Online rozhovor s Robertom Kaliňákom

Smer v prieskumoch dlhodobo necháva svojich politických súperov ďaleko za sebou. Aké sú ambície strany vo voľbách? Odpovie podpredseda strany Robert Kaliňák od 10:00.

Dobry den, fandim lavici, ale retorika SMERu za posledny polrok ma dost odradza. Tiez ma dost odradza coraz silnejsi pristup z pozicie sily. Chcel by som sa spytat: Preco ste pocas vasej vlady nespravili sirsiu kampan na zabranenie nehospodarnosti pri nakladani so statnymi peniazmi? Chapem, ze otvorena kritika nehospodarnosti smerom do vlastnych radov by nahravala opozicii, ale uvedomujete si, ake to ma moralne dopady na celu spolocnost? Kedy konecne budu v organizaciach verejnej spravy prebiehat pravidelne odborne kontroly a hodnotenia hospodarnosti? - Stevo

Umožnili sme opozícii, aby kontroolovala všetky verejné obstarávania. Na čele úradu pre verejné obstarávanie stáli dvaja zástupcovia SMK a SDKÚ. Za svoj rezort môžem povedať, že sme u podobných komodít pri obstarávaniach išli s cenami dole od 5 do 15 percent.

čo poviete na toto : Smer nikdy nikoho nevylúčil z možnej spolupráce. Avšak poučka HZDS mínus Mečiar je pre mňa svätá - em

My sme nikdy nevylučovali nikoho preto, lebo si vážime voľby v ktorých nemajú rozhodovať politici ale voliči. Volič je ten, ktorý svojim hlasom rozhodne, kto s kým a ako bude spolupracovať.

Myslite si, ze Slovensko bude musiet v najblizsich 10 rokoch zmiernit azylovu politiku a vo vacsej miere prijimat migrantov? Nemyslite si, ze by to mohlo Slovensku v buducnosti pomoct s problematickym demografickym vyvojom? - Stevo

Myslím si, že táto téma dnes nie je na Slovensku aktuálna. Rozhodne nemôžme povedať, že by sme trpeli nedostatkom pracovných síl. Najprv sa musíme postarať o našich vlastných občanov a potom môže prísť aj táto téma na stôl.

Ak má bankový úradník informácie, že SMER dostal 3 milardový úplatok od JaT za mýtny tender, na akú štátnu institúciu sa môže s dôverou obratiť ? - elena

Každý sa môže obrátiť na políciu s akýmkoľvek podnetom, každý bude pod dozorom prokuratúry preskúmaný. Ale mýtny tender takisto prešiel schválením ÚVO pod dozorom opozície.

ako vlada pomaha ludom v povodnach? kedy dostanu prve peniaze? - jano

Prvé peniaze dostávajú občania už dnes. V niekoľkých vlnách až pokiaľ sa nedostanú peniaze ku každému, kto bol postihnutý povodňou, budeme zoznamy dodané od starostov rozširovať a upresňovať. Vychádzame z toho, že starosta by mal poznať svoju obec a vedieť, kto bol poškodený, preto by podľa nás mali byť tieto informácie čo najpresnejšie. Po tejto prvej pomoci príde na rad odškodnenie, ktoré však vzhľadom na to, že je potrebné uviesť presnú výšku škody, bude prebiehať v priebehu leta. Ktokoľvek, kto bude mať pocit, že sa k nemu nedostala prvá pomoc, nech sa obráti na svojho starostu, prípadne úrad vlády. Peniaze sú pripravené pre každého.

