Čo môžu zmeniť eurovoľby? Odpovie vám odborník na zahraničnú politiku Vladimír Bilčík
Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú už túto sobotu. Ako bude prebiehať hlasovanie? Koľko stoličiek pripadne slovenským europoslancom? Aká je rola europarlamentu a jeho vplyv na dianie v členských štátoch EÚ a vo svete? Na tieto a všetky vaše otázky k eurovoľbám bude odpovedať od 10.00 online Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SSZP).
V SSZP vedie program „európske štúdiá“ a vyučuje na katedre politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
"Hromozvodom sociálnej a hospodárskej situácie sa okrem domácich vlád stane v májových voľbách do Európskeho parlamentu aj EÚ,“ myslí si Vladimír Bilčík.
Ako sa mozeme branit proti rozhodnutiam - navrhom zakonov, ktore nam na Slovensku nevyhovuju? Ma Slovensko vobec v EU nejaky vplyv? - Ela
Vplyv mame, len ho musime lepsie vyuzivat. Aj cez systematicky pristup politickych stran a statu k nasim poslancom v EP. Aj cez moznoti, ktore ma nas narodny parlament vo vztahu k vlade a k navrhom legislativy EU, akurat ich nevyuziva. Dakujem za otazky, cas nam vyprsal.
Čo vas osobne motivuje, aby ste išli volit? Ako odbornika a aj ako obcana? - Greta
Vyznam EP rastie a chcem, aby tam sedeli kvalitni ludia, ktori budu moct priniest konkretne vysledky aj pre volicov v SR. A budu mat schopnost aspon trochu priblizit svoju pracu tu doma a komunikovat s nasimi politickymi instituciami. Slovenska republika bude v roku 2016 predsedat EU a spolupraca s EP je dnes jednou z klucovych ulohoch predsednictva.
Dobry den, volebny program ktorej strany je podla Vas najlepsi, najobsaznejsi? Ktory povazujete, v pripade zvolenia prislusnych kadidatov, za najprinosnejsi pre Slovensko? Dakujem. - julius
Cital som dve analyzy program z dielne INESS a EurActiv.sk. Najobsaznejsie programy maju strany ktore sa stavaju skepticky voci niektorym aspektom integracie ako SAS ci NOVA. Naopak tradicnejsie strany, ktore posobia na scene od vstupu do EU, maju skor strucne, argumentacne menej vyrazne programy. Program je ciastocnym predpokladom pre prinos poslanca v EP pre clensky stat. Podstanym predpokladom je schopnost dostat sa do vplyvnych vyborov a pracovat s politickymi skupinami a dalsimi instituciami EU.
Je pravda, ze v niektorych statoch su eurovolby povinne?? Co hovorite na takyto system? Bolo by zavedenie takehoto hlasovania dobre aj pre SR? - luc
Ta povinnost v niektorych krajinach suvisi s tradicnym pristupom k narodnym volbam. Myslim, ze sa tyka napriklad Belgicka ci Grecka. U nas si podobnu povinnost vzhladom na skusenost spred 1989 neviem predstavit.
Nebolo by vhodnejsie volit do europarlamentu osobnosti a nie kandidatov z kandidátok politickych stran? Ja osobne mam problem, ze nechcem volit stranu, ale iba jedneho jej kandidata. - Hana
System je postaveny na volbe stran, ale aspon mozeme kruzkovat dvoch konkretnych kandidatov. Zatial nevidim priestor na velke zmeny v systeme. Skor by sa strany mali zamysliet, koho a preco nominuju, aby mali volici pestrejsiu paletu kompetentnych kandidatov.
Dobry den. Mohli by ste prosim vysvetlit volebny system eurovolieb? - Peter J.
V celej EU sa voli proporcnym systemom, cize percenta hlasov zhruba odzrkadluju pomer ziskanych mandatov. Na Slovensku volime konkretu politicku stranu a mozeme dat preferencne hlasy maximalne dvom kandidatom na stranickom zozname.
Myslíte si, že je správne ďalšie rozširovanie unie? nebolo aj presadzovanie uzsej spoluprace s Ukrajinou chybnym krokom? - karol
Rozsirovanie je uspesna politika. Zabezpecila EU geopoliticke prezitie po skonceni studenej vojny a novym clenom priniesla bohatstvo a moznosti, ktore by sme bez clenstva v unii skoro urcite nemali. Rozsirenie by malo pokracovat na zapadnom Balkane. A musime uvazovat o tejto politike aj vo vychodnom susedstve. EU ponukla Ukrajine zatial prilis malo. Aj preto ma dnes unia obmedzeny vplyv na dianie v Kyjeve a dalej na vychod.
