Historička: Svätopluk by sa čudoval, že má namiesto plášťa minisukňu

Socha Svätopluka je historickým prameňom toho, kto, ako a prečo zneužíval Svätoplukovu osobnosť roku 2010 na svoju politickú agendu, myslí si historička a šéfka expertnej komisie, ktorá mala posúdiť sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade, Marína Zavacká.

Pani Zavacká mám na Vás pár otázok. Nehanbíte sa, že ste na čele politickej previerkovej komisie prvej od roku 1968 keď kľúčovou bola otázka :“Súhlasíte so vstupom spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy?“ Máte nejaký osobný dôvod nenávidieť kríž prípadne dvojkríž? Nebojíte sa postaviť proti všetkým slovenským historikom v odbornej diskusii, teda okrem tých čo robia hon na čarodejnice v dejinách? Myslíte, že sochár môže prerobiť sochu na politický rozkaz? - Jano B.

Dobrý deň, nemyslím si, že tvoriť doddatočne komisie je ideálne. Súčasne treba povedať, že nie je ideálne ani to, že si občianske združenie len tak, bez súťaže, bez štandardných postupov, postaví nekvalitnú sochu na architektonicky úplne nevhodnom mieste. Nahrádzame teda to, čo malo byť urobené dávno pred osadením sochy. Práve takéto svojvoľné osádzanie sôch, bez verejnej diskusie, s útokmi na ich kritikov, je tiež znakom totalít. Proti tradičnému byzantskému dvojkrížu, aký máme v štátnom znaku,nemám nič – prekáža mi znak Hlinkovej gardy a Hlinkovej mládeže. Myslím si, že na území pod správou štátu takýto znak nemá byť roku 2010 osadzovaný.

Pani Zavacká, ák by Vás pán predseda parlamentu Sulík požiadal v inom prípade o zostavenie odbornej komisie, išli by ste do toho? - Smečko

Mojou odbornosťou sú dejiny propagandy, a jej súčasťou je analýza zneužívania historických motívov aktuálne politické agendy. Táto socha patrí k takýmto prípadom – a môj posudok sa týkal výlučne tejto témy. (Odborné posudky robili aj medievisti, kunsthistorici, architekt, heraldik atď.) Záležalo by teda od konkrétneho prípadu. Inak k našej práci na HÚ SAV patrí aj vyhotovovanie posudkov pre štátne orgány, ale väčšinou pred tým, než je nejaká tabuľa či socha osadená, takže to nie je tak viditeľná činnosť.

Je podla Vas Dusan Jarjabek svojpravny???? trapi ma to - quest

Táto otázka je mimo moju odbornosť.

Dobrý deň, Podla mňa nemáte k tejto téme absoltne nič povedať, špecializujete sa na obdobie komunizmu, takže fakt neviem. Vaše pripomienky k soche Svätopluka sú prinajmenšom detinské, byť na vašom mieste, tak sa hrozne hanbím takto útočiť na náš národ. Svätopluk je pre mňa a myslím si, že aj pre ostatných slovákov obrovská osobnosať, dakujem mu, čo urobil pre našich predkov. Takže sa pýtam, prečo chcete pošlapať našu históriu, tým že silou mocou chcete odstrániť túto sochu?

Skúsim zopakovať: špecializujem sa na dejiny propagandy, k čomu patrí aj zneužívanie historických motívov v aktuálnej politickej agende. Nezáleží, či je zneužívaná postava Svätopluka, alebo iná historická postava. Toto zneužitie sa udialo začiatkom 21. storočia, a to s využitím rétoriky a vizuálov z čias budovania „slovenského národného socializmu“ – to je predsa 20. storočie. Súhlasím, že Svätopluk je významná osobnosť našich dejín, a preto si nezaslúži takéto zneužívanie.