Aké sú ďalšie možnosti znižovania kriminality a nehodovosti na cestách na Slovensku? - Jano

Ukázalo sa, že prítomnosť policajtov v obciach, výrazne znížila kriminalitu oproti predchádzajúcim rokom. Či už je to zníženie krádeží, vlámaní o 31 percent, alebo o 25 percent krádeží motorových vozidiel, alebo dokonca vykradnutých áut o 45 percent. Je to zásluhou predovšetkým prítomnosťou polície v obciach a mestách. V priebehu 4 rokov sme do ulíc presunuli cez 2-tisíc policajtov. To znamená, že to prinieslo výsledky. Pri cestách platí to isté pravidlo, ale tu sa chcem poďakovať predovšetkým vodičom, ktorí zásadne zmenili svoj prístup k pravidlám cestnej premávky, o čom svedčí fakt, že v roku 2009 zomrelo na cestách o 211 ľudí menej, ako v roku 2008 a tento rok už o ďalších 30.

Pán minister, ako s odstupom času hodnotíte kauzu výbušnina? Máte vedomosť o tom, že v inem rezorte boli potrestaní ludia, ktori nemali na udalosti podiel? - tatranec

Bola to nešťastná udalosť. Na jej začiatku bol dobrý úmysel chrániť bezpečnosť cestujúcich a z nedbanlivosti vznikla kauza o ktorej všetci dobre vieme. Všetkým nás to mrzí, ale pri 60-tisícoch úspešných zásahoch ročne sa ale zrejme celkom nedá vylúčiť individuálne pochybenie. Mrzí nás hlavne to, že takáto kauza zatienila kvalitnú a poctivú prácu celého policajného zboru.

policajti sa pri vas maju perfektne chcete to zachovat? - kamil

Ak chceme kvalitnú prácu polície, musíme najprv vytvoriť pre nich zodpovedajúce podmienky. Potom môžeme žiadať veľmi tvrdú prácu aj nad rámec ich základných povinností. Tak ako sme to videli u policajtov pri povodniach. Keď sme urobili nový kariérny postup, nový systém odmeňovania a zastabilizovali sociálne zabezpečenie policajtov, prišli aj štatisticky najlepšie výsledky v práci polície. Je preto nevyhnutné, aby každý rozumný politik trval na zachovaní sociálneho štandardu policajtov, hasičov a ostatných ozbrojených zborov, pretože len tak môže dochádzať k zvyšovaniu pocitu bezpečia našich občvanov.

Dobry den pan minister, 2 tyzdne po tom, co sa objavili informacie ze prepadli Hedvigu Malinovu prepadli, Vam aj premierovi bolo jasne ze to bolo samozbitie. Dnes, po 4 rokoch, stale nie je nic vysetrene, pripad ide do stratena.Ako to teda je? Bola policia zneuzita na politicke ucely alebo je iba neschopna? Neviem ako vy, ale mne ani jedna z tych moznosti na kludnom spanku nepridava. - nietze

Nie nám, ale vyšetrovateľom a prokuratúre bolo jasné, že sa trestný čin nestal. My sme len prezentovali výsledky vyšetrovania. K tejto prezentácii nás vyzvali tak opoziční politici, ako aj predstavitelia zahraničia. Tento prípad bol pred tromi rokmi uzavretý a výsledky dodnes nikto nespochybnil. To, prečo prokuratúra vedie aj dnes vyšetrovanie s Hedvigou Malinovou, je pre iný trestný čin ako vtedy oznámila.

miklos hovori, ze sa strasne zadlzujeme. je to pravda? - hana

Poviem príklad: ak 2-tisíc občanov sa skladá zo svojich daní na liečbu 10 ľudí chorých na rakovinu a z dôvodu krízy klesli dane, ktoré platia napr. o 20 percent, ktorých dvoch ľudí z tých desiatich by ste na rakovinu prestali liečiť? Štát je povinný zachovať štandard poskytovaných služieb aj počas krízy, tak aby v čase, keď je konjunktúra, mohol tieto náklady splatiť. Slovensko má druhý najnižśí dlh v eurozóne, najvyšší hospodársky rast v rámci EÚ a už tretí mesiac za sebou nám zaˇčína klesať aj nezamestnanosť. Myslím, že sme na správnej ceste z krízy a môžeme opäť začať konsolidovať verejné financie.