Ako bude podla vas EU vyzerat o 10 ci o 30 rokov? Budeme Spojene staty europske? Alebo sa naopak tento projekt rozpadne na nedodrziavani dohod a kriterii a neplneni financnych zavazkov niektorymi krajinami? Vdaka!! - Veronika Jurcova
Ak sa EU pred desiatimi rokmi svojim velkym rozsirenim snazila dokoncit europsky integracny projekt, dnes je otazkou dna, ako udrzat celu uniu pohromade. Neprekvapilo by ma, ak by tu EU o 30 rokov nebola. Skor si vsak myslim, ze sa posuvame k viacerym vrstvam integracie v ramci EU. V buducnosti sa rozne staty budu podielat roznou intezitou na fungovani unie. Niektore krajiny ako Velka Britania budu so zvyskom clenskych statov spolupracovat skor obmedzene.
Premietne sa podľa vás do eurovolieb aj súčasný odklon verejnosti od tradičnej politiky k "nepolitike"? - Dano K.
Skor to vidim ako posun k novym deliacim liniam v politike. Ano, ocakava sa, ze dominantne frakcie ludovcov a socialistov v sucte kresiel tychto volbach stratia svoju poziciu v EP. Stale budu mat spolu vacsinu, ale zvysok parlamentu bude roznorodejsi a urcite sa tam objavia vyrazne protestne az extremne hlasy, vratane britskych, francuzskych a holandskych nacionalistov ci nemeckych neonacistov. Volby budu hlavne o vztycenom prste pre europsku politiku v povodnych ci starsich clenskych krajinach EU.
Pan Bilčík, myslíte si, že aj strany/poslanci, ktorí sa v EP neplánujú začleniť do žiadnej frakcie, môžu plnohodnotne presadzovať svoje programy a myšlienky? - mária
Je to ovela tazsie. Legislativu v EP najlepsie ovplyvnite v ramci frakcie. A hlavne pozicia vo frakcii dava poslancovi ci poslankyni moznost ziskat miesto v vplyvnom vybore, ktory rozhoduje napriklad o hospodarskych a menovych zalezitostiach ci o peniazoch na regionalnu politiku. Na druhej strane nezaradeni poslanci casto vyuzivaju plenum EP a medialnu prezentaciu na sirenie svojich myslienok. Nemaju tak bezprostredny vplyv na rozhodnutia EP, ale vedia byt hlasni a viditelni.
Mňa osobne mätie, že do volieb do europlarlamentu postavili svojich kandidátov aj sztrany, ktoré sú proti Európskej únii a nášmu členstvu v nej prípadne proti jej zásadným rozhodnutiam. čo je vlastne ich zámerom? Nerozumiem tomu. - Ingrid
Podmienky pre ucast vo volbach su lahko splnitelne. Sutaz je slobodna a volici si mozu vybrat a dat vysvedcenie aj takymto hlasom.
Čo hovoríte na taký vysoký počert politických subjektov, ktoré sa na Slovensku uchádzajú o priazeň voličov? - Mária
Suvisi to hlavne s nizkou kauciou, ktore uchadzaci do volieb musia zlozit pri podavani kandidatky. Momentalne je to 1659 eur. Podmienky pre ucast vo volbach do NR SR su narocnejsie. Okrem toho pri predpokladanej nizkej ucasti volicov sa zvysuje sanca kazdej strany ziskat jedno z trinastich kresiel v EP. Uspesnemu kandidatovi v tychto volbach moze stacit okolo 40 tisic hlasov. Je to o mobilizacii skalnych podporovatelov.
Volebná účasť na eurovoľbách býva u nás nízka. Čo si myslíte, je tomu na príčine? V čom by sa musela zmeniť situácia, aby ľudia vo väčšom počte prišli voliť europoslancov? Ďakujem. - e-Líza
Prijemne predpoludnie, dakujem za otazky. Hlavnu pricinu nizkej volebnej ucasti vidim v posobeni politickych stran. Strany sa venuju Europskemu parlamentu len kratko pred volbami. Ich kampan je financne obmedzena, aj viac ako desat nasobne lacnejsia nez pred domacimi parlamentnymi volbami. Strany nie su motivovane, kedze za kresla do EP nedostavaju financnu kompenzaciu. Ak by sa toto zmenilo v zakone, mohlo by to viest k intenzivnejsej kampani a vyssej ucasti volicov. Nasi vysehradski susedia maju nastavenu financnu kompenzaciu pre politicke strany aj za kresla v EP a ucast volicov je tam vyssia. Navyse ak by domaci politicki akteri pracovali s EP systematicky a viac prepajali rozhodnutia nasich poslancov v EP s domacou politikou, zaujem obcanov o tieto volby by mohol rast.