A sochy vo Versailles ??????? - ejicka

Vďaka za otázku. Začať treba rozdielom medzi barokovým Čestným nádvorím a námestím v priestore pred nádvorím. Areál, v ktorom je Versailles jazdecká socha, bol dobudovaný v rámci dostavby v 19. storočí – a socha je snáď kilometer pred samotným (mramorovým) Čestným nádvorím. Na barokovom Čestnom nádvorí vo Versailles teda žiadna socha nebola a nie je. Viac k tejto téme nájdete v posudku Hlavného architekta mesta Bratislavy, prof. Š. Šlachtu. http://www.nrsr.sk/…_Slachta.doc

Nie je z historického hľadiska Svätopluk ničiteľom staroslovienskej kultúry,viery a písomníctva?Veď nechal vyhnať elitu národa(Metodových žiakov)podriadil Moravskú cirkev Nemcom,zničil to,čo je pre národ najsvätejšie a tak vlastne priúravil pád Moravy.Aký máte na to názor? - Miroslav

Ako každá historická osobnosť, Svätopluk by mal byť v prvom rade predmetom skúmania, a nie vytvárania čierno-bieleho obrazu, (bez ohľadu na to, či by bol výsledok biely alebo čierny). Do konkrétnych analýz jeho historického vplyvu sa na tomto priestore púšťať nedá. Myslím, že odborný názor k téme je dostatočne rozpísaný v prácach napr. kolegu Steinhubela a iných kolegov-medievistov.

1.Keďže pán Sulík si nevybral ani jednu možnosť, ktorú odporučila komisia, nezdá sa Vám, že ani on nesúhlasí s názorom komisie a celá jej činnosť bola úplne zbytočná ? 2. Z Vašich zaujatých prejavov vyplýva, že nemáte kladný vzťah k slovenskej minulosti. Nie je to tým, že ste študovali v Maďarsku ? - Emanuel

1. Pán Sulík sa stotožnil so zásadnou historicko-kultúrnou výhradou voči znaku na štíte, ako i s odbornou výhradou voči – povedzme to jemne – „historicky spornému“ nápisu. Nestotožnil sa s výhradami umeleckými a architektonickými , čo mi je ľúto. 2. Mám vysoko kladný vzťah k slovenským dejinám, ich skúmanie tvorí podstatnú časť mojej práce. Škola, na ktorej som študovala v Budapešti, poskytovala výučbu v angličtine a diplomy akreditované na New York State University. Rada by som ale pripomenula, že najväčí slovenskí národovci zvykli študovať priamo na maďarských školách, a nikto ich pre to nespochybňuje.

Aké máte historické a pravdivé dôkazy o tom,že nápis na podstavci Svätopluka je zavádzajúci a klamlivý a že dvojkríž pripomína znak HG?Je historička K.Zavacká,ktorá doslova a do písmena nenávidí Slovensko a všetko čo je Slovenské Vaša matka? - svätopluk

K nápisu na podstavci sa opakovane a vedecky podložene vyjadrili kolegovia-medievisti. Odporučila by som preštudovať si posudok J. Steihhuebela či stanovisko prof. T. Štefanovičovej, voči ktorým stále neboli vecné výhrady, len ideologické. O tom, že štít na soche kopíruje znaky HG a HM, sa možno presvedčiť pohľadom, napr. na obrázky priložené k môjmu posudku. Myslíte, že by niekto, kto „nenávidí všetko slovenské“ dával svojej dcére meno Marína ? Historička práva K. Zavacká je moja mama a je pravdou, že dosť zásadne nemá rada ľudákov a komunistov. Tí však našťastie naozaj nie sú „Slovensko“, aj keď sa o to snažia. Slovensko má rada.

Dobrý deň. Pani Závacká. Myslíte si, že samotná socha Svätopluka je historická vykopávka alebo umelecké dielo? - Karol

V umení som len poučený laik, takže pre mňa je táto socha najmä historickým prameňom toho, kto, ako a prečo zneužíval Svätoplukovu osobnosť roku 2010 na svoju politickú agendu (a to výrazne národno-socialistickú agendu).