Nemyslite, ze odmenovanie policajtov podla toho kolko pokut ulozia alebo kolko pripadov "vyriesia" nie je uplne rozumne? Vzhladom na vyssie uvedene, totiz dochadza k tomu, ze policajti meraju rychlost na usekoch, na ktorych su si isty, ze ulozia vela pokut a nie na usekoch, ktore to vyzaduju. Rovnako ako riesia pripady, snazia sa ich uzavriet co najviac a najskor a to casto na ukor toho, ze nie su poriadne vysetrene. Ak chcete oponovat na stazovanie si, tak si, prosim, uvedomte, ze neexistuje sila, ktora by isla proti policajtom a to vratane ministerstva a sudov, ktore ich takmer vzdy podrzia. Prajem pekny den - Miso

Odhliadnuc od toho, že policajti ukladajú pokuty iba vtedy, keď niekto poruší zákon a som presvedčený, že so mnou súhlasíte, že porušenie zákona má byť potrestané, policajti nie sú odmeňovaný podľa toho, koľko pokút uložia. Ale napríklad dopravná polícia je odmeňovaná podľa toho, o koľko sa jej podarí znížiť počet nehôd a počet mŕtvych v jej okrskoch a najnehodovejších úsekoch. Boli sme prví, ktorí zrušili uvádzanie plánovaného výberu pokút v zákone o štátnom rozpočte, práve preto, aby odpadla motivácia účelovo vyberať pokuty. Jediné, čo ma zaujíma, je viac živých ľudí, ktorí sa môžu vrátiť z ciest ku svojim rodinám. A to nám nevie určite nahradiť žiadna vybraná suma z pokút.

ako hodnotite zvladnutie povodni?sice este neskoncili...ale aj tak...dalo sa urobit viac? - gabo

Z pohľadu môjho rezortu sa mali nasadených všetkých, ktorí mali ruky a nohy, hasičov a policajtov, ktorí niekoľko dní, často bez odpočinku, sa snažili ľuďom pomôcť pri tejto živelnej katastrofe. V prvom rade išlo všetkým o záchranu toho najcennejšieho – ľudského života. Myslím si, že túto situáciu hasiči a policajti zvládli veľmi dobre. Následne policajti boli nasadený na stráženie príbytkov, z ktorých boli ľudia evakuovaní. Myslím si, že aj v tomto prípade sa nám podarilo zabrániť akémukoľvek rabovaniu. V prípade problému v jednej obci Kežmarského okresu, polícia razantne zakročila a zjednala poriadku v priebehu niekoľkých minút. Rozsah týchto povodní môžeme jednoznačne označiť za národnú katastrofu, nakoľko takéto povodne Slovensko ešte nezažilo. Nehovoriac o tom, že boli zaplavené aj obce, ktoré nemajú žiadne vodné toky.

To Vaše vystupovanie je síce OK, ale vo vnútri to určite vrie. Ako relaxuje človek po stresom naplnenom pracovnom dni. Prečo ste jediný minister, ktorý odmenil svoje ovečky ? Kedy sa vláda rozhodne takto slušne oceniť aj všetkých učiteľov, ktorých povolanie je rovnako, ak nie viac , náročné ako to policajné ?! - František

Každé povolanie je svojim spôsobom veľmi náročné a keď si spomeniem, aký som bol študent, môžem s vami iba súhlasoť, že povolanie učiteľa je veľmi náročné. Zodpovedám však v tejto chvíli predovšetkým za tých, ktorí sú povinní sa v prvej línii postaviť aj s nasadením vlastného života za všetkých ostatných vrátane učiteľov. Svoje ovečky, ako vy hovoríte, som odmeňoval pravidelne, vždy na základe dobrých výsledkov (výrazného poklesu kriminality, alebo zníženia poćtu nehôd). Keď som takéto odmeny dal prvýkrát v decemebri 2006, tak si ich žiadni novoinári nevšimli. Naopak čierne ovce, ktoré sa nájdu v každom veľkom stáde, sme vždy tvrdo postihli a naše rady museli okamžite opustiť. Napriek tomu som veľmi rád, že som mohol byť tieto štyri roky súčasťou skvelej partie policajtov, hasičov a horských záchranárov a ďasích pracovníkov min. vnútra vo verejnej správe, civilnej ochrane, alebo štátnych archívoch.

