Na otázky odpovedala Hilda Múdra

Sotva si nechá ujsť dianie na svetovom šampionáte v krasokorčuľovaní, ktorý je momentálne v Göteborgu. Hilda Múdra (82), legendárna trénerka olympijského víťaza Ondreja Nepelu, však stihla online odpovedať aj na otázky čitateľov Pravda.sk. Pýtali ste sa jej v stredu 19. marca.

Dobrý deň, prajem stále pevné zdravie a pohodu. Tak mi chýba tá Vaša "prešpuráčina" , naposledy včera v dokumente na STV.... Otázka : tri veci, ktoré je treba , aby sa človek stal olimpijským víťazom Ďakujem fh - fero horváth

Tri veci: Musí mať športovec hlavne trpezlivosť, poslušnosť a aj talent. Na staré časy si spomínam veľmi pekne, na „prešprácke“. Chodili sme do Grandu, k Baťovi sme si chodili kúpiť topánky a pekne sme sa prešli. Veľmi sa mi páčí, ako upravili Bratislavu.

Ako si spomínate na Ondríka? - A.B.

Len v dobrom. Je to moje tretie dieťa a možno aj prvé. Jemu som sa venovala viac ako svojim vlastným. U mňa sa naučil nielen korčuľovať, ale aj nemčinu, taliančinu a aj správať sa učil vlastne u mňa. V jeho veku mám aj syna.

Sledujete dodnes pravidelne krasokorculiarske sampionaty? - Gustav

Áno, samozrejme. Včera som trošku meškala pozerať dvojice, som veľmi rada, že môžem sledovať šampionát aj v televízii.

Dobrý deň, pani Hilda, ktorá iná oblasť (alebo vec, osoba) bola Ondríkovi tak blízka a zaujímavá ako jeho obdivuhodné krasokorčuľovanie? Mal rád kvety a slávu alebo radšej tiché súkromie? Poznala som ho len z obrazovky počas súťaží, ale na jeho výkony takto sprostredkované, nikdy nezabudnem.Pre mňa to boli úžasné zážitky, aj keď sme mali len čiernobielu TV - Ľuba

Ondrej ľúbil len krasokorčuľovanie, robil to rád, vždy o tom rozprával. Vždy keď bol s rodinou či kamarátmi pretočil debatu na krasokorčuľovanie. Nebol hlúpy, bol práveže veľmi múdry. Zaujímal sa však len a len o krasokorčuľo­vanie, aj keď bol v ľadovej revue, hovoril mi stále o tom, koho stretol a s kým sa spoznal. Nemal rád atletiku a neskôr sa začal venovať aj jazde na koni.

Kedy myslite, ze bude mat Slovensko opat krasokorculiara ako bol Ondrej Nepela? Su u nas na to vytvorene podmienky? - Hedviga

Ani podmienky nie sú, ani také talenty nie sú. Jeden chlapec sa mi páčil, ale už nepresadil sa. Viem o jednom malom chlapcovi, ktorý býva v Dúbravke, je to veľký talent. V pohode skočí už všetky dvojité skoky, veľmi mu fandím, uvidíme, ako dopadne.

Ako vlastne zacala vasa spolupraca s Ondrikom? Kedy ste sa spoznali? Vdaka a odpoved a zelam pevne zdravie. - Michal J.

My sme sa spoznali vo februári roku 1958. Vtedy boli ME v Bratislave a už fungovala televízia. Ondrí videl majstrovstvá v televízii a jeho mama mi povedala, že vždy tancoval pred televíziou. Následne ho dala do klubu. Potom prišla ku mne a povedala. Môj syn sem chodí už 14 dní a nikto si ho nevšimol. Prišo mi ich ľúto a zobralo som si ho pod svoj patronát. Trénovala som vtedy síce so ženami, ale ujala som sa ho. Trénovala som ho nakoniec 15 rokov, všetko sa u mňa naučil. Myslím si, že to bola dobrá voľba pre neho aj pre mňa (smiech).