Do poroty ste si zobrali človeka, ktorý zhumpľoval celú Bratislavu... Môže pán Šlachta kritizovat umiestnenie sochy na hrade a druhou rukou podporovat sklenniky, vyskove budovy v blizkosti historickeho centra mesta? - Jano

Ste si istý, že poznáte právomoci Hlavného architekta mesta ?

Pri porovnávaní, či sú všetky údy proporčné tak ste ich aj premeriavali ? - J.B.

Viete si predstaviť kvalitný umeleckovedný posudok bez zohľadnenia mier sochy? Ja nie.

V akej ste politickej strane? - Peter Janiš

Nie som v žiadnej politickej strane, ani som nebola.

Pani Zavacka, spochybnujete nazov "Stari Slovaci". Akym nazvom by ste ho nahradili? Alebo snad spochybnujete, ze predkovia Slovakov EXISTOVALI? Myslite, ze Arcibiskup Adalram by sa unuval do Nitry svatit kostol, keby tamojsie knieza Pribina nevladlo dobre zorganizovanej politickej entite, ktorej obyvatelia URCITE NEJAKO NAZYVALI SAMI SEBA? Je na vas ako historicke zistit ako sa nazyvali... Pokial sa vam to nepodari zistit, tak my si ich z ucty k nasim predkom mozeme nazveme stari Slovaci...Suhlasite? - Ctirad Klimcik

Toto je taktiež otázka skôr na medievistov. S ich názormi sa môžem stotožniť, ale vyargumentované ich majú v posudkoch oni. Prosím pozrieť tam, na www.nrsr.sk . Som však veľmi ostražitá k politicky presadzovanej terminológii, kde sa nálepkujú až priamo kriminalizujú nositelia iného názoru – a to sa v tejto politickej diskusii dialo.

Dobrý deň pani Závacká, mám dve otázky: 1) Čítal som, že na list pápeža Štefana V., ktorý ako jediný označil Svatopluka za kráľa Slovienov nie sú jednotné názory a kvôli tomu, že nie je datovaný je dokonca považovaný za možný falzifikát od biskupa Vichinga. Aké je Vaše stanovisko, k tejto veci? 2) Prečo sa historici neozvali hlasno proti bludom, ktoré prezentoval náš bývalý predseda vlády a síce, že za kráľa Štefana I. sa začala krutá maďarizácia? - mišoBA

K tejto veci mám výlučne laické stanovisko, teda pre túto vec nepodstatné. Historici sa zvyknú ozývať na svojich „tribúnach“, teda na konferenciách a v historických časopisoch. Častejšie ide skôr o to, že ich postoje nie sú ďalej medializované, prípadne či vôbec má verejnosť o ich názory a protesty záujem.

Myslite, ze ak by bol Svatopluk nazive, pouzival by Linux alebo Windows...? - at best

Ani na toto Vám, žiaľ, neodpoviem : ) Avšak hoci nemám rada otázky „keby“, som si pomerne istá, že by sa dnes čudoval, že má na soche podkovaného koňa, namiesto dlhého panovníckeho plášťa takmer minisukňu, divný meč aj s pošvou akú vtedy nepoznali, a na kolenách akési inlinerské chrániče.

Pani Zavacká vedeli by ste stručne povedať svoj názor na sochy Čumil, Schone Nazi, Štefánik, Lev nad Štefánikom, Masaryk, Satinský? - Jano B.

Niektoré z nich sa mi páčia, iné nie. Ale – už sa budem zasa opakovať – o to tu nejde. Každá z nich je na pozemku, ktorý spravuje iný orgán (mesto, mestská časť atď.) a každá zrejme riadne prešla jeho schvaľovacím konaním. Svätopluk stojí na území, ktoré spravuje NRSR , navyše je toto územie súčasťou významnej barokovej kultúrnej pamiatky.