Srdecne pozdravujem pan Kalinak. Mate zaujem byt po volbach opat minister vnutra? Pevne totiz verim, ze zlozite vladu a ze nim budete, nakolko svoju pracu robite dobre a svedomito. Dakujem - Matej K.

O tom, čo budem robiť po 12. júni, rozhodnú voliči. Samozrejme viem presne, kde sú ešte naše rezervy a čo všetko urobiť, aby občania boli s prácou min. vnútra ešte viac spokojní. Určite, ak by sme dostali dôveru, budem rád v začatej práci pokračovať.

co hovrite na ubohy vyrok P.radicovej ze ked sa vezmu peniaze stranam tak tie male zaniknu?a ze s trany s penizmi pocitali ked si brali uvery na kampan...ta pani nema sudnost... - karol

Je povinnosťou každého politika byť súčasťou solidarity s tými, ktorí boli postihnutí takou obrovskou katastrofou. Keď si občania v Nižnej Myšli brali úvery od bánk na stavbu svojich domov, takisto nepočítali, že im ich zosuv pôdy zoberie. Je nevyhnutné, aby sme sa pokúsili aspoň zmierniť následky tejto katastrofy.

Keďže pod Vaše ministerstvo patria aj záchranné zložky, akú technickú a finančnú výpomoc ste im dali? - františek

Ak chceme, aby dobre vycvičení hasiči a policajti mohli vždy adekvátne, rýchlo a efektívne pomoc občanom v núdzi, musia byť aj adekvátne vybavení. Podarilo sa nám vymeniť 30 percent policajne techniky a to nielen vozidiel, ale aj vyšetrovateľskej a kriminalistickej techniky a takmer 90 percent hasičskej záchrannej a zásahovej techniky. Len pred niekoľkými týždňami sme ukončili prvú etapu obnovy hasičskej techniky aj v dobrovoľných hasičských zboroch, kde sme odovzdali 120 kusov novej hasičskej zásahovej techniky a 60 kusov veľkej hasičskej techniky z našich výjazdových garáží. Väčšinu z nich som videl zasahovať už počas povodní.

Musi byt tych policajtov na cestach tolko...?nebolo by lepise posilnit oblasti kde je problem s kriminalitov romov? - fero

Tak ako sme posilnili policajtov na cestách a znížili sem počet smrteľných nehôd o 38 percent, tak sme minulý rok rozhodli o zásadnom zvýšení policajtov v rómskych osadách. Prvé výsledky sa už dostavujú, práve na znížení drobných krádeží. Zvýšením prítomnosti policajtov chceme ísť všade tam, kde občania pociťujú deficit bezpečia nielen po stránke trestnej činnosti, ale aj chýbajúceho bežného občianskeho spolunažívania.

Nemyslite si pan minister ze ked 200 tisic madarskych spoluobcanov na juhu poziada o madarske obcianstvo a strati slovenske ze ked tu budeme mat 200 tisic madarov bude to prvy krok k autonomii kedze madarska vlada bude mat povinnost chranit madarov pred Ficom a Slotom? Vas zakon to totiz umoznuje. - Peter

Získať maďarśké občianstvo umožňuje iba zákon maďarského parlamentu. Našou úlohou sa bolo brániť voči takémuto zákonu.

Aký odhadujete volebný výsledok Smeru ? - statistik

Vo voľbách sme predovšetkým chceli občanom prezentovať, čo sme za 4 roky urobili. A teda nie na základe sľubov, ale výsledkov získať ich dôveru. Ak po 4 rokoch vládnutia budeme mať vyšší výsledok, ako sme ho mali pred nástupom do vlády, bude to nesporne znamenať, že sme našich voličov nesklamali a svoje slová sme dodržali.