V com sa zmenilo krasokorculovanie od cias Ondreja Nepelu? Maju to teraz sportovci narocnejsie? - Maria

Myslím si, že na čas je to menej náročné, keďže nie sú povinné cviky. Momentálne je kráľom Pľuščenko, ktorý ohlásil návrat, ale je podľa mňa sám. Veľmi sa zlepšili piruety, to je pravda.

ake su rozdiely medzi skokmi? nikdy to neviem...ďakujem - jankko

To sa ťažko povie. Niektoré skoky sa odskočia spredu, niektoré zo zadu a ešte sú aj pichané skoky. Ondrej vo svojom čase si vystačil s dvoma trojitými skokmi, teraz sa bežne skáču aj štvorité, ale je to rozdiel 35 rokov.

Pani Hilda, ako vyzeral Ondríkov deň, počas jeho kariéry? - A.B.

Trénovali sme denne od šiestej rána povinné cviky. Potom išiel Ondrík do školy, chodil na Bajkalskú. Poobede sme opäť trénovali a niekedy aj večer. Poobede sme mali len tretinu ľadovej plochy a večer celú. Samozrejme sme mali aj suchú prípravu, kde sme nacvičovali skoky a rotáciu.

Myslievate este na Ondika casto? Ked si nanho po rokoch spominate, co vam ako prve napadne? Ktory moment, vlastnost, situacia? Dakujem - Jaro z Oravy

Pamätám sa na jeho voľné jazdy, v ktorých nikdy nerobil chyby. Spravil tak až na MS v Bratislave, kedy sa mu už až tak nechcelo, no režim ho prinútil štartovať na šampionáte. Zmenili sa síce podmienky, veď povinné cviky boli už len 20% z celkového hodnotenia, čo bol preňho veľmi veľký hendikep. On to však zvládol. Štadión bol plný ľudí, keď dojazdil, ľudia zahádzali ľad kvetinami, bolo to nádherné.

Dobry den prajem. Chcem sa opytat, ci si myslite, ze keby Ondrej Nepela neodisiel do zahranicia- vtedy na tzv. zapad, nestalo by sa mu to , co ho postihlo a sice choroba AIDS. Som maldy clovek a myslim, ze nebol dostatocne pripraveny na "zapadny" svet. Dalej ma zaujima aky ste mali vzath k jeho rodine. Dakujem. - Juraj Líner

To je veľmi ťažko povedať. Je však pravda, že keby neodišiel, tak by sa asi nenakazil, ja som o tom ani nevedela, dozvedela som sa to až po jeho smrti, že mal chorobu. Ondrík bol ideál krasokorčuľovania, bol úžasný, bola to veľká strata. Keď zomrel, bola som v Mannheime a dozvedela som sa všetko od jeho kamarátov, mal veľa priateľov, čo som nevedela… K jeho rodine som mala dobrý vzťah. Jeho rodičia boli starší, pani Nepelová mi hovorievala: Pani Múdra, bude rodičovské združenie, choďte tam vy. Takže ako vidíte, bol naozaj ako môj syn. Chodil aj na našu chatu, bol často s mojou rodinou.

V kolkych rokoch treba podla vas zacat s krasokorculovanim, ked to chcxete mysliet vazne? Mam 4 rocneho syna, ktory je strasne zivy - rad tancuje - zacina sa ucit uz aj korculovat - ide mu to celkom fajn. Kde mame zacat, ak by sme ho chceli viest tymto smerom? - Jana Osvaldikova

Podľa toho z akého ste mesta – ak ste z Bratislavy, príďte so synom do klubu, sú tu tri. Jeden klub je Slovan, potom ŠKP a ten tretí sa myslím volá Bratislavský. Dali sa však dokopy a trénovať môžu deti podľa výkonnosti. Ak chce váš syn začať, musí ísť do liahne. Bude to síce stáť veľa peňazí, ale výsledok môže byť krásny.

Pani Múdra, ako sa cítite po toľkých rokoch na Slovensku? Ako Slovenka? :) - Indian

Myslím si, že nie. Po zamatovej revolúcii sa to trošku zmenilo, ale inklinujem viac k Rakúšanom. Často mávame dokonca aj maturitné stretnutia s bývalými spolužiakmi. Musím sa niekedy snažiť, aby som hovorila pekne po slovensky. Môj muž ma však chváli, ako pekne hovorím po slovensky. S mojou pravnučkou hovorím aj po nemecky, aj po slovensky.