Pozdravujem pani Závacka, čo hovoríte na videokomentár Juraja Kušnierika z týždeň.sk, kde hovorí, že komisia rozhodla o tom, že socha ostane na mieste? Vo vašej správe som nič také nenašiel. Slavomír Repka - Slavomír Repka

Chápem, že keď je človek nešťastný alebo nahnevaný, nemusí zbadať detaily a tiež niekedy „bije okolo“. Ale dnes už by som na tej stránke očakávala opravu.

Dobry den, som laik, ale historicky zanietenec. Chcem sa vas spytat, preco je taka polarizacia medzi historikmi? Na jednej strane stoja historici Kovac, Kamenec, Bystricky opositum je Hrnko, Vnuk, Ďurica. Myslel som si, ze aspon medzi mladymi nastane konsenzus na urcite nazory, ale aj tu sa profiluju skupiny :i Zavacka, Sabol, Hlavinka vs. Podolec, Lacko, Petransky. Ja si myslim, ze ak by sa riesil akykolvek historicky problem nikdy nedojde k nazorovej zhode. - Juraj

Okrem toho, že sme historici, sme i občania s rôznymi politickými názormi a i ľudia z rôznou výchovou a životnými skúsenosťami, ktoré sa v našej práci vždy odrážali a budú odrážať. Napríklad jeden z nás môže pri hodnotení štátu viac zohľadňovať aký bol a ako sa správal k svojim občanom, vrátane najslabších, druhý vyzdvihne to, či to bol štát „národný“ a táto kvalita štátu mu v hodnotení preváži zvyšok. Podstatné je priznať si tieto vonkajšie vplyvy na svoje postoje a snažiť sa vyvarovať sa ich príližného zanášania do vedeckej práce. K úplnej zhode ale nepríde nikdy , a myslím, že našťastie, ptetože to by znamenalo zasa „oficiálne“ presadenie jediného „správneho“ názoru.

dobry den Pani Zavacka nezda sa vam cely ten kolotoc okolo sochy az trapny? Ako keby neboli dolezitejsie veci ktore treba riesit. - Martin

Myslím, že trápnosť kulminovala 6. 6. 2010 pri odhaľovacom rituáli s využitím rétoriky „slovenského národného socializmu“, ako ho formuloval vo svojich dielach ľudácky ideológ Štefan Polakovič. Na postoj, ktorý prikladá viac dôležitosti napr. ekonomickým problémom, máte plné právo . Avšak ako odborník vo svojej oblasti viem, že zanedbávanie „symbolických“ problémov sa v čase zvykne vypomstiť, pretože symbolizujú aj postoj štátu k jeho základným ideám, na ktorých stojí či má stáť (napr. demokracii).

Dobrý deň. Chcem vedieť, čo je pre vás Svätopluk. - Katarína

Významná historická postava, hodná seriózneho výskumu a aj pomníka – na architektonicky vhodnom mieste, po verejnej umeleckej súťaži a verejnej diskusii.

Podľa môjho názoru by o umiestnení sochy mali rozhodovať predovšetkým pamiatkári a nie historici, čo vy na to? - Roman

Máte pravdu. A takáto riadna pamiatkarska analýza sa mala vykonať dávno pred jej odhaľovaním. Práce komisie (ktorá však musela obsiahnuť aj odbory umelecké, historické a archeologické) sa zúčastňoval významný slovenský pamiatkar a múzejník Štefan Holčík.

Je vobec sposob ako bojovat s ludskou hlupostou? CO spravit s tym, ked znacne percento naroda veri, ze Svatopluk bol kral, hoci nikde nie je zmienka o jeho korunovaci? To je tak prijemne verit bludom? - Freeman

Rozprávky, vrátane tých o slávnej, veľkej a nepoškrvnenej minulosti plnej čistobielych hrdinov, sú vždy jednou zo základných súčastí konkrétnej kultúry. Ide o to, nájsť mieru medzi ich vnucovaním celej spoločnosti, ak z nich už (prípadne čiastočne) vyrástla.