym riesenim na uchovanie svojho majetku kupit akcie stabilnych nemeckych podnikov, pripadne podnikov v krajinach, o ktorych je predpoklad, ze skoncia v tej silnejsej "novej" eurozone"? Dakujem. - akcionar

Určite áno. Kvalitné firmy udržia hodnotu peňazí. Aj keď momentálne sú akcie vysoko a môžu poklesnúť o desiatky percent (pri rozpade EU), stále sú potenciálne straty nízke.

Ako vnimate rozpor medzi EU-komisiou a vladou v Madarsku? Myslite, ze moze Orban zacat „ vo velkom“ tlacit peniaze? - Tomas

Orban môže robiť čokoľvek bude chcieť. Svojim doterajším pôsobením ukázal, že ohrozuje ekonomickú budúcnosť krajiny. A v tom môže bez problémov pokračovať.

dobry den, ako odhadujete vývoj dolára k euru do budúcnosti - juro

Euro nemá oproti doláru príliš pozitívnu budúcnosť. Investori sa stále obávali o tlačenie peňazí Fedom, no a teraz tlačí viac ECB. Obávam sa, že dolár bude dlho silnejšou menou.

Podla mna Grecko skrachuje - hrozi podla Vas to, ze staty v takom momente docasne okamzite uzavru pristup k beznym uctom, aby zabranili vyberom v panike? Mam si previest prostriedky z terminovaneho uctu na bezny, alebo to potom bude uz jedno? - Palo

Stále je podľa mňa dosť pravdepodobné, že Grécko bude musieť vystúpiť z eurozóny. Vtedy sa vyhlásia bankové prázdniny a banky sa uzavrú. Ľudia prídu o veľkú časť svojich peňazí. Avšak iba v Grécku. Nás by sa to týkať malo iba minimálne.

Zdravím pán Ižip. Moja otázka sa týka Grécka a jeho krachu. Nebudem sa Vás pýtať či skrachuje alebo nie. To je podľa mňa jasné. Je však vôbec možné zrealizovať menovú reformu späť k drachme a ako EÚ zabráni prílevu "znehodnotených gréckych eur" do ostatných krajín menovej únie. - mikmik

Gréci by si svoje eurá okolkovali a tie by vymieňali za nové drachmy. A keďže oni nemôže tlačiť bankovky, tak nehrozí, že by zaplavili trh znehodnotenou menou. Takže zrealizovanie menovej reformy by nebol veľkým technickým problémom.

Dobrý deň p. Ižip, myslíte že naši politici (EU) si uvedomujú že "tlačením" nových peňazí krízu nevyriešia, v najlepšom prípade len oddialia s ešte horšími následkami?Ďakujem - Lukas

Uvedomujú si to. Ale ak by mali priniesť skutočné riešenia, bolo by to pre ľudí bolestivé a preto veria, že sa situácia pomaly vyrieši, keď ju dostatočne oddialime. Vo Francpúsku sú voľby a v Nemecku o rok. Nečakajte skutočné riešenia.

p.Ižip viackrát som čítal Vaše komentáre, dokonca sme spolu písali i pár mailov, teraz má napadajú dve otázky, oplatí sa mi nákup fyzického zlata, teda, či bude stúpať, a ako vidíte vývoj inflácie na SK? - matej konečný

Myslím, že každý by mal vlastniť nejaké zlato. Je to istota v každej dobe. Avšak nemyslím si, že v najbližšej dobe bude nejako prudko rásť. Inflácia by mal abyť nízka a tak tlak na cenu zlata nebude veľký. Avšak, ak by sa stalo čokoľvek, na zlato sa môžeme spoľahnúť.