Este stale obcas obujete korcule ? Stále trénujete postihnuté deti ? - Alex

Pred dvoma rokmi som si zlomila chrbticu na ľade (ôsmy stavec). Chodila som po nemocniciach, no našťastie, ma dali do poriadku. Musela som však sľúbiť, že už korčule neobujem, tak som ich dala svojej vnučke. A postihnutým deťom sa venujem stále.

Zelam Vam najskor vela zdravia do buducich rokov. Chcem sa opytat, preco sa o Ondreja Nepelu niekto nepostaral, ked bol v Nemecku ako trener. Istotne potreboval ludsku pomoc, aby sa nedostal do virvaru udalosti, ktore ho stali nakoniec zivot. Nebolo mozne najst k nemu cestu? - Frank

On sa mal v Mannhaime dobre, mal veľmi pekný byt, mal dobrú zmluvu aj dobrých pretekárov. Bol už zrelý chlap, staral som o seba už sám, bol sebestačný.

Kto bol lepsi a preco ? Jagudin, alebo Pluščenko... Pojdete sa pozriet na jeho umenie v Bratislave ? - Ivan

Na Pľuščenka sa pôjdem veľmi rada pozrieť, pozerala som ho v telke. Pľuščenko je úžasný, takto sa môže veľmi dobre pripraviť na olympiádu. Jagudina som mala veľmi rada, mal úžasný pojem jazdy, mal ho viac precítený ako Pľuščenko podľa mňa. Aj Lambiel krásne cíti jazdu.

S kolkymi dalsimi krasokorculiarmi ste este spolupracovali? Trenovali ste este aj po tragickej smrti Nepelu? - Ferdiš Juriga

Keď Ondrej odišiel do revue, som bola do roku 1980 vedúca tréningového centra na Slovensku. Potom som odišla do Záhrebu, trénovala som tam aj Dubravičičovú v 1984, tá so mnou získal na ME stribro. No a teraz sa teda venuje deťom.

Pani Hilda, vzoprel sa Vám niekedy Ondro Nepela ako trénerke? - Vdovec

Ondrík bol veľmi slušný a vždy poslúchal až na ten posledný rok ako som už hovorila. To sme už bývali dokonca v jednom dome, no to sa mu už nechcelo, a tak som ho musela v aute čakávať. Od roku 1966 sme boli každé leto v Cortine d' Ampezzo, kde sme trénovali tri mesiace a ani tam sa mi nikdy nevzoprel.

Spomenuli ste Pluscenka. Pojdete sa nanho pozriet počas jeho show, s ktorou pricestuje aj do Bratislavy? - Michaela

Ako som už spomenula áno a pôjdem rada.

Ako hodnotíte systém bodovania súťažiacich? Ako predísť subjektívnosti pri rozhodovani? - Ondrík

Voľakedy, keď sa známovalo od 0 do 6 sa v tom dalo vyznať, mohli sme nadávať na rozhodcov či s nimi súhlasiť. Teraz je v tom chaos, neviem sa v tom orientovať, je to veľmi divné. Oveľa viac rozhodcov a neprehľadné rozhodovanie.

Vyhral Ondro Nepela zaslúžene itul sportovec storocia na Slovensku? Co by ste mu povedali, keby ste ho dnes stretli? A co by vam povedal on? Spominate nanho kazdy den? - Horehronec

Vždy bol veľmi skromný. Ocenenie športovca storočia by ho veľmi tešilo a myslím si, že to získal právom, drina to bola totiž obrovská. Myslím si, že cyklista Tkáč mu trošku toto ocenenie závidel. Keby ho stretnem? Veľmi by som sa tešila, veď naňho myslím každý deň.

Nerorznam skoky, nevie, aky je rozdiel medzi lutzom a rittbergerom... V kazdom pripade, ktory styl mate najradsej ? A v jednoduchosti, aky je medzi skokmi rozdiel, ktory je najtazsi a s ktorym mal Ondro najväcsie problemy. - Hundros

Lutz je odpichnutý skok, do ľadu sa pichá zúbkom korčule. Rittberger sa skáče dozadu, celý obrat z vonkajšej hrany dozadu. Smer obratu je vždy ten istý. Ondro mal problémy hlavne s trojitým rittbergerom, veľmi zle sa z neho padá, rovno na zadok. Veľmi rád skákal lutz.

Ja som sedel v stadione, ked Ondrik vyhral titul majstra sveta v Bratislave. Nikdy nezabudnem ten fantasticky aplauz po skonceni jeho volnej jazdy. Ludia plakali od stastia. Kedy sa Slovensko vysplha opat na uroven inych krajin - ved Cesi to takmer dosiahli. Vzdy sme mali zeliezko v ohni pri pretekoch, dnes nemame nic. - Fero

Aj mne je to veľmi ľúto. Dnes máme len Ukrajinca Macypuru, ktorý žije v Amerike, no má slovenský pas. Teraz na ME strašne vybuchol, bolo to veľmi zlé. Česi sú naozaj popredu, Verner je úžasný, trénuje v Nemecku u Huuta. Toho však ani nepoznám, no robí s ním divy, trénuje aj Kostnerovú.

Dobry den, zaujimalo by ma, ktoremu z muzskych krasokorculiarov budete na najblizsich majstrovstvach sveta drzat palce. A cim je podla vas vas favorit vynimocny. Dakujem za odpoved. - marie

Fandím Švajčiarovi Lambielovi, je mi sympatický, podobný je aj Joubert. Porazil ich však Verner, ktorý je, ako som už spomenula tiež veľmi. Aj Japonci sú na vrchole, ale tí podľa mňa neprežívajú jazdu ako Európania, oni jazdia skôr strojovo.

Ako bol na tom Nepela po mentálnej stránke? Mával pred sutazou trému? - Inakost

Nie. Práveže on nie. Nikdy nemal trému, vždy ukázal to, čo v ňom bolo na 100%. Stále sa zlepšoval a stále počas jazdy predádzal lepšie a lepšie výkony. Po jazde zostal v šatni a rozprával si celú jazdu, čo kde a ako skočil a čo robil. Dokonca na ľade hľadal po jazde svoje odskoky.

Koho tipujete na vitazov zacinajuceho sampionatu v jednotlivych kategoriach? Vsetko dobre prajem - Emil

To je veľmi ťažké tipovať. Európanov by som aj vedela, aj Američanov, ale neviem, čo sa dá očakávať od Japoncov, Číňanov či Kórejčanov, takže radšej netypujem, je to veľmi ťažké.

Teta Hilda (tak vám hovoril Ondrej Nepela, vsak?), keby ste tolko nemilovala krasokorculovanie, aky iny sport by ste si nasla? Preco dnes na slovensku tento sport takmer neexistuje? - Martin

Ako mladá som jazdila na kajaku, rýchlostnú kanoistiku, takže asi to by som robila. A prečo krasokorčuľovanie nie je na Slovensku? Je to totiž veľmi finančne náročný šport a nerodia sa talenty.

Veľmi pekne Vás pozdravujem.Nesmierne si Vás vážim aj všetko,čo ste urobila pre slovenský šport.Ako ste objavili O.Nepelu? - Alžbeta

Ďakujem veľmi pekne, už som na otázku odpovedala, ujala som sa Ondríka cez jeho mamičku.

Pani Múdra, ako sa máte? :)) Vyzeráte veľmi dobre, podeľte sa s nami o tecept na vitálnosť... - Hanka

Ďakujem:-) už nie som taká vitálna ako som bola, už nemám podľa mňa takú energiu ako niekedy, ale snažím sa. Mám to, bohužiaľ, tažké aj s manželom, ktorý je chorý. Musím povedať, že mám veľmi dobré deti, ktoré sa o nás starajú, takže aj to nám pomáha.

Dobry den. Mame maleho syna (6 rokov) a rozmyslame, ze by sme ho prihlasili na krasokorculovanie. Nie je uz neskoro? Dnes zacinaju deti so sportom tak zavcasu ... - marta

Je to neskoro…Počula som však, že v Slovane robili kurz pre dospelých a malo to úspech. Na celom svete sa robia dokonca pre amatérov kurzy, takže tam ho ešte môžete prihlásiť.